Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Boże Narodzenie 2015. W Wigilię sklepy czynne tylko do 14? Apelują o to związkowcy

Paulina Szczerkowska
Paulina Szczerkowska
Maciej Stanik
Jak co roku „Solidarność” apeluje do wielkich sieci handlowych o skrócenie czasu pracy w Wigilię. Sytuacja sprzedawców jest coraz lepsza

- Ale wciąż nieidealna - podkreśla Waldemar Krenc, szef łódzkiej „Solidarności”. - Patrząc z perspektywy tego, co działo się wcześniej, muszę powiedzieć, że kropla drąży skałę. Jeszcze nie tak dawno pracownicy marketów w Wigilię musieli zostawać w pracy nawet do 24. Nasze apele przynoszą skutek, bo z każdym rokiem sprzedawcy kończą pracę wcześniej.

Związkowcy w liście otwartym apelowali, żeby sklepy wielkopowierzchniowe 24 grudnia były czynne tylko do godziny 14. Większość sieci handlowych posłuchała próśb, ale wciąż są wyjątki. Jednym z nich jest sieć Auchan. - Sklepy Auchan pracują do godziny 15. W ubiegłym roku także były otwarte do 15, a dwa lata temu do 16 - informuje Dorota Patejko, dyrektor do spraw komunikacji sieci Auchan. - Staramy się szukać kompromisu pomiędzy potrzebą klientów, którzy do ostatniej chwili chcą zrobić swoje zakupy, a potrzebą pracowników, którzy chcą jak najwcześniej wyjść, aby spędzać czas z rodziną. Grafiki są ustalane tak, aby do zamknięcia pracowały tylko osoby, które mieszkają blisko sklepu.

Boże Narodzenie 2015. Nie płacimy czynszu, bo musimy mieć na prezenty

Inne zdanie na ten temat mają przedstawiciele „Solidarności”. - Wigilia Bożego Narodzenia to jeden z najważniejszych dni w świecie chrześcijańskim i jednocześnie najbardziej rodzinne święto w polskiej kulturze i tradycji - napisali w liście otwartym związkowcy. - Dlatego co roku staramy się skłaniać właścicieli sieci handlowych do wcześniejszego zamykania swoich sklepów 24 grudnia.

W Wigilię do godziny 14 będą pracowały m.in. sklepy Carrefour, Lidl czy Biedronka. - Decyzja o skróceniu czasu pracy w tym dniu, podjęta przez Jeronimo Martins Polska SA - właściciela sieci sklepów Biedronka, ma na celu umożliwienie pracownikom przygotowania i spędzenia wieczoru wigilijnego w gronie najbliższych - informują pracownicy biura prasowego Biedronki.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku sklepów franczyzowych, takich jak np. Carrefour Express, Globi, Żabka czy Freshmarket. O godzinach otwarcia w okresie świątecznym decydują bezpośrednio właściciele tych sklepów.

Strażnicy miejscy z Łodzi będą kontrolować sprzedawców ryb i sprawdzać pochodzenie choinek

W Wigilię otwarte będą także największe łódzkie centra handlowe. Manufaktura pracuje do 15.

- Ta godzina nie wyróżnia nas spośród innych podmiotów tego typu - mówi Agnieszka Danowska z biura prasowego Manufaktury. - Żadne skargi na wydłużone godziny pracy w Wigilię nie wpłynęły do biura dyrekcji. Co roku obserwujemy duże zainteresowanie klientów zakupami w Wigilię. Do ostatnich minut przed zamknięciem szukają prezentów i kupują potrzebne na święta produkty.

Zakupy w Wigilię? Związkowcy chcą, by kasjerki mogły spędzić ten czas z rodzinami

Jeszcze dłużej, bo do 15.30, czynna będzie Sukcesja. - Chcemy dać pół godziny zapasu naszym klientom. Będą mieli dodatkowy czas na załatwienie wszystkich spraw - informują pracownicy biura prasowego CH Sukcesja.

Waldemar Krenc natomiast apeluje do klientów, żeby robili zakupy wcześniej.

- Jeśli w sklepach nie będzie ludzi, to właściciele zrozumieją, że trzeba je zamknąć sklep. Zacznijmy się szanować - mówi.

Fakty

Spór o godziny otwarcia sklepów w Wigilię trwa od wielu lat. Co roku o prawa pracowników upomina się „Solidarność”.

- W przeszłości organizowaliśmy pikiety i protesty pod sklepami. Wtedy niektóre markety były czynne nawet do godziny 24. Dziś już tego nie robimy, bo sytuacja pracowników jest lepsza. Możemy się porozumieć w sposób cywilizowany - mówi Waldemar Krenc, szef łódzkiej „Solidarności”.

25 i 26 grudnia to dni ustawowo wolne od pracy, w których obowiązuje zakaz handlu.

W święta pracować w sklepach mogą np. ich właściciele, zatrudnieni na podstawie umowy-zlecenia i umowy ajencyjnej oraz franczyzobiorcy.

- Wigilia jest teoretycznie normalnym dniem pracy, ale uważamy, że można kończyć sprzedaż wcześniej. W tej chwili w prawie każdym markecie mamy związek zawodowy „Solidarność”. Pracownicy rozmawiają ze swoimi pracodawcami i starają się wypracować wspólne rozwiązanie problemu - mówi Waldemar Krenc.

PS

Przedświąteczny szał zakupowy - Polacy wyszli w poszukiwaniu prezentów

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki