Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Branża meblarska tonie w długach. 237 firm meblarskich z województwa łódzkiego na 9,7 mln zł długów

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
W pandemii wiele osób zdecydowało się na przeprowadzkę lub remont i urządzanie domów i mieszkań. Mimo to sytuacja producentów mebli w tym czasie pogorszyła się. Najgorzej radzą najmniejsze firmy, przeważnie jednoosobowe działalności gospodarcze. Rekordowe zadłużenie w kraju ma natomiast firma z województwa łódzkiego. Zadłużenie branży meblarskiej - jak wyliczyli specjaliści z Krajowego Rejestru Długów - wynosi już 125,6 mln zł, a w ciągu pandemii zwiększyło sie o niemal 18 mln zł. Czytaj dalej...
W pandemii wiele osób zdecydowało się na przeprowadzkę lub remont i urządzanie domów i mieszkań. Mimo to sytuacja producentów mebli w tym czasie pogorszyła się. Najgorzej radzą najmniejsze firmy, przeważnie jednoosobowe działalności gospodarcze. Rekordowe zadłużenie w kraju ma natomiast firma z województwa łódzkiego. Zadłużenie branży meblarskiej - jak wyliczyli specjaliści z Krajowego Rejestru Długów - wynosi już 125,6 mln zł, a w ciągu pandemii zwiększyło sie o niemal 18 mln zł. Czytaj dalej... Pixabay
W pandemii wiele osób zdecydowało się na przeprowadzkę lub remont i urządzanie domów i mieszkań. Mimo to sytuacja producentów mebli w tym czasie pogorszyła się. Najgorzej radzą najmniejsze firmy, przeważnie jednoosobowe działalności gospodarcze. Rekordowe zadłużenie w kraju ma natomiast firma z województwa łódzkiego.

Zadłużenie branży meblarskiej - jak wyliczyli specjaliści z Krajowego Rejestru Długów - wynosi już 125,6 mln zł, a w ciągu pandemii zwiększyło się o niemal 18 mln zł. Tylko w województwie łódzkim problemy finansowe ma 237 firm z tego sektora, a ich łączny dług to już 9,7 mln zł.

Najgorzej w Wielkopolsce

Najbardziej zadłużone są firmy meblarskie z Wielkopolski, która jest polskim zagłębiem meblarstwa. W sumie maja do oddania 20 mln zł. Na drugim miejscu znalazły się przedsiębiorstwa z Mazowsza z 14-milionowym długiem, a na trzecim śląskie firmy, które mają do oddania 12 mln zł.

Mali mają trudniej

Okazuje się, że w najtrudniejszej sytuacji są najmniejsze firmy, głównie jednoosobowe, duże radzą sobie lepiej.

- Te małe firmy są bardziej wrażliwe na wahania koniunktury i zatory płatnicze, a pandemia i związane z nią zawirowania gospodarcze tylko pogorszyły ich sytuację finansową - tłumaczy Adam Łącki, prezes Krajowego Rejestru Długów. - W naszej bazie danych wpisanych jest blisko trzy tysiące takich jednoosobowych działalności gospodarczych, które muszą oddać wierzycielom ponad 90 mln zł.

Najbardziej zadłużona firma jest z Łódzkiego

Średnio na firmę meblarską przypada 37,6 tys. zł długu. Niechlubny rekord należy do firmy z województwa łódzkiego - chodzi o spółkę jawną, która ma do oddania niemal 3,3 mln zł.

Będzie gorzej?

Okazuje się, że kłopoty tej branży mogą się pogłębiać, a ma to związek m.in. z rosnącymi cenami surowców oraz problemami z jego pozyskiwaniem. Drożeją bowiem płyty wiórowe, pianki, okucia, a także samo drewno. Ceny rosną m.in. przez wymogi polityki ekologicznej oraz wyższe ceny energii, czyli prądu i gazu. Wyższe koszty produkty przełożą się na wyższe ceny gotowych mebli.

- Polscy producenci mebli są konkurencyjni na rynku zagranicznym głównie ze względów cenowych - mówi Andrzej Kulik, ekspert Rzetelnej Firmy. - Jednak wzrost kosztów produkcji sprawi, że rodzime produkty cenowo mogą zbliżyć się do europejskich producentów. W Polsce koszty materiałów są obecnie wyższe nawet o kilkaset procent w stosunku do cen sprzed pandemii. Do tego dochodzi koszt transportu komponentów głównie z Chin, który również podrożał.

Zdaniem Andrzeja Kulika to negatywnie wpłynie na cały sektor, a ten czas będą w stanie przetrwać te firmy, które mają zaplecze finansowe. Dużym graczom łatwiej jest także negocjować ceny u dostawców, mali nie mają takiego komfortu ani takich możliwości.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki