Brak testamentu a podział majątku. Spadek bez testamentu. Podział spadku bez testamentu a zachowek? Prawo spadkowe informacje 20.09.2019

Andrzej Gębarowski
Andrzej Gębarowski
Zaktualizowano 
Brak testamentu a podział majątku. Fot. Arkadiusz Lawrywianiec/Polskapresse
Jak podzielić majątek bez testamentu? Brak testamentu a podział majątku. Podział spadku bez testamentu. Kto po kim dziedziczy spadek, gdy brak testamentu. Spadek nie musi być kłopotem. Na te pytania odpowiada prawo spadkowe: dziedziczenie spadkobierców i podział majątku bez testamentu. Podział schedy, majątku bez zapisu w testamencie. Jak dzieli się majątek pomiędzy spadkobierców? Informują o tym przepisy prawa spadkowego, zawarte w IV księdze Kodeksu cywilnego. Uwaga! Są dwie drogi prawne.

Jak podzielić swój majątek pomiędzy spadkobierców?

Zobacz dwie drogi prawne podziału majątku.

Pierwsza, bierna, oznacza zdanie się na przepisy prawa spadkowego. Druga, aktywna, polega na wyrażeniu swojej woli w testamencie. W niniejszym tekście skupimy się na tej pierwszej drodze.

PRAWO SPADKOWE PORADNIK: kto dziedziczy spadek? Spadkobierca po kim dziedziczy majątek? Podział schedy

Brak testamentu i podział majątku

Przepisy prawa spadkowego stanowią, że udział w spadku zależy od stopnia pokrewieństwa ze spadkodawcą. Według Kodeksu Cywilnego, spadek należy się: zstępnym (dzieciom, wnukom, prawnukom), małżonkowi, rodzicom, rodzeństwu i zstępnym rodzeństwa. Po nowelizacji Kodeksu Cywilnego w czerwcu 2009 r. krąg uprawnionych do spadku poszerzył się o dziadków zarówno ze strony ojca jak i matki, oraz ich zstępnych, czyli ciotek, wujów i stryjów spadkodawcy.

Małżonek oraz dzieci, czyli pierwsza grupa dziedziczenia

Spośród wymienionych osób bliskich i krewnych do pierwszej grupy dziedziczenia należą zstępni i małżonek, natomiast pozostałe osoby stanowią drugą grupę dziedziczenia. Zasada jest taka, że druga grupa dochodzi do dziedziczenia tylko wtedy, gdy spadkodawca nie pozostawił po sobie żyjących zstępnych, tj. dzieci, wnuków i prawnuków.

Osoby z pierwszej grupy, a więc małżonek oraz dzieci spadkodawcy, mają oczywiste pierwszeństwo do objęcia spadku. Dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.

Przykład. Przypuśćmy, że spadkodawca pozostawił współmałżonka i czworo dzieci. Gdyby ich udział w spadku był równy, każdy spadkobierca byłby otrzymał po 1/5 wartości spadku. Współmałżonek nie może jednak otrzymać tak mało - prawo spadkowe mówi, że powinna mu przypaść co najmniej 1/4 spadku. I dopiero pozostałe 3/4 spadku podlega równemu podziałowi pomiędzy czworo dzieci spadkodawcy. Każdemu z dzieci przypada więc ostatecznie udział w wysokości 3/16 części spadku.

Według Kodeksu Cywilnego, SPADEK dziedziczą: zstępni (dzieci, wnuki, prawnuki), małżonkowie, rodzice, rodzeństwo i zstępni rodzeństwa

Gdyby dzieci było troje, a nie czworo, sytuacja wyglądałaby inaczej. Zarówno każde z dzieci, jak i współmałżonek otrzymaliby tyle samo - po 1/4 ogólnej wartości schedy.

Jeśli dzieci spadkodawcy już nie żyją, ich prawa do objęcia spadku przejmują wnuki lub prawnuki. Jeśli nieżyjące dziecko miało na przykład dwoje potomków, otrzymają oni po połowie tego, co należałoby się ich matce lub też ojcu.

BRAK TESTAMENTU a PRAWO SPADKOWE Małżonek oraz dzieci mają pierwszeństwo do objęcia spadku. Dziedziczą w częściach równych. Jednak część przypadająca
BRAK TESTAMENTU a PRAWO SPADKOWE Małżonek oraz dzieci mają pierwszeństwo do objęcia spadku. Dziedziczą w częściach równych. Jednak część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż 1/4 całości spadku
123rf

Małżonek do spółki z rodzicami

Jeśli spadkodawca nie miał dzieci, do spadku powoływani są jego małżonek i rodzice. Połowę spadku otrzymuje małżonek, a rodzice po jednej czwartej. Brak dzieci i małżonka spadkodawcy oznacza, że cały spadek przypada jego rodzicom w równych częściach.

Brak dzieci i małżonka spadkodawcy oznacza, że cały spadek przypada jego rodzicom

Trzeba w tym miejscu podkreślić, że udział spadkowy małżonka, który dziedziczy wraz z rodzicami, rodzeństwem lub nawet dziećmi rodzeństwa spadkodawcy, zawsze wynosi połowę wartości spadku.

Warto także zauważyć, że na miejsce nieobecnego (rozwiedzionego lub zmarłego) małżonka spadkodawcy nigdy nie wchodzą żadne inne osoby. W szczególności nie wchodzą na jego miejsce krewni spadkodawcy, tacy jak brat, siostra, rodzic czy dziecko z poprzedniego małżeństwa.

Dla kogo zachowek? Komu należy się spadek gdy brak testamentu?

Pojawiają się uprawnienia rodzeństwa do spadku

Uprawnienia rodzeństwa do spadku pojawiają się jednak, ale dopiero w momencie, gdy zabraknie matki lub ojca zmarłego. Innymi słowy, jeżeli na przykład jedno z jego rodziców nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypadnie rodzeństwu spadkodawcy w częściach równych.

Jeżeli z kolei któreś z rodzeństwa spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, pozostawiając dzieci, im przypada udział rodzica.

Przykład. Spadodawca w chwili śmierci był wdowcem. Wcześniej miał dwoje dzieci, córkę i syna, z których przeżyła go jedynie córka. Syn pozostawił po sobie dwoje dzieci, wnucząt spadkodawcy. W takim przypadku połowa spadku przypada żyjącej córce, zaś droga połowa dzielona jest równo pomiędzy wnuków ze strony syna. Krewni nieżyjącej żony spadkodawcy nie zostali wzięci pod uwagę przy ustalaniu kręgu spadkobierców. Jeśli córka ma dzieci, nie dziedziczą one spadku, dopóki żyje ich matka.

Uprawnienia dziadków i dalszych krewnych

Przy braku dzieci, małżonka, rodziców, rodzeństwa i dzieci rodzeństwa spadkodawcy, cały spadek przypada jego dziadkom. Ich udziały są jednakowe i nie ma znaczenia, czy pozostają nadal w związku małżeńskim.

Jeżeli któryś z dziadków spadkodawcy zmarł, przypadający mu udział spadkowy przechodzi na dzieci tego dziadka, które faktycznie są stryjami, wujami i ciotkami zmarłego.

W razie gdyby zmarły nie pozostawił małżonka, dzieci oraz krewnych, powołanych do dziedziczenia z tytułu ustawy, spadek przypada w częściach równych tym dzieciom małżonka spadkodawcy (pasierbom zmarłego), których żadne z rodziców nie dożyło otwarcia spadku.

W razie braku bliskich i krewnych powołanych do dziedziczenia, spadek przypada gminie, na której terenie ostatnio zamieszkiwał spadkodawca. Jeżeli ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy nie da się ustalić albo znajdowało się ono za granicą, spadek przypada Skarbowi Państwa.

W razie braku bliskich i krewnych powołanych do dziedziczenia, spadek przypada

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

Kto dziedziczy spadek

  • Przykład 1. Spadkodawczyni pozostawiła męża, mamę oraz siostrę i brata. Jej ojciec zmarł kilka lat wcześniej. Dziedziczą wszystkie żyjące osoby z tej grupy, gdyż rodzeństwo „wchodzi” w miejsce nieżyjącego ojca zmarłej. Podział schedy przedstawia się następująco: połowa przypada mężowi, 1/4 przypada mamie, udział brata i siostry wynosi po 1/8 (łącznie rodzeństwu przypada 1/4). Gdyby któreś z rodzeństwa nie dożyło spadku, jego udział zostanie podzielony między dzieci brata czy siostry.
  • Przykład 2. Spadkodawca w chwili śmierci był bezdzietny i rozwiedziony. Była żona żyje i wyszła po raz drugi za mąż. Z rodziców została tylko matka. Pozostało też rodzeństwo: siostra i brat zmarłego. Była jeszcze jedna siostra, ale od kilku lat nie żyje. Pozostawiła jednak po sobie dwóch synów, czyli siostrzeńców spadkodawcy. Biorąc pod uwagę, że była małżonka nie znalazła się w kręgu spadkobierców, do dziedziczenia dochodzą: matka spadkodawcy (1/2 część spadku), siostra i brat na miejscu nieżyjącego taty (po 1/6 spadku), siostrzeńcy (po 1/12 spadku).
  • Przykład 3. Bezdzietny spadkodawca pozostawił żonę, matkę i siostrę. Jego ojciec i brat zmarli wcześniej. Brat z kolei zostawił po sobie dwoje dzieci - syna i córkę. Dziedziczenie wygląda następująco: udział nieżyjącego ojca (1/4 majątku, czyli tyle samo co matka, gdyż połowę majątku dziedziczy żona) przechodzi na rodzeństwo spadkodawcy. Ponieważ jednak brat już nie żyje, jego udział przechodzi z kolei na bratanka i bratanicę zmarłego. Ostateczny podział jest zatem taki: żona otrzymuje 1/2 schedy, matka - 1/4, siostra - 1/8, bratanek - 1/16, bratanica - 1/16.

informacje spadkowe 20.09.2019

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 38

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

K
Krystyma

Witamko 😋 miałam dwa obfite balony po liftingu chirurgicznym, których silikon dziedziczy po mnie córa. Niestety tak piersi i lekarze usunęli implant . Czy córka może domagać się darmowego cycka? Przy czy przypomnę, je teraz pomagałam ludziom np. pani Krystynie nosiłam zakupy. Błagam o pomoc

K
Ken
17 marca, 22:33, Muża Ryszard:

Chciałbym się dowiedzieć jestem mężem drugim z pierwszym żona miała rozwód czy dziedzicze po zmarłej teściowej

To nie jest już twoja teściowa. Z jakiej racji miałbyś dziedziczyć po nie swojej teściowej?

G
Gość

DOBRZE, ŻE MÓJ TATA SIĘ OŻENIŁ Z 2 ŻONĄ DOPIERO, GDZIE WSZYSTKO WYBUDOWAŁ PRZED ŚLUBEM Z NIĄ. MOJA MAMA JEGO 1 ŻONA MIAŁA WYŻSZE DOCHODY I NAWET W GARNKACH ZEPTERA KTÓRE WZIĘŁA NA WYSOKIE RATY TERAZ TA GRUBA BABA GOTUJE szok zero kultury

G
Gość

Polecam sprawdzić spadek przez www.jakispadek.pl

S
Sowa
21 sierpnia, 21:07, Kasia:

W Polsce jeśli chcemy dostać spadek to na pewno musimy mieć dobrego prawnika, który pomoże nam załatwić wszystkie formalności, u mnie poszło bardzo sprawnie, bo moim prawnikiem jest ten sam człowiek, który pomógł mi przy rozwodzie, więc się na nim nie zawiodłam jeszcze

Tak , jeśli chcemy dostać spadek to jest trudno , ale myślę że jeśli umrze osobą i zostawi długi to szybko tymi długami obdziela rodzinę . Ale jak pamiętam , to jest pół roku na to aby się zrzec spadku . I na szczęście .

G
Gość

Prawo spadkowe ju, dawno temu powinno byc zrewidowane. Nzdurny zapis darowizny mowiacy o tym, ze jesli darowizne przekazes, obcej osobie.... rodzina nie ma prawa roscic zachowku. Jesli przekazesz go komus z rodziny... musi zaplacic zachowek pozostalym. Prawo ulomnie zdecydowalo, ze spadkodawca nie do konca ma prawo decydowac wlasnym majatkiem podczas darowizny a ew. spadkpbiorca musi miec na uwadze ze bedzie splacac rodzine....

Jest to nieako ubezwlasnowolnienie spadkodawcy, zmuszajace go do np. wydziedziczania czlonkow rodziny po to by sie nie bili o zachowek..... pozostaja tylko potem niesnaski rodzinne. Darowizna za zycia powinna byc wylaczona z jakichkolwiek roszczen spadkowych i tyle. Chce, daruje komu m na to ochote. W koncu kesli lupilam dom to nalezny podatek zaplacilam panstwu.... a to co chce z nim zrobic to powinnp byc tylko i wylacznie moja sprawa. Skoro chce go darowac X... to jasno oznacza ze z jakis przyczyn i nie musze nikpmu sie z tego tlumaczyc. inaczej opisalabym dom na X, Y, Z ....lub spisalabym szczegółowy testament. To co moje nalezy do mnie! Decyzja nie powinna byc podwazalna. Nie w XXI wieku.

K
Kasia

W Polsce jeśli chcemy dostać spadek to na pewno musimy mieć dobrego prawnika, który pomoże nam załatwić wszystkie formalności, u mnie poszło bardzo sprawnie, bo moim prawnikiem jest ten sam człowiek, który pomógł mi przy rozwodzie, więc się na nim nie zawiodłam jeszcze

G
Gość
2019-07-07T03:16:24 02:00, Lunia78:

Witam. Mam. Pytanie mój partner wyremontowal górę mieszkania bez zapisu zostawił to synowi mieszka u mnie siostra go wymeldowala. Syn jego kupił mieszkanie za nie długo się wyprowadza czy zachowek po rodzicach mu się należy i czy jak syn się wyprowadzi może zakluczyc całe piętro co zrobił remont i żadna z sióstr nie ma prawa do tego

Sióstr heh

G
Gość
2019-07-07T03:16:24 02:00, Lunia78:

Witam. Mam. Pytanie mój partner wyremontowal górę mieszkania bez zapisu zostawił to synowi mieszka u mnie siostra go wymeldowala. Syn jego kupił mieszkanie za nie długo się wyprowadza czy zachowek po rodzicach mu się należy i czy jak syn się wyprowadzi może zakluczyc całe piętro co zrobił remont i żadna z siustr nie ma prawa do tego

Rodzice już nie zyja

L
Lunia78

Witam. Mam. Pytanie mój partner wyremontowal górę mieszkania bez zapisu zostawił to synowi mieszka u mnie siostra go wymeldowala. Syn jego kupił mieszkanie za nie długo się wyprowadza czy zachowek po rodzicach mu się należy i czy jak syn się wyprowadzi może zakluczyc całe piętro co zrobił remont i żadna z siustr nie ma prawa do tego

G
Gość

Szukając dobrego prawnika warto zajrzeć na www.solidnyprawnik.com Ekspert tego portalu pomógł mi uniknąć oddania znacznej sumy na rzecz osoby, która nie powinna mieć spadku w takiej wysokości, jak sobie życzyła.

G
Gość

Witam, chciałabym tą drogą zapoznać ekstra mężczyzne na resztę życia. Ja 25 letnia przy talii blondynka po nieudanym związku, wiek nie ma znaczenia, jesteś samotny ? Pisz do mnie na czacie: ***www.hotprofil.pl***

P
Panstwo prawa

Gminie spadek niestety nie przysluguje. W przypadku braku krewnych mienie przrchodzi bezposrednio na skarb panstwa.

G
Gość

bardzo proszę o pomoc

pomagam.pl/andrzejkulis

G
Gosc

A w momencie umowy dożywocia, Śląskowi podlegają rzeczy ruchome, natomiast nieruchomości i ziemia zostaje na własność i nikt nie ma do tego prawa.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3