MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bronią napisu "Łowcy Żydów". Policjanci muszą chronić ekipę ścierającą [3.08.2019]

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Patrol policji pilnuje bezpieczeństwa robotników usuwających  napis „Łowcy Żydów” z zabytkowej famuły przy ul. Ogrodowej 28 w Łodzi.  Kibole broniący antysemickiego napisu grozili robotnikom. Administracja była zmuszona wezwać policję.Czytaj na kolejnym slajdzie
Patrol policji pilnuje bezpieczeństwa robotników usuwających napis „Łowcy Żydów” z zabytkowej famuły przy ul. Ogrodowej 28 w Łodzi. Kibole broniący antysemickiego napisu grozili robotnikom. Administracja była zmuszona wezwać policję.Czytaj na kolejnym slajdzie Krzysztof Szymczak
Patrol policji od czwartku pilnuje bezpieczeństwa robotników usuwających napis „Łowcy Żydów” z zabytkowej famuły przy ul. Ogrodowej 28 w Łodzi. Kibole broniący antysemickiego napisu grozili robotnikom. Administracja była zmuszona wezwać policję.

Na bocznej, ślepej ścianie famuły przy ul. Ogrodowej 28 od wielu lat wisiał wielki napis „Łowcy Żydów”. Był dobrze widoczny od strony ulicy Mielczarskiego, a nawet ze zdjęć lotniczych Google’a. Słowo „Łowcy” namalowane zostali w barwach klubu ŁKS, „Żydzi” w kolorach Widzewa. Wyraźnie antysemicki wydźwięk napisu długo nikomu nie przeszkadzał.

Zobaczyli go jednak Eliza Gaust pracująca w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana i Dawid Gurfinkiel, pracownik łódzkiej gminy żydowskiej. Postanowili to zgłosić . - Poczułem się obrażony. Jako Polak, Żyd ale przede wszystkim jako łodzianin - wyjaśnia Dawid.

Famułami administruje Zarząd Lokali Miejskich.Zareagował szybko i zlecił usunięcie napisu. Jednak w czwartek, gdy ekipa zaczęła usuwać napis, pojawili się jego zwolennicy. Obrońcy byli agresywni. Krzyczeli, że napis i tak zostanie odmalowany. robotnicy poczuli się zagrożeni.

- Doszło do gróźb ze strony osób postronnych, dlatego została wezwana policja - informuje Marcin Masłowski, rzecznik prasowy prezydenta Łodzi.

W tej sytuacji Zarząd Lokali Miejskich poprosił o asystę oolicji na cały czas usuwania napisu. Ma to potrwać kilka dni, bo usuwanie napisu z budynku wpisanego do ewidencji zabytków nie jest łatwe. Decyzją konserwatora zabytków nie można go zamalować farbą, trzeba go z cegły zeszlifować.

- Patrol policji będzie przez cały okres prac. Jeśli obecność patrolu policji będzie niemożliwe, pojawi się tam straż miejska - zapowiada Masłowski.

To nie pierwszy taki przypadek w regionie, gdy podczas usuwania wulgarnego napisu interweniują służby. Pięć lat temu w ramach projektu Otwarty Zgierz społecznicy zamalowywali napisy na osiedlu Rudniki. Jednak pojawiło się kilkunastu obrońców ściany, na której były się m.in. krzyż celtycki, antysemickie treści i wulgaryzmy.

- Bałem się, że skończy się to bójką. Ale ostatecznie doszliśmy z obrońcami do kompromisu. Oni zgodzili się na zamalowanie gwiazdy Dawida, w zamian za zostawienie logo Widzewa - opowiada pan Maciej, uczestnik akcji.

Eliza Gaust, która problemem usuwania obraźliwych napisów zajmuje się zawodowo, m.in. w ramach dorocznej akcji Centrum Dialogu „Kolorowa tolerancja” podkreśla, że budzą one niesmak Żydów przyjeżdżających do Łodzi, m.in. na zbliżające się obchody 75. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto.

- Takie napisy widzą dzieci osób ocalonych z getta i bardzo źle je odbierają - mówi Gaust. - Próbujemy im wytłumaczyć, że są to napisy kibiców, ale przyjezdnym trudno to zrozumieć - dodaje.

Dlatego Centrum Dialogu chce zaprosić kibiców i wytłumaczyć im, co właściciwie piszą. - Prawdopodobnie nie myślą o tym, że to antysemityzm. Ale takich napisów nie powinno być - mówi Gaust.

Ze zjawiskiem obraźliwych, wulgarnych i antysemickich napisów na murach Łódź walczy od dawna. Dużo jest ich na Starym Polesiu i Bałutach, gdzie ścierają się wpływy piłkarskich klubów.

Kilka lat temu wprowadzono przepis nakazujący administratorowi budynku usunięcie takiego hasła w ciągu 24 godzin. Za niezastosowanie się grozi do 500 zł mandatu. W praktyce termin usuwania może być przesunięty z powodu np. warunków atmosferycznych lub konieczności uzgodnień z konserwatorem zabytków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki