"Brave Kids" w Łodzi. Dzielne dzieciaki nadchodzą

  "Brave Kids" w Łodzi. Dzielne dzieciaki nadchodzą

  Łukasz Kaczyński

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Goście z zagranicy przyjadą do Łodzi w czerwcu

  Goście z zagranicy przyjadą do Łodzi w czerwcu ©Joanna Stoga/materiały prasowe

  Za sprawą Teatru "Pinokio", Łódź włącza się do międzynarodowego programu "Brave Kids", którego misją jest integracja artystycznych zespołów dziecięcych z różnych stron świata.
  Goście z zagranicy przyjadą do Łodzi w czerwcu

  Goście z zagranicy przyjadą do Łodzi w czerwcu ©Joanna Stoga/materiały prasowe

  Tegoroczna edycja projektu dotyczyć będzie blisko setki dzieci i po raz pierwszy odbędzie się równolegle aż w czterech miastach: we Wrocławiu, w Łodzi, Warszawie i Puszczykowie koło Poznania. W tych miastach odbędą się warsztaty artystyczne. 24 czerwca do Łodzi przyjedzie ponad dwadzieścioro dzieci z Laosu, Grenlandii, Gruzji i Danii wraz z artystycznymi opiekunami festiwalu. Goście będą także prezentować swoją kulturę i tradycje.

  - Planujemy kilka pokazów w łódzkich instytucjach, ale nasi goście będą głównie realizować program edukacyjny i przygotowywać się do spektaklu, który pokażą w połowie lipca podczas finału Festiwalu Brave Kids we Wrocławiu - odsłania kulisy programu Małgorzata Loeffler, sekretarz literacki Teatru "Pinokio". - Oprócz opieki zapewnimy dzieciakom rozmaite atrakcje, odwiedzimy choćby łódzkie zoo czy aquapark. Odbędą się też spacery po Łodzi we współpracy z przewodnikami miejskimi.

  Zwyczajowo program "Brave Kids" jest okazją do zapoznania się z odległymi kulturami. Z Estonii przyjadą dzieci tworzące grupę cyrkową, będzie można też usłyszeć tradycyjne śpiewy z Grenlandii, Laosu i Gruzji.

  - Zaproszeni do Polski młodzi artyści pochodzą ze skrajnie różnych środowisk i dzieli je niemal wszystko. Począwszy od tradycji, języka i koloru skóry, na sposobie postrzegania świata kończąc. To mieszanka kulturowa, której spoiwem są sztuka i dziecięca radość - mówi Anastazja Korczak, dyrektor i inicjatorka całego projektu. - Wierzymy, że praca dzieci nad wspólnym przedstawieniem pozwoli im się otworzyć i wnieść do projektu cząstkę siebie i swojej kultury.

  Program obejmuje działaniami dzieci, które pochodzą ze środowisk ubogich, z miejsc dotkniętych klęskami żywiołowymi, politycznymi i społecznymi konfliktami. Nie omija państw wysoko rozwiniętych, które borykają się jednak z problemami i chorobami cywilizacyjnymi takimi jak konsumpcjonizm, depresja czy samotność.

  "Używamy sztuki jako narzędzia ułatwiającego społeczną przemianę i pomagającego wyzwolić się z niszczących ograniczeń" - przekonują organizatorzy, Stowarzyszenie Kultury Teatralnej "Pieśń Kozła" z Wrocławia. Tam 14 lipca odbędzie się finał festiwalu.

  W tym roku oprócz wspomnianych krajów, do Polski zawitają dzieci z Chin, Zimbabwe, Ugandy, Tanzanii, Indii, Izraela, Czech i Brazylii. Przyjedzie 12-osobowa grupa Królewskich Bębniarzy z Burundi, złożony z kobiet z plemienia Xhosa z RPA chór Ngqoko, zaś połączenie rytuału, szamańskiej muzyki i akrobatyki pokaże grupa Cheongbae z Korei.

  Jednym z głównych elementów "Brave Kids" jest animacja środowiska lokalnego, dlatego Teatr "Pinokio" poszukuje domów, mogących ugościć młodych obcokrajowców. Wolontariuszem goszczącym może być każdy, kto jest gotowy zagwarantować młodym artystom (będą w wieku od 7 do 16 lat) nocleg, śniadania, kolacje, dowóz na warsztaty i spektakle.

  - Przede wszystkim trzeba mieć otwarte serce i chęć współpracy. Byłoby świetnie, gdyby dzieci miały zapewniony oddzielny pokój, ale nie jest to warunkiem. Nie każdy może znać język gruziński, ale jak uczy nas doświadczenie, bariera językowa nigdy nie była problemem - przekonuje Małgorzata Loeffler. - Liczymy na pewno na rodziny, które już mają swoje dzieci, gdyż wraz z nimi chcemy wspólnie organizować warsztaty. Być może razem z dziećmi rodzin goszczących również przygotujemy spektakl.

  Do rekrutacji można zgłosić się pod numerem tel. 785-578-785 i pisząc na adres mailowy loeffler@teatrpinokio.pl.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Brave w Pinokiu!

  widz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 25

  super inicjatywa! Brawo Pinokio!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  dzielny

  Dzielny (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 6

  Brawo PINOKIO:-)

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo