Brak testamentu. Dla kogo zachowek bez testamentu? Kto po kim dziedziczy spadek. Jak podzielić majątek bez zapisu w testamencie? 24.01.2020

Andrzej Gębarowski
Andrzej Gębarowski
BRAK TESTAMENTU a PRAWO SPADKOWE Małżonek oraz dzieci mają pierwszeństwo do objęcia spadku. Dziedziczą w częściach równych. Jednak część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż 1/4 całości spadku 123rf
Jak podzielić majątek bez testamentu. Kto po kim dziedziczy spadek, gdy brak testamentu. Brak testamentu a podział majątku zmarłego. Spadek nie musi być kłopotem. Prawo spadkowe o podziale majątku. Na te pytania odpowiada prawo spadkowe: dziedziczenie spadkobierców i podział majątku bez testamentu. Podział schedy, majątku bez zapisu w testamencie. Jak dzieli się majątek pomiędzy spadkobierców? Informują o tym przepisy prawa spadkowego, zawarte w IV księdze Kodeksu cywilnego. Uwaga! Są dwie drogi prawne.

Jak podzielić swój majątek pomiędzy spadkobierców?

Zobacz dwie drogi prawne podziału majątku.

Pierwsza, bierna, oznacza zdanie się na przepisy prawa spadkowego. Druga, aktywna, polega na wyrażeniu swojej woli w testamencie. W niniejszym tekście skupimy się na tej pierwszej drodze.

PRAWO SPADKOWE PORADNIK: kto dziedziczy spadek? Spadkobierca po kim dziedziczy majątek? Podział schedy

Brak testamentu i podział majątku

Przepisy prawa spadkowego stanowią, że udział w spadku zależy od stopnia pokrewieństwa ze spadkodawcą. Według Kodeksu Cywilnego, spadek należy się: zstępnym (dzieciom, wnukom, prawnukom), małżonkowi, rodzicom, rodzeństwu i zstępnym rodzeństwa. Po nowelizacji Kodeksu Cywilnego w czerwcu 2009 r. krąg uprawnionych do spadku poszerzył się o dziadków zarówno ze strony ojca jak i matki, oraz ich zstępnych, czyli ciotek, wujów i stryjów spadkodawcy.

Małżonek oraz dzieci, czyli pierwsza grupa dziedziczenia

Spośród wymienionych osób bliskich i krewnych do pierwszej grupy dziedziczenia należą zstępni i małżonek, natomiast pozostałe osoby stanowią drugą grupę dziedziczenia. Zasada jest taka, że druga grupa dochodzi do dziedziczenia tylko wtedy, gdy spadkodawca nie pozostawił po sobie żyjących zstępnych, tj. dzieci, wnuków i prawnuków.

Osoby z pierwszej grupy, a więc małżonek oraz dzieci spadkodawcy, mają oczywiste pierwszeństwo do objęcia spadku. Dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.

Przykład. Przypuśćmy, że spadkodawca pozostawił współmałżonka i czworo dzieci. Gdyby ich udział w spadku był równy, każdy spadkobierca byłby otrzymał po 1/5 wartości spadku. Współmałżonek nie może jednak otrzymać tak mało - prawo spadkowe mówi, że powinna mu przypaść co najmniej 1/4 spadku. I dopiero pozostałe 3/4 spadku podlega równemu podziałowi pomiędzy czworo dzieci spadkodawcy. Każdemu z dzieci przypada więc ostatecznie udział w wysokości 3/16 części spadku.

Według Kodeksu Cywilnego, SPADEK dziedziczą: zstępni (dzieci, wnuki, prawnuki), małżonkowie, rodzice, rodzeństwo i zstępni rodzeństwa

Gdyby dzieci było troje, a nie czworo, sytuacja wyglądałaby inaczej. Zarówno każde z dzieci, jak i współmałżonek otrzymaliby tyle samo - po 1/4 ogólnej wartości schedy.

Jeśli dzieci spadkodawcy już nie żyją, ich prawa do objęcia spadku przejmują wnuki lub prawnuki. Jeśli nieżyjące dziecko miało na przykład dwoje potomków, otrzymają oni po połowie tego, co należałoby się ich matce lub też ojcu.

BRAK TESTAMENTU a PRAWO SPADKOWE Małżonek oraz dzieci mają pierwszeństwo do objęcia spadku. Dziedziczą w częściach równych. Jednak część przypadająca
BRAK TESTAMENTU a PRAWO SPADKOWE Małżonek oraz dzieci mają pierwszeństwo do objęcia spadku. Dziedziczą w częściach równych. Jednak część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż 1/4 całości spadku
123rf

Małżonek do spółki z rodzicami

Jeśli spadkodawca nie miał dzieci, do spadku powoływani są jego małżonek i rodzice. Połowę spadku otrzymuje małżonek, a rodzice po jednej czwartej. Brak dzieci i małżonka spadkodawcy oznacza, że cały spadek przypada jego rodzicom w równych częściach.

Brak dzieci i małżonka spadkodawcy oznacza, że cały spadek przypada jego rodzicom

Trzeba w tym miejscu podkreślić, że udział spadkowy małżonka, który dziedziczy wraz z rodzicami, rodzeństwem lub nawet dziećmi rodzeństwa spadkodawcy, zawsze wynosi połowę wartości spadku.

Warto także zauważyć, że na miejsce nieobecnego (rozwiedzionego lub zmarłego) małżonka spadkodawcy nigdy nie wchodzą żadne inne osoby. W szczególności nie wchodzą na jego miejsce krewni spadkodawcy, tacy jak brat, siostra, rodzic czy dziecko z poprzedniego małżeństwa.

Dla kogo zachowek? Komu należy się spadek gdy brak testamentu?

Pojawiają się uprawnienia rodzeństwa do spadku

Uprawnienia rodzeństwa do spadku pojawiają się jednak, ale dopiero w momencie, gdy zabraknie matki lub ojca zmarłego. Innymi słowy, jeżeli na przykład jedno z jego rodziców nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypadnie rodzeństwu spadkodawcy w częściach równych.

Jeżeli z kolei któreś z rodzeństwa spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, pozostawiając dzieci, im przypada udział rodzica.

Przykład. Spadodawca w chwili śmierci był wdowcem. Wcześniej miał dwoje dzieci, córkę i syna, z których przeżyła go jedynie córka. Syn pozostawił po sobie dwoje dzieci, wnucząt spadkodawcy. W takim przypadku połowa spadku przypada żyjącej córce, zaś droga połowa dzielona jest równo pomiędzy wnuków ze strony syna. Krewni nieżyjącej żony spadkodawcy nie zostali wzięci pod uwagę przy ustalaniu kręgu spadkobierców. Jeśli córka ma dzieci, nie dziedziczą one spadku, dopóki żyje ich matka.

Uprawnienia dziadków i dalszych krewnych

Przy braku dzieci, małżonka, rodziców, rodzeństwa i dzieci rodzeństwa spadkodawcy, cały spadek przypada jego dziadkom. Ich udziały są jednakowe i nie ma znaczenia, czy pozostają nadal w związku małżeńskim.

Jeżeli któryś z dziadków spadkodawcy zmarł, przypadający mu udział spadkowy przechodzi na dzieci tego dziadka, które faktycznie są stryjami, wujami i ciotkami zmarłego.

W razie gdyby zmarły nie pozostawił małżonka, dzieci oraz krewnych, powołanych do dziedziczenia z tytułu ustawy, spadek przypada w częściach równych tym dzieciom małżonka spadkodawcy (pasierbom zmarłego), których żadne z rodziców nie dożyło otwarcia spadku.

W razie braku bliskich i krewnych powołanych do dziedziczenia, spadek przypada gminie, na której terenie ostatnio zamieszkiwał spadkodawca. Jeżeli ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy nie da się ustalić albo znajdowało się ono za granicą, spadek przypada Skarbowi Państwa.

W razie braku bliskich i krewnych powołanych do dziedziczenia, spadek przypada

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

Kto dziedziczy spadek

  • Przykład 1. Spadkodawczyni pozostawiła męża, mamę oraz siostrę i brata. Jej ojciec zmarł kilka lat wcześniej. Dziedziczą wszystkie żyjące osoby z tej grupy, gdyż rodzeństwo „wchodzi” w miejsce nieżyjącego ojca zmarłej. Podział schedy przedstawia się następująco: połowa przypada mężowi, 1/4 przypada mamie, udział brata i siostry wynosi po 1/8 (łącznie rodzeństwu przypada 1/4). Gdyby któreś z rodzeństwa nie dożyło spadku, jego udział zostanie podzielony między dzieci brata czy siostry.
  • Przykład 2. Spadkodawca w chwili śmierci był bezdzietny i rozwiedziony. Była żona żyje i wyszła po raz drugi za mąż. Z rodziców została tylko matka. Pozostało też rodzeństwo: siostra i brat zmarłego. Była jeszcze jedna siostra, ale od kilku lat nie żyje. Pozostawiła jednak po sobie dwóch synów, czyli siostrzeńców spadkodawcy. Biorąc pod uwagę, że była małżonka nie znalazła się w kręgu spadkobierców, do dziedziczenia dochodzą: matka spadkodawcy (1/2 część spadku), siostra i brat na miejscu nieżyjącego taty (po 1/6 spadku), siostrzeńcy (po 1/12 spadku).
  • Przykład 3. Bezdzietny spadkodawca pozostawił żonę, matkę i siostrę. Jego ojciec i brat zmarli wcześniej. Brat z kolei zostawił po sobie dwoje dzieci - syna i córkę. Dziedziczenie wygląda następująco: udział nieżyjącego ojca (1/4 majątku, czyli tyle samo co matka, gdyż połowę majątku dziedziczy żona) przechodzi na rodzeństwo spadkodawcy. Ponieważ jednak brat już nie żyje, jego udział przechodzi z kolei na bratanka i bratanicę zmarłego. Ostateczny podział jest zatem taki: żona otrzymuje 1/2 schedy, matka - 1/4, siostra - 1/8, bratanek - 1/16, bratanica - 1/16.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

Informacje - podział majątku bez testamentu 24.01.2020

Wzrasta sprzedaż "małpek" ale kosztem dużych formatów

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 62

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

L
Lena

Cześć! Nazywam się Lena, mam 27 lat. Chcę znaleźć mężczyznę do intymnych spotkań i komunikacji. Z przyjemnością odpowiem wszystkim, napisz do mnie na stronie randkowej, oto moja strona - http://loveto.one/lena92

J
Jerzy

Sprawdziłem i rzeczywiście polecam www.jakispadek.pl

G
Gość

https://www.ysense.com/?rb=65587299

Stronka która płaci za wypełnianie ankiet, granie w gry, proste zadania.

Polecam

M
Marian

Warto najpierw sprawdzić majątek spadkodawcy wraz z długami, jak to zrobiłem dzięki firmie www.jakispadek.pl

G
Gość
24 września, 20:06, bea:

Czyli nadal nie ma pelnej woli spadkodawcy. Nie rozumiem jak panstwo moze utrzymywac takie prawo. Jesli mam majatek i chce zostawic go konkretnej osobie to tal byc powonno i basta. Moje, wypracowane i wedlug mnie rozdysponowane. Dlaczego syn i corka ma miec prawo do zachowku od najmlodszej corki ktorej dam cos w darowiznie?? Skoro nic im nie zostawiam to znaczy, ze nie chce bo mam powody. Czy naprawde musze pisac tzw. litanie pt. Wydziedziczam jako niegodne, etc...??? Po co? Daje temu komu chce i tyle. Reszta niech pojdzie rozumem po glowie dlaczego nic nie dostała. Fakt darowizna musi byc zrobiona swiadomie i dobrowolnie.

30 września, 10:21, Gość:

Super też tak uważam, byłam pytać notariusza - odpowiedź, takie prawo ,i nikt nie zmienia

1 października, 11:37, Gość:

To prawo powstało żeby chronic niechciane i nielubiane dzieci. Co z ciebie za matka? W świetle prawa rodzice powinni kochać wszystkie swoje dzieci tak samo. Jak do jedzenia dają jabłko to niech kroja na połowę.

4 listopada, 9:11, Taaa:

Nic nie wiesz o dzieciach.......też powinny kochać jednakowo swoich rodziców.W praktyce najczęściej bywa tak że jedno opiekuje się rodzicem do samej śmierci a pozostałe umywają ręce zadowolone że nie mają kłopotu,co nie przeszkadza im w wystąpieniu o zachówek.

4 listopada, 13:09, syn:

Właśnie jestem w sytuacji, gdzie zmarły ojciec nie zdążył przepisać mi swej połowy za opiekę. Mama mi też daje swoją. Rodzeństwo oddaje mi swoje części. Przez lata się opiekowałem i łożyłem na remonty. Kocham rodzeństwo,ale fakt faktem,odwiedzali rzadko. I dopierobprzy podziałach dzieci myślą, że kochać i rozdawać równo to to samo. Tylko, że z jakiśbdziwnych powodów to mi chcieli zostawić wszystko. I weź teraz powiedz to matko w twarz dziecku zvwyrzutem, że nic nie dostanie, bo ponad 20 lat miało cię gdzieś... to są delikatne sprawy. Mi notariusz też powiedział o wydziedziczeniu. I co napiszesz? Skoro nie bili i nie znęcali się, a tylko " zapomnieli" o opiece? Przepisy są często nieżyciowe.

Tylko że po otwarciu testamentu nomen omen spisanego przez niego na rozprawie brak podpisu spadkobiercy,oryginał jest u notariusza i w dobrym tonie jest nie domagać się jego okazania ,ponieważ powtarzasz wiarygodność gościa ( notariusza) ta mówi rzekomo ustawa .Parodia kraju i ...

M
MArci

Polecam sprawdzić majątek w spadku wraz z długami przez www.jakispadek.pl

J
Joanna99

Super tekst, sama wszystkim polecam takie rzeczy pozałatwiać jeszcze za życia rodziców. :) Poszukiwania mądrego prawnika zawsze są trudne, jedno z takich miejsc, w którym można znaleźć opinie o prawnikach jest portal www.solidnyprawnik.com - bardzo polecam.

A
Anna

Dzięki Jacek za polecenie, zamówiłam raport spadkowy pełny o pięknie, dowiedziałam się więcej niż chcialam. Raport dostałam na mail po 9 dniach. Nikt inny nie potrafił mi pomóc że sprawdzeniem majątku. Polecam www.jakispadek.pl

m
marina

sezonski pozdrav svim prijateljima, moje ime je Marina Matulović-Dropulić, ja sam iz dubrovačke hrvatske, ali živim u nacionalnom parku Waterton Lakes, Kanada, sa suprugom. Riječi ne mogu objasniti koliko sam uzbuđena obnavljanjem svog raspadnutog braka i sad se moj muž potpuno vraća nakon što sam mene i našu djecu prepustio drugoj ženi. Vjenčali smo se prije dvadeset i pet godina, a tijekom braka vodili smo niz borbi koje su trajale sve dok konačno nije izašao s našom djecom i preselio se u Melbourne kako bi bio s drugom ženom. Blokirana su sva sredstva kontakta, čineći komunikaciju nevažećom. Osjetio sam da je moj život gotov i moja djeca su mislila da više nikada neće vidjeti oca. Pokušala sam biti jaka samo svojoj djeci, ali nisam mogla kontrolirati bolove koji su me mučili srce, prožimala me tuga i bol, jer sam ga zaista voljela. Svaki dan i noć razmišljam o njemu i uvijek volim da mi se vrati, doslovno sam poludio i trebala mi je božanska intervencija, pa sam svaki svoj problem ispričala prijatelju koji je imao slične izazove. Vodila me do vrlo moćnog čovjeka po imenu Doktor Osagiede. Rekla je da je on jedini razlog sreće u kojoj je uživala do danas. Dr osagiede može pomoći popravljanju narušenih odnosa, rekla je da ga moram suditi. Kontaktirao sam ga na njegovu adresu e-pošte pa sam o svakom svom problemu rekao svom prijatelju koji je imao slične izazove. Vodila me do vrlo moćnog čovjeka po imenu Doktor Osagiede. Rekla je da je on jedini razlog sreće u kojoj je uživala do danas. Dr osagiede može pomoći popravljanju narušenih odnosa, rekla je da ga moram suditi. Kontaktirao sam ga na njegovu adresu e-pošte pa sam o svakom svom problemu rekao svom prijatelju koji je imao slične izazove. Vodila me do vrlo moćnog čovjeka po imenu Doktor Osagiede. Rekla je da je on jedini razlog sreće u kojoj je uživala do danas. Dr osagiede može pomoći popravljanju narušenih odnosa, rekla je da ga moram suditi. Kontaktirao sam ga na njegovu adresu e-poštedoctorosagiede75@gmail.com i dao mi je upute što da radim, a onda sam to učinio, pa me učinio ljubavnom čarolijom. Na moje veliko iznenađenje, nakon tri tjedna suprug me nazvao i rekao da mi nedostaje onoliko koliko i djeci, toliko sam se iznenadio, srce mi se ispunilo radošću i uzbuđenjem i počeo sam zasipati suze. Ispričao se zbog svoje pogreške i ispričao se zbog boli koju je nanio meni i djeci. Tako se vratio k nama, s puno ljubavi i radosti, i od toga dana naš je brak bio jači nego prije. Zahvaljujući Drosagiede on je vrlo moćan pa sam odlučio podijeliti svoju priču zbog ovih žena i muškaraca. koji je doživio ono što se dogodilo. Želim da znate da postoji rješenje. Drosagiede je rješenje, pravi i moćni kaluđer, koji se dugo molio da pomogne ženama i djeci u njihovom bolnom vremenu. A također ima čarolije kako bi izliječio hiv, rak itd. Možete mu se obratiti preko njegove osobne e-pošte putem doctorosagiede75@gmail.com ili whatsapp 2349014523836 ili viber na 2349014523836 sretno.

G
Gość

polecam Karola Wieczorskiego z Kancelarii JST z Warszawy, jest prawnikiem z długoletnim doświadczeniem, również jako sędzia, a specjalizuje się w prawie spadkowym, majątkowym, ogólnym cywilnym, szczególnie w postępowaniach nieprocesowych, bardzo dobry prawnik

s
syn
24 września, 20:06, bea:

Czyli nadal nie ma pelnej woli spadkodawcy. Nie rozumiem jak panstwo moze utrzymywac takie prawo. Jesli mam majatek i chce zostawic go konkretnej osobie to tal byc powonno i basta. Moje, wypracowane i wedlug mnie rozdysponowane. Dlaczego syn i corka ma miec prawo do zachowku od najmlodszej corki ktorej dam cos w darowiznie?? Skoro nic im nie zostawiam to znaczy, ze nie chce bo mam powody. Czy naprawde musze pisac tzw. litanie pt. Wydziedziczam jako niegodne, etc...??? Po co? Daje temu komu chce i tyle. Reszta niech pojdzie rozumem po glowie dlaczego nic nie dostała. Fakt darowizna musi byc zrobiona swiadomie i dobrowolnie.

30 września, 10:21, Gość:

Super też tak uważam, byłam pytać notariusza - odpowiedź, takie prawo ,i nikt nie zmienia

1 października, 11:37, Gość:

To prawo powstało żeby chronic niechciane i nielubiane dzieci. Co z ciebie za matka? W świetle prawa rodzice powinni kochać wszystkie swoje dzieci tak samo. Jak do jedzenia dają jabłko to niech kroja na połowę.

4 listopada, 9:11, Taaa:

Nic nie wiesz o dzieciach.......też powinny kochać jednakowo swoich rodziców.W praktyce najczęściej bywa tak że jedno opiekuje się rodzicem do samej śmierci a pozostałe umywają ręce zadowolone że nie mają kłopotu,co nie przeszkadza im w wystąpieniu o zachówek.

Właśnie jestem w sytuacji, gdzie zmarły ojciec nie zdążył przepisać mi swej połowy za opiekę. Mama mi też daje swoją. Rodzeństwo oddaje mi swoje części. Przez lata się opiekowałem i łożyłem na remonty. Kocham rodzeństwo,ale fakt faktem,odwiedzali rzadko. I dopierobprzy podziałach dzieci myślą, że kochać i rozdawać równo to to samo. Tylko, że z jakiśbdziwnych powodów to mi chcieli zostawić wszystko. I weź teraz powiedz to matko w twarz dziecku zvwyrzutem, że nic nie dostanie, bo ponad 20 lat miało cię gdzieś... to są delikatne sprawy. Mi notariusz też powiedział o wydziedziczeniu. I co napiszesz? Skoro nie bili i nie znęcali się, a tylko " zapomnieli" o opiece? Przepisy są często nieżyciowe.

T
Taaa
24 września, 20:06, bea:

Czyli nadal nie ma pelnej woli spadkodawcy. Nie rozumiem jak panstwo moze utrzymywac takie prawo. Jesli mam majatek i chce zostawic go konkretnej osobie to tal byc powonno i basta. Moje, wypracowane i wedlug mnie rozdysponowane. Dlaczego syn i corka ma miec prawo do zachowku od najmlodszej corki ktorej dam cos w darowiznie?? Skoro nic im nie zostawiam to znaczy, ze nie chce bo mam powody. Czy naprawde musze pisac tzw. litanie pt. Wydziedziczam jako niegodne, etc...??? Po co? Daje temu komu chce i tyle. Reszta niech pojdzie rozumem po glowie dlaczego nic nie dostała. Fakt darowizna musi byc zrobiona swiadomie i dobrowolnie.

30 września, 10:21, Gość:

Super też tak uważam, byłam pytać notariusza - odpowiedź, takie prawo ,i nikt nie zmienia

1 października, 11:37, Gość:

To prawo powstało żeby chronic niechciane i nielubiane dzieci. Co z ciebie za matka? W świetle prawa rodzice powinni kochać wszystkie swoje dzieci tak samo. Jak do jedzenia dają jabłko to niech kroja na połowę.

Nic nie wiesz o dzieciach.......też powinny kochać jednakowo swoich rodziców.W praktyce najczęściej bywa tak że jedno opiekuje się rodzicem do samej śmierci a pozostałe umywają ręce zadowolone że nie mają kłopotu,co nie przeszkadza im w wystąpieniu o zachówek.

J
Jacek

Polecam sprawdzić pełen majątek spadkodawcy i pełne długi przez www.jakispadek.pl

G
Gość

Przy podziale majątku, niezależnie od okoliczności, jest tyle zaszłości, że nie robiłabym tego bez pomocy prawnika. Dobrego można znaleźć na portalu www.solidnyprawnik.com - polecam gorąco, mają nawet opinie od klientów swoich.

G
Gość

Cz można zrzec się spadku za życia.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3