Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Brygada Obrony Terytorialnej w Łodzi za 2 lata

Redakcja
W regionie łódzkim jest około stu chętnych do obrony terytorialnej. Wystarczyłoby tylko na jedną kompanię, a taka kompania ma być w każdym powiecie.

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podpisał długo wyczekiwaną koncepcję utworzenia Obrony Terytorialnej. To nowy rodzaj Sił Zbrojnych, który w czasie pokoju ma pomagać w sytuacjach kryzysowych, np. przy zwalczaniu klęsk żywiołowych, a w czasie wojny zwalczać dywersantów oraz chronić kluczowe obiekty.

Nowa koncepcja obrony terytorialnej. W każdym powiecie ma powstać kompania ochotników

Trzy pierwsze brygady obrony terytorialnej powstaną najpóźniej do początku przyszłego roku, w regionie najbardziej newralgicznym, na granicy wschodniej. Ich siedziby będą się mieścić w Białymstoku, Lublinie i Rzeszowie, ale według koncepcji ministra Macierewicza w roku 2019 obrona terytorialna będzie już pokrywać teren całego kraju. Dowództwa brygad będą się mieścić w miastach wojewódzkich. Na szczeblu każdego województwa ma istnieć batalion obrony terytorialnej, a na w każdym powiecie licząca około stu żołnierzy kompania.

Tworzenie obrony terytorialnej podzielono na 4 etapy.

- Brygada w Łodzi powstanie w trzecim etapie tworzenia OT, do końca 2018 roku - mówi dr Grzegorz Kwaśniak, pełnomocnik szefa MON ds. utworzenia Obrony Terytorialnej.

Antoni Macierewicz zapowiada podpisanie koncepcji obrony terytorialnej kraju [VIDEO]

W województwie łódzkim, gdzie istnieją 24 powiaty (łącznie z miastami na prawach powiatu), brygada obrony terytorialnej będzie liczyć około 2500 żołnierzy. W Wojewódzkim Sztabie Wojskowym w Łodzi wciąż czekają na wytyczne w sprawie organizacji OT. Jednocześnie szukani są potencjalni ochotnicy do tej nowej formacji. Pytania o chęć wstąpienia do OT padają m.in. podczas kwalifikacji wojskowej. Jak do tej pory w województwie łódzkim chęć zainteresowanie służba w obronie terytorialnej zgłosiło około stu młodych mężczyzn.

Według koncepcji ministra Macierewicza, członkami poszczególnych formacji mają być wyszkoleni obywatele, którzy za swoją działalność mają otrzymywać wynagrodzenie w wysokości 500 złotych miesięcznie. Będą musieli poświęcić jeden weekend w miesiącu na ćwiczenia i tydzień lub dwa w roku na poligon.

Szczególna rola ma przypaść członkom organizacji proobronnych i uczniom klas wojskowych.

Obrona Terytorialna będzie podlegać Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

- Powstała koncepcja Obrony Terytorialnej, teraz trzeba będzie wypełnić ją treścią - mówi pułkownik Tomasz Szulejko, rzecznik Sztabu Generalnego. - Klasy mundurowe i organizacje prooobronne są w naszym okręgu zainteresowania z oczywistych względów. Trzeba wykorzystać naturalny potencjał i entuzjazm młodych ludzi, którzy do tych organizacji i klas lgną.

Fakty td>

W latach 60. w PRL powołano Wojska Obrony Terytorialnej Kraju (OTK)

Jednostki lądowe OTK zaczęto formować w 1963 roku, składały się z jednej brygady, 18 pułków i 63 batalionów. W woj. łódzkim istniały dwa pułki: Łódzki Pułk OT im. Czesława Szymańskiego w Wiśniowej Górze oraz Pułk OT miasta Łodzi im. Tadeusza Głąbskiego w Łodzi. Lądowe jednostki OTK rozwiązano w 1989 roku.

W 1991 r. podjęto próbę odtworzenia wojsk OT . W 1997 r. przyjęto „Koncepcję rozwoju obrony terytorialnej”.

Zakładano sformowanie do 2003 r. kilkunastu brygad OT (1 brygada na województwo) o ogólnym stanie ok. 10 tys. żołnierzy. Problemy z wyposażeniem i uzbrojeniem tak dużej liczby jednostek oraz redukcja całych Sił Zbrojnych RP spowodowały, że utworzono tylko siedem skadrowanych brygad OT, których łączny stan nie przekroczył 2 tys. żołnierzy.

sow

Wydarzenia tygodnia w Łódzkiem. Przegląd wydarzeń 18-24 kwietnia 2016 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki