Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowa tunelu pod Łodzią. Jak przebiega drążenie? Co robią Faustyna i Katarzyna? ZDJĘCIA

Jacek Zemła
Jacek Zemła
ZOBACZ KOLEJNE ZDJĘCIA
ZOBACZ KOLEJNE ZDJĘCIA Piotr Papiernik
Drążenie tunelu. Gdzie są Faustyna i Katarzyna i dokąd zmierzają? Co może je spotkać po drodze?

Drążenie tunelu. Po co to ma być?

Pod ulicami Łodzi trwa drążenie tunelu kolejowego. Pracują dwie tarcze drążące tunel - Faustyna i Katarzyna. Większa z nich - Katarzyna - o średnicy 13 m służy do drążenia dwutorowego tunelu z Kozin do Łodzi Fabrycznej. Mniejsza tarcza - Faustyna, o średnicy 9 m, wykona cztery jednotorowe tunele z Kozin do Łodzi Kaliskiej (dwa) i Łodzi Żabieniec (dwa). Inwestycja realizowana przez spółkę PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. i ma na celu budowę podziemnej linii kolejowej, która sprawi, że dworzec Łódź Fabryczna nie będzie już ślepy, lecz tory kończące się na nim obecnie kozłem oporowym będą pociągnięte dalej pod miastem i wyłonią się na powierzchnię w okolicach Kozin i Żubardzia. Dalej zostaną włączone do linii kolejowej z Łodzi Kaliskiej na Łódź Żabieniec. Wartość robót szacowana pierwotnie na nieco ponad 1,8 mld zł wyniesie ostatecznie znacznie więcej, może to być nawet ok. 4 mld. Budowa jest współfinansowana przez Unię Europejską.

Drążenie tunelu. Gdzie obecnie są maszyny i co robią?

Faustyna, drążąca tunele jednotorowe, doszła do przystanku Łódź Koziny. Obecnie jest zmierza w kierunku alei Włókniarzy, a po przejściu pod tą ulicą skieruje się w stronę stacji Łódź Żabieniec, do komory przy ul. Skarpowej. Będzie budowała drugi z czterech zaplanowanych jednotorowych tuneli o średnicy 8,5 metra.

Katarzyna przechodzi obecnie przez przystanek Łódź Polesie. Jest zatrzymana na czas wykonania robót przygotowawczych, ale wykonawca zapowiada, że w najbliższych tygodniach rozpocznie pracę. Przed Katarzyną najtrudniejsza faza budowy tunelu
pod ścisłym centrum miasta. Czeka ją drążenie pod budynkami o awaryjnym i złym stanie technicznym. Wykonawca
zajmuje się wzmacnianiem i zabezpieczaniem budynków. Równocześnie w rejonie ul. Legionów i ul. Mielczarskiego budowana jest podziemna komora tj. blok postojowo-serwisowy dla maszyny drążącej. Jeśli wszystko pójdzie gładko i nie pojawią się nieprzewidziane trudności, to w sierpniu Katarzyna ma dotrzeć do przystanku Łódź Śródmieście u zbiegu Zachodniej i Zielonej.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Budowa tunelu pod Łodzią. Jak przebiega drążenie? Co robią Faustyna i Katarzyna? ZDJĘCIA - Express Ilustrowany

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki