Budowa Trasy W-Z. Zobacz, jak od października pojadą...

  Budowa Trasy W-Z. Zobacz, jak od października pojadą autobusy i tramwaje

  Agnieszka Magnuszewska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Kliknij dalej i zobacz schemat komunikacji miejskiej na czas budowy Trasy W-Z
  1/4

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©policja

  Policja, straż miejska, wydział zarządzania kryzysowego, ZDiT i MPK opracowywali w czwartek organizację ruchu na czas modernizacji Trasy W-Z. Po kilkugodzinnej naradzie nie udało się stworzyć mapy objazdów czy utrudnień, tylko schemat komunikacji miejskiej na modernizowanym odcinku. Prezentujemy go poniżej.
  Mimo tego Grzegorz Nita, dyrektor Zarządu Dróg i Transportu, zapewniał w czwartek, że etap przygotowań do inwestycji dobiega końca. Rozpoczęciu prac nie przeszkodzi opóźnienie remontu na ul. Kopernika, która ma być głównym objazdem dal tramwajów.

  - Inwestycja rozpocznie się w październiku, ale wówczas z ruchu zostanie wyłączone tylko torowisko, które będzie demontowane. Ruch kołowy wschód-zachód zostanie utrzymany - zapewnia Grzegorz Nita, dyrektor Zarządu Dróg i Transportu.

  W czwartek jednak okazało się, że nie będzie gdzie przekierować tramwajów z trasy w-z, bo remont torowiska na Kopernika może trwać do końca października. Taki termin podał prezes MPK, bo przewoźnik jest jednym z konsorcjantów tej inwestycji. - Najbardziej zagrożony jest węzeł Kopernika - Żeromskiego. Próbowaliśmy znaleźć jakiś sposób na przyspieszenie prac, ale generalnie dopiero teraz wchodzimy z pracami torowymi na Kopernika - tłumaczy Zbigniew Papierski, prezes MPK.

  Według Grzegorza Nity problem braku objazdów dla tramwajów rozwiąże uruchomienie dodatkowy autobusów. Wstępnie po modernizowanym odcinku trasy W-Z miały kursować linie 98 i Z10 (dworzec Łódź Kaliska - centrum handlowe Tulipan). Podróż pasażerom MPK mają też ułatwić dwie linie tramwajowe, na których będą kursować dwukierunkowe składy. Jedna linia ma jeździć po ul. Kilińskiego między Piłsudskiego a dworcem Łódź Chojny, a druga po al. Piłsudskiego od Widzewa do Kilińskiego.

  Jezdnia na al. Mickiewicza i Piłsudskiego (między Wólczańską a Kilińskiego) zostanie wyłączona z ruchu 4 listopada. Dostępny będzie tam tylko jeden pas w każdą stronę, na którym będą obowiązywały nakazy skrętu w prawo w najbliższą przecznicę.

  Od listopada do wiosny 2014 r. (prawdopodobnie maj) przejezdne ma być skrzyżowanie z ul. Kilińskiego i Sienkiewicza. Z ruchu wyłączone będzie skrzyżowanie z Wólczańską i Kościuszki. Jednak tramwaje mają kursować po trasie Łódzkiego Tramwaju Regionalnego prawie przez cały czas modernizacji. Zostaną wstrzymane tylko na dwa miesiące w przyszłe wakacji.

  Kolejny etap prac, który będzie trwał od wiosny przyszłego roku do wiosny 2015 r. wiąże się z wyłączeniem ruchu na skrzyżowaniu z Sienkiewicza. Z kolei auta powrócą na Wólczańską i Kościuszki, ale w przypadku tej ostatnie ulicy możliwy będzie tylko ruch w jednym kierunku (z południa na północ). - Od wiosny do jesieni 2015 r. realizowane będą prace na skrzyżowaniu z ul. Kilińskiego - mówi Nita.

  Żeby usprawnić ruch w centrum, mają powstać tymczasowe sygnalizacje przy Kilińskiego - Milionowa oraz Wólczańska - Czerwona. Poza tym zostanie umożliwiony skręt w lewo z al. Kościuszki w Zamenhofa. Kierowcy, którzy będą chcieli się przesiąść do pojazdów MPK będą mogli zostawić auta na specjalnych parkingach. Straż miejska zapewnia, że będzie je patrolować m.in. pod względem pobierania na nich nielegalnych opłat.

  Komunikacja miejska od 1 października do 4 listopada na Trasie W-Z


  Komunikacja Retkinia - Widzew: linia autobusowa 98 (częstotliwość co 7,5 minuty)

  Komunikacja Widzew - centrum Łodzi:
  • linia autobusowa 98 (częstotliwość co 7,5 minuty)
  • tramwaj Z2 z pętli Augustów do ul. Kilińskiego (częstotliwość co 7,5 minuty)
  • linia autobusowa Z10 (z parkingu przy CH Tulipan do dw. Kaliskiego, częstotliwość co 5 minut)


  Komunikacja Retkinia – centrum Łodzi:
  • linia autobusowa 98 (częstotliwość co 7,5 minuty)
  • tramwaj 8 i 8A do dw. Kaliskiego (częstotliwość co 5 minut), dalej przesiadka na 98 lub Z10
  • linia autobusowa Z10 (z dw. Kaliskiego do CH Tulipan, częstotliwość co 5 minut)

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (70)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  pomysł

  ja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  zlikwidować wszystko będzie się lepiej jeździło po Łodzi

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  linia 9

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  czy 9 będzie jeździła po rokicińskiej czy nie?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  pasażer

  pasażer (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 4

  dlaczego linia autobusowa Z 10 będzie kończyć jazdę przy REALU ,a nie chociaż przy dworcu Łódz Widzew.Likwidując linie tramwajowe 10 i 8 pasażerom poć wysiadającym na stacji Widzew i mieszkańcom...rozwiń całość

  dlaczego linia autobusowa Z 10 będzie kończyć jazdę przy REALU ,a nie chociaż przy dworcu Łódz Widzew.Likwidując linie tramwajowe 10 i 8 pasażerom poć wysiadającym na stacji Widzew i mieszkańcom osiedla Widzewa od ronda Inwalidów pozostanie jazda do centrum z przesiadkami, lub przemieszczanie się od dworca do przystanku na Puszkina pieszo około2 km Debiliz zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  DEBILIZM

  Agata (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 8

  To jest jakiś debilizm i to do kwadratu.Chciałam zauważyć że oprócz aut prywatnych poruszają się również auta z dostawami towarów do sklepów i hurtowni.Pewnie lotem. Zrobi się taki burdel że w...rozwiń całość

  To jest jakiś debilizm i to do kwadratu.Chciałam zauważyć że oprócz aut prywatnych poruszają się również auta z dostawami towarów do sklepów i hurtowni.Pewnie lotem. Zrobi się taki burdel że w życiu tego nie rozsupłają, a dostawcy będą omijać miasto szerokim łukiem(wiem z doświadczenia). Jak w sklepach będą gołe puły to może ktoś się puknie w rozum.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a co z samochodami?

  doa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 9

  szukam informacji, jak długo samochody będą się swobodnie poruszać po Mickiewicza i Piłsudskiego i nie mogę znaleźć. Czy ktoś mógłby mnie oświecić?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  auta?

  lodzianin obserwator (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 6

  Nowobogackie mamusie wiozace jeepami srajluchy do bezstresowej szkoly niech jada tramwajami.ludzie po 40 latach pracy szukaja jedzenia na..smietnikach..

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  hmmm...

  koko (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 13

  A tramwaje Z2 po dojeździe do Kilińskiego będą rozbierane na kawałki by zawieźć je z powrotem na krańcówkę.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A ja mam pytanie...

  lodzianin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 8

  ...jak zawróci tramwaj Z2 na Piłsudskiego przed Kilińskiego? czy pasażerowie będą go nieść na plecach na przeciwległy tor?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  .

  . (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 2

  Będą kursować tramwaje dwukierunkowe. Zawróci przejeżdżając sobie na tor sąsiedni.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  OBJAZDY

  PASAŻER (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 11

  PEWNIE Z RETKINI NA WIDZEW BĘDZIE SIĘ JECHAŁO PRZEZ KATOWICE.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czy będzie likwidowana pętla tramwajowa CHOCHOŁA?

  hihiiii (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 12

  Prezydent H. Zdanowska opowiadała na sesji Rady Miejskiej Łodzi w dn. 11.09.2013r. jak to ona doskonale wie co chcą mieszkańcy, ale nie zorganizowała konsultacji społecznych w sprawie propozycji...rozwiń całość

  Prezydent H. Zdanowska opowiadała na sesji Rady Miejskiej Łodzi w dn. 11.09.2013r. jak to ona doskonale wie co chcą mieszkańcy, ale nie zorganizowała konsultacji społecznych w sprawie propozycji likwidacji pętli tram. CHOCHOŁA przy ul. Aleksandrowskiej, bo po co w UMŁodzi wiedzą lepiej!!!!!!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Trasa W-Z

  Retkinia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 6

  Właśnie w kierunku na Retkinię przestały kursować wszystkie tramwaje!!! Ludzie chodzą pieszo .Został podstawiony autobus linii Z. Ciekawe, jak to się wszystko skończy ???

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Podziękuj bohaterom ze swojego regionu i wybierz patrona pociągu.

  Podziękuj bohaterom ze swojego regionu i wybierz patrona pociągu.

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny