Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Brunatno-czarne bezpieczeństwo, czyli o przyszłości polskiego węgla

AG
Odkrywka pod Bełchatowem. W oddali elektrownia Bełchatów
Odkrywka pod Bełchatowem. W oddali elektrownia Bełchatów
Polska jest postrzegana jako kraj, który uparcie sprzeciwia się polityce klimatycznej Unii Europejskiej i niewiele robi w celu obniżenia szkodliwych emisji. Tak naprawdę to chętnie powielany, bardzo krzywdzący.

Polska w ostatnich latach zrobiła bardzo wiele, by osiągnąć znaczący postęp w zakresie ograniczenia emisji przemysłowych. Nasz udział w globalnej emisji dwutlenku węgla (CO2) to zaledwie 0,9 proc. W emisyjności CO2 na osobę zajmujemy wśród krajów Unii Europejskiej dopiero piąte miejsce z emisyjnością 8,6 t/osobę, a wyprzedzają nas takie kraje, jak: Holandia, Belgia, Czechy i Niemcy.

W redukcji emisji CO2 od 1990 do 2013 roku Polska osiągnęła dobry wynik - 14,51 proc., podczas gdy w takich krajach jak Belgia, Holandia i Hiszpania poziom emisji wzrasta!

Zastosowanie w nowobudowanych węglowych blokach energetycznych dostępnych dziś, nowoczesnych technologii w znacznym stopniu może wpłynąć na dalsze obniżenie tych wskaźników. Jednym z podstawowych celów i założeń polityki energetycznej Polski jest bowiem poprawa efektywności energetycznej, nie tylko przez odbiorców, ale także przez wytwórców energii. Elektrownie i elektrociepłownie spalające węgiel podlegają ciągłym modernizacjom, nowe bloki energetyczne powstające w miejsce bloków wycofywanych z eksploatacji charakteryzują się dużo wyższą sprawnością wytwarzania, a ich negatywne oddziaływanie na środowisko jest znacząco ograniczone.

Najtańsze źródło energii

W perspektywie ostatnich kilkudziesięciu lat obserwujemy stały wzrost zapotrzebowania na energię. Należy się spodziewać, że trend ten z niewielkimi wahaniami będzie się nadal utrzymywał. Historycznie podstawą w strukturze światowego zużycia energii pierwotnej były i są paliwa kopalne. Istotną rolę w tej strukturze stanowił i nadal stanowi węgiel, mając blisko 30-procentowy udział w zużyciu energii pierwotnej.

Rola węgla nadal rośnie zarówno w ilości wydobywanego surowca, jak i w procentowym udziale w zużyciu energii pierwotnej. W perspektywie kilkudziesięciu lat świat nie zrezygnuje z węgla, ponieważ dzisiaj żaden inny nośnik energii pierwotnej nie jest w stanie wypełnić luki jaka powstałaby po zaprzestaniu jego wydobycia. Węgiel, zarówno kamienny jak i brunatny, pełni ważną rolę w gospodarce wielu państw pozwalając na zabezpieczenie potrzeb energetycznych oraz zapewniając stały rozwój społeczeństwa.

Obecnie około 87 proc. energii elektrycznej wytwarzanej w Polsce pochodzi ze spalania węgla kamiennego i brunatnego. Wydobycie węgla brunatnego w ostatnich latach systematycznie rośnie. Jest to przykład tego, jak rynek wpływa na strukturę wytwarzania. Coraz większe znaczenie odgrywają koszty paliw, które w efekcie przekładają się na cenę końcową energii. Dla naszego kraju węgiel brunatny, jako tanie paliwo dla energetyki, jest dzisiaj niekwestionowanym liderem, który pozwala na zabezpieczenie ponad 33 proc. krajowej produkcji energii elektrycznej.

Złoża na finiszu

Wzrost produkcji energii, a co za tym idzie również wydobycia węgla w największym naszym zagłębiu paliwowo - energetycznym, jakim jest Bełchatów, powoduje, że dzisiaj musimy patrzeć w przyszłość ze świadomością, że w najbliższych latach funkcjonujące dziś złoża węgla brunatnego zaczną się wyczerpywać. Obecnie w końcowej fazie eksploatacji jest już Pole Bełchatów w Kopalni Bełchatów. Szacuje się, że od 2019 roku wydobycie realizowane będzie już tylko w oparciu o Pole Szczerców. Biorąc pod uwagę proces wyczerpywania się obecnie eksploatowanych zasobów oraz założenie, że węgiel brunatny w polskiej energetyce jeszcze przez długie lata będzie ważnym elementem mixu paliwowego, udostępnianie nowych złóż węgla brunatnego należy traktować nie w kategoriach możliwości, a wręcz konieczności. Z uwagi na czas niezbędny do przygotowania procesu wydobycia oraz uzyskania koncesji na wydobywanie, projekty w zakresie udostępniania nowych złóż powinny być prowadzone już dzisiaj. Znaczącą rolę w tych procesach musi odgrywać państwo, jako prawny właściciel złóż oraz gwarant bezpieczeństwa energetycznego.

Jeżeli dzisiaj zlekceważymy i zaniedbamy procesy związane z udostępnianiem nowych złóż węgla brunatnego, z dużym prawdopodobieństwem może to wpłynąć na strukturę i dostępność mocy produkcyjnych, stabilność systemu energetycznego po roku 2025 oraz przyczyni się do znacznego wzrostu cen energii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki