Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

BSH w Łodzi zawiesza produkcję. Postój fabryki BSH w czasie epidemii koronawirusa rozpocznie się 28 marca. Co z wynagrodzeniami pracowników?

Stanisław Sowa
Stanisław Sowa
Źróło: materiały BSH
Od soboty 28 marca z powodu zagrożenia koronawirusem na trzy tygodnie wstrzymują pracę wszystkie fabryki koncernu BSH na świecie. Dotyczy to także trzech fabryk w Łodzi zatrudniających kilka tysięcy pracowników. Co z ich wynagrodzeniami?

BSH w Łodzi zawiesza produkcję

Od 28 marca z powodu zagrożenia koronawirusem na trzy tygodnie wstrzymują pracę wszystkie fabryki koncernu BSH na świecie. Dotyczy to także trzech fabryk w Łodzi zatrudniających kilka tysięcy pracowników.

Co z wynagrodzeniami dla pracowników BSH w Łodzi?

Co to oznacza dla pracowników? Jak dowiedzieliśmy się w BSH, w pierwszym tygodniu pracownicy obszarów, które nie będą świadczyły pracy w okresie czasowego wstrzymania produkcji, będą otrzymywali wynagrodzenia, planowane jest też wysyłanie ich na urlopy. W kolejnych dwóch tygodniach pracownicy będą wykorzystywali urlopy zaległe oraz z roku bieżącego.

Nie wszyscy jednak będą na przymusowych urlopach. Pracownicy, których obecność jest konieczna ze względu na zabezpieczenie ciągłości procesów biznesowych będą świadczyli pracę, a urlop będzie udzielony w innym terminie ustalonym indywidualnie pomiędzy pracownikami a przełożonymi. Są to ustalenia przyjęte dla wszystkich sześciu fabryk BSH w Polsce, czyli oprócz Łodzi, także dla Warszawy i Wrocławia.

Decyzję o zawieszeniu produkcji w BSH ogłoszono w ubiegłym tygodniu. Padło przy tym zastrzeżenie, że „sytuacja może ulec zmianie, wówczas czas wstrzymania produkcji zostanie skrócony lub wydłużony”.

W komunikacie wydanym przez BSH czytamy:
"Informujemy, że w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, Grupa BSH tymczasowo zawiesza produkcję we wszystkich fabrykach BSH w Europie, Turcji i Ameryce Północnej. Nadal zapewniamy dostawy urządzeń. Grupa BSH tymczasowo zawiesi produkcję w swoich fabrykach w Europie, Turcji i Ameryce Północnej. Decyzja ta może mieć wpływ na pracę obszarów firmy, które nie są bezpośrednio związane z produkcją, a także na spółki BSH w innych krajach.

Zawieszenie produkcji jest planowane we wszystkich fabrykach BSH w Europie od dnia 28 marca 2020 r. Przewidywany czas wstrzymania produkcji wynosi trzy tygodnie. W przypadku Ameryki Północnej i Turcji okresy wstrzymania produkcji
mogą być inne i uzależniony od różnych czynników. BSH posiada w Polsce sześć fabryk, które również podlegają tej decyzji.
Jednocześnie informujemy, że będziemy monitorować na bieżąco tę dynamiczną sytuację. Jeśli zauważymy, że sytuacja może ulec zmianie, wówczas czas wstrzymania produkcji zostanie skrócony lub wydłużony.

Wstrzymanie produkcji jest spowodowane przede wszystkim troską o bezpieczeństwo i zdrowie pracowników oraz spadkiem zapotrzebowania rynków na sprzęty gospodarstwa domowego. Wiele krajów ograniczając rozprzestrzenianie się koronawirusa wprowadziło lub zamierza wprowadzić znaczne ograniczenia w handlu tradycyjnym.

Grupa BSH poinformowała swoich pracowników, klientów i dostawców o podjętej decyzji. Ze wszystkimi partnerami biznesowymi pozostaniemy w stałym kontakcie.

Proces wstrzymania produkcji jest koordynowany przez zarządy spółek BSH w poszczególnych krajach. Celem naszej firmy jest obecnie utrzymanie dostaw urządzeń dla naszych klientów i konsumentów. Posiadamy zapasy wystarczające do realizacji tych celów.

W okresie zawieszonej produkcji, firma BSH będzie się przygotowywała do ponownego uruchomienia fabryk, po przezwyciężeniu turbulencji związanych z rozszerzaniem się koronawirusa. Naszym priorytetem jest zachowanie konkurencyjności na wszystkich rynkach."

Jak wielkie problemy w fabrykach wywołuje już samo podejrzenie koronawirusa u pracownika, świadczy przypadek 23-letniej pracownicy fabryki suszarek BSH przy ul. Lodowej. We wtorek, 17 marca, kobieta była na porannej zmianie, gdy poczuła się źle. Wezwano karetkę pogotowia, która przewiozła 23-latkę do szpitala zakaźnego. W nocy z środy na czwartek dyrekcja otrzymała wyniki badań pracownicy, które wykluczyły zarażenie koronawirusem. Zanim jednak były znane wyniki testów, na dobę zatrzymano pracę zakładu. Prewencyjnie odwołano nawet popołudniową zmianę.

Łącznie we wszystkich fabrykach BSH w Łodzi pracuje kilka tysięcy osób. BSH ma tutaj fabrykę pralek i suszarek do ubrań, centrum usług wspólnych obsługujące BSH globalnie, centrum badawczo-rozwojowe, jedno z największych w Polsce centrów logistycznych, a we wrześniu ubiegłego roku otworzył nową fabrykę zmywarek, jedną z największych fabryk AGD w Europie, która docelowo ma produkować 3 mln zmywarek rocznie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki