Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Brama Miasta w Nowym Centrum Łodzi. Zobacz projekt [WIZUALIZACJE]

Marcin Bereszczyński
Marcin Bereszczyński
Brama Miasta wygląda jak budynek rozcięty skalpelem, którego dwie części rozsunięto na boki. Rdzawy korten, czyli stal szlachetna, utworzy elewację nawiązującą do ceglanych zabytków

Skanska zaprezentowała w poniedziałek projekt Bramy Miasta, czyli biurowca łączącego historyczną zabudowę z Nowym Centrum Łodzi. Obiekt nie przypomina klasycznej bramy. To dwa wieżowce, wokół których będzie przestrzeń dostępna dla wszystkich. Prace nad projektem trwały dwa lata.

- Nie chcieliśmy kokietować blichtrem, ani robić drugiego Łuku Triumfalnego. Nie chodziło nam o to, żeby obiekt się podobał. Zależało nam, żeby budynek był prosty i praktyczny - mówi Przemo Łukasik, architekt Medusa Group, czyli firmy projektującej Bramę Miasta. - Budynek wygląda jakby był rozcięty skalpelem i rozsunięty na boki. Wewnątrz jest szkło tworzące efekt lustra. Pozostała elewacja będzie wykonana z kortenu, czyli szlachetnej rdzawej stali. To nasza interpretacja przemysłowej Łodzi.

Korten to stal, która rdzewieje na zewnątrz, ale korozja nie wchodzi w głąb stali. Kolor rdzy nie jest jednorodny. Zmienia się pod wpływem deszczu i oświetlenia zależnego od pór roku i pory dnia. Korten mieni się barwami od czerwieni przez pomarańcz po brąz.

Brama Miasta zostanie wybudowana na wprost wejścia na dworzec Łódź Fabryczna przy ul. Kilińskiego, na wysokości ul. Traugutta. Budowa ma trwać dwa lata. Obecnie na placu budowy trwają prace przygotowawcze, a rzeczywiste roboty mają zacząć się jeszcze w tym półroczu. W kompleksie dwóch biurowców będzie 40 tys. mkw. powierzchni, gdzie pracę znajdzie 4 tys. osób.

Brama Miasta będzie miała w najwyższym punkcie 55 metrów wysokości. Zaplanowano 15 kondygnacji naziemnych. Pomiędzy dwoma budynkami będzie przestrzeń z zielenią i małą architekturą, co ma zachęcać do spotkań w tym miejscu. Będzie też parking dla 230 pojazdów i około dwustu rowerów.

- Przestrzeń nad wjazdem na parking może służyć jako kino plenerowe, miejsce wyświetleniowe dla Festiwalu Światła, czy też wybieg dla pokazów mody - powiedział Przemo Łukasik. - Najważniejsze, aby to miejsce zasymilowało się z mieszkańcami. Dlatego na parterze muszą znaleźć się najemcy, którzy otworzą restauracje i kawiarnie. Na razie jest tu pustynia, a właściwie to piasek i dworzec.

CZYTAJ TEŻ: Abecadło projektu Bramy Miasta

Brama Miasta jest trzecią dużą inwestycją Skanska Property Group. Pierwszą był Green Horizon. Firma wykupiła działkę pod tę inwestycję dokładnie 10 lat temu. Druga inwestycja to Nowa Fabryczna. Jej budowa niedługo się zakończy. Pierwsi najemcy już urządzają przestrzeń wewnątrz biurowca, który stoi u zbiegu Składowej i Knychalskiego. Obydwie inwestycje firmy Skanska zakończyły się sukcesem, bo przestrzenie biurowe znalazły najemców. Skanska jest przekonana, że tak samo będzie w przypadku Bramy Miasta.

- Chcemy być w Łodzi, bo wierzymy w to miasto i będziemy dalej inwestować - powiedział Arkadiusz Rudzki, dyrektor zarządzający Skanska Property Group. - Za wcześnie, aby podać koszt inwestycji. Pracujemy nad ostatecznym budżetem. Efekt prac projektowych jest znakomity. Budynek jest praktyczny, użytkowy. Symbolem miasta jest całe Nowe Centrum Łodzi, a Brama Miasta jest przejściem ze starego centrum do nowego.

Idea połączenia secesyjnej Łodzi z nowoczesną architekturą była podkreślana również przez Hannę Zdanowską.

- Otwieramy kolejny etap rozwoju tej przestrzeni, która wcześniej była mglistą ideą. Najpierw zainwestowało miasto w EC1. Obecnie czynią to prywatni inwestorzy - powiedziała prezydent Łodzi.

Brama Miasta: kluczowe fakty i liczby

  • Rozpoczęcie budowy: I połowa 2017.
  • Całkowita powierzchnia najmu kompleksu: ok. 40 000 mkw. GLA.
  • Powierzchnia najmu I etapu: ok. 27 500 mkw. GLA.
  • Cały kompleks dostarczy 230 miejsc parkingowych.
  • Budynek I etapu w najwyższym miejscu: 15 kondygnacji naziemnych.
  • Certyfikacja: LEED Gold.
  • Generalny wykonawca: Skanska S.A.
  • Autor projektu architektonicznego: medusa group.
10 lat Bramy Miasta

Projekt programu Nowe Centrum Łodzi został uchwalony przez Radę Miejską w 2007 roku. Koncepcję zagospodarowania przygotował Rob Krier, światowej sławy urbanista. W tej koncepcji znalazło się miejsce na Bramę Miasta. Pierwotnie miała stanąć od strony parku im. Moniuszki. Dopiero w 2012 roku zapadła decyzja, aby wznieść ją przy Kilińskiego, aby łączyła historyczną zabudowę miasta z Nowym Centrum Łodzi.

Pierwsza koncepcja Bramy Miasta ujrzała światło dzienne w 2011 roku. Był to projekt wybitnego architekta Daniela Libeskinda, który mieszkał w Łodzi do 12 roku życia. W 2010 roku odwiedził Łódź, a efektem tej wizyty był projekt Bramy Miasta.

Bramę Miasta według koncepcji Libeskinda chciała wybudować spółka LDZ Brama, którą utworzyły firmy Atlas i Budomal. Spółka z końcem 2013 roku kupiła działkę pod Bramę Miasta za 40 mln i 1 tys. zł. Cena wywoławcza wynosiła 40 mln zł, chociaż wartość działki została oszacowana na 17 mln zł. Spółka wpłaciła zaliczkę 12 mln zł, ale pół roku później zrezygnowała z zakupu terenu. Odzyskała zaliczkę, ale straciła wadium 4 mln zł.

Skanska była zainteresowana działką już w pierwszym przetargu, ale do niego nie przystąpiła. W drugim przetargu była obecna i kupiła teren za 28,5 mln zł.

mbr

CZYTAJ TEŻ: Brama Miasta powinna połączyć Nowe Centrum Łodzi z ulicą Piotrkowską

ZOBACZ |Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki