Boże Ciało w Sieradzu [ZDJĘCIA]

  Boże Ciało w Sieradzu [ZDJĘCIA]

  Dariusz Piekarczyk

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Boże Ciało w Sieradzu [ZDJĘCIA]
  1/19
  przejdź do galerii

  ©Dariusz Piekarczyk

  Tłumy wiernych wzięły udział w procesji Bożego Ciała, która wyszła z prastarej sieradzkiej kolegiaty (kościół pod wezwaniem Wszystkich Świętych) i szła między innymi przez Rynek, gdzie był jeden z czterech ołtarzy.
  Uwagę zwracała barwna asysta w strojach ludowych. Byli także członkowie Bractwa Kurkowego. Uroczystościom przewodniczył ksiądz prałat Marian Bronikowski, proboszcz kolegiaty.

  Kolegiata jest jedną z najstarszych świątyń na ziemiach polskich. Już w roku 1794 Michał Baliński pisał w swojej "Starożytnej Polsce" o sieradzkiej farze jako o "kościele odległej starożytności sięgającym". Z kolei Adam Naruiszewicz w "Historii narodu polskiego" wspomina, że kościół istniał tutaj od zarania chrześcijaństwa.

  Najprawdopodobniej pierwszy kościół, drewniany, powstał w połowie XI wieku. W 1233 roku w Sieradzu, a nie np. na Wawelu, odbył się synod biskupów całej ziemi polskiej. Odbył się w farze. Ten pierwotny kościół spalony został przez Krzyżaków w 1331 roku. W 1370 król Kazimierz Wielki nakazał wybudowanie w miejscu spalonego kościoła nowej świątyni, którą w 1447 roku restaurowano, po kolejnym pożarze.

  W nieznacznie zmienionej formie świątynia istnieje do dziś, choć w roku 1645 ponownie strawiona została przez ogień. Za to w 1729 roku farę podniesiono do godności kolegiaty. Była nią aż do 1819 roku, a potem ponownie została kolegiatą w roku 1993.

  W fasadzie świątyni wbudowane są oddrzwia z sieradzkiego zamku, który pięknie w "Krzyżakach" opisał Henryk Sienkiewicz. Po zamku nie ma śladu.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo