Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Brakuje miejsc w ośrodku dla zbrodniarzy. Będzie zmiana "ustawy o bestiach"? Zobacz jakich zbrodni dotyczy ustawa

Marcin Stadnicki
Marcin Stadnicki
Brakuje miejsc w ośrodku dla zbrodniarzy. Będzie zmiana "ustawy o bestiach"? Zobacz jakich zbrodni dotyczy ustawa
Brakuje miejsc w ośrodku dla zbrodniarzy. Będzie zmiana "ustawy o bestiach"? Zobacz jakich zbrodni dotyczy ustawa Marek Obszarny/Akta Sądu Okręgowego w Piotrkowie Tryb./Dariusz Śmigielski/Rejestr Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym / Ministerstwo Sprawiedliwośc
W ośrodku w Gostynienie, do którego trafiają zbrodniarze po zakończeniu odbywania kary więzienia brakuje miejsc. Jak przekonuje poseł z Wielunia Paweł Rychlik, tzw. "ustawa o bestiach" wymaga nowelizacji, która pozwoli na utworzenie kolejnych tego typu placówek. Ustawa, której symbolem stał się morderca i gwałciciel dzieci z Piotrkowa Trybunalskiego Mariusz Trynkiewicz została przyjęta w 2013 roku. To właśnie na mocy tego prawa zbrodniarze, którzy kończą odsiadkę ale nadal mogą stanowić zagrożenie są izolowani od społeczeństwa. W naszej galerii zdjęć znajdziecie przykłady morderców, gwałcicieli czy pedofili, wobec których zastosowano lub planowano zastosować przepisy "ustawy o bestiach".

Brakuje miejsc w ośrodku dla zbrodniarzy. Będzie zmiana "ustawy o bestiach"? Projekt złożył poseł z Wielunia

Tak zwana "ustawa o bestiach" obowiązuje od 2013 roku. Na mocy jej przepisów zbrodniarze, którzy kończą odbywanie kary pozbawienia wolności mogą zostać skierowani do Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie (woj. mazowieckie). Ustawa powstała z myślą między innymi o seryjnych mordercach czy gwałcicielach, którzy mogą po opuszczeniu więzienia nadal stwarzać zagrożenie dla społeczeństwa takich jak: Leszek Pękalski zwany "Wampirem z Bytowa", seryjny morderca i pedofil Henryk Kukuła, czy morderca czterech chłopców Mariusz Trynkiewicz.

Właśnie ten ostatni stał się symbolem "ustawy o bestiach". Morderca z Piotrkowa Trybunalskiego często stawał się przykładem zbrodniarza, który może wyjść na wolność i stwarzać zagrożenie.

W ośrodku w Gostyninie po latach jego funkcjonowania zaczyna jednak brakować miejsc. Jak przekonuje poseł PiS z Wielunia Paweł Rychlik, ustawa o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi stwarzających zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób zwana "ustawą o bestiach" pilnie wymaga nowelizacji, która pozwoli stworzyć kolejne podobne ośrodki.

Obecnie w Krajowym Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie przebywa 93 pacjentów. Niestety liczba ta będzie ulegać zwiększeniu, dlatego w trosce o bezpieczeństwo całego społeczeństwa trzeba stworzyć kolejne miejsca odosobnienia i terapii tych niebezpiecznych jednostek - mówi poseł Rychlik - Dlatego stworzyliśmy poselski projekt nowelizacji ustawy, który stwarza możliwości prawne i finansowe na utworzenie kolejnych miejsc dla osób stwarzających zagrożenie. Mam nadzieję, że bez zbędnej zwłoki senat po uchwaleniu przez Sejm przystąpi do pracy na projektem.

Poseł z Wielunia, który został upoważniony do reprezentowania wnioskodawców w pracach nad projektem złożył już propozycję nowelizacji do Marszałek Sejmu Elżbiety Witek.

Czym jest ustawa o bestiach?

Głównym powodem wprowadzenia tzw. "ustawy o bestiach" był fakt, że kilku zbrodniarzy z czasów PRL zbliżało się w 2013 roku do zakończenia odbywania kary. Wśród nich znalazł się wspomniany Mariusz Trynkiewicz, który odsiadywał wyrok 25 lat pozbawienia wolności. Za tak krótki wyrok dla mordercy dzieci odpowiada amnestia z 1989 roku.

Trynkiewicz początkowo został skazany na karę śmierci. Amnestia z 1989 roku zmieniała wyroki śmierci na drugi najwyższy wówczas wymiar kary - 25 lat pozbawienia wolności. W Polsce przez lata nie było jeszcze kary dożywotniego pozbawienia wolności, przez co wielu przestępców skazanych za czyny pedofilskie, gwałty i zabójstwa (w tym seryjnych morderców) otrzymało wyroki 25 lat pozbawienia wolności.

Na mocy ustawy do ośrodka w Gostyninie mogą trafiać także osoby skazane później, ale nadal stwarzające zagrożenie. Ustawa umożliwia też zamiast umieszczania w ośrodku, stosowanie wobec takich osób nadzoru prewencyjnego.

W naszej galerii zdjęć znajdziecie kilka przypadków zbrodniarzy, wobec, których zastosowano lub zachodziła możliwość zastosowania przepisów "ustawy o bestiach". W opisach znajdziecie linki do artykułów opisujących zbrodnie popełnione te osoby.

Zobacz również

Seniorzy już bez teleopasek. Władze Łodzi chwaliły się, że ratują one życie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki