Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budujemy w zgodzie w ekologią

Redakcja

Co to znaczy „dom ekologiczny”

Dom ekologiczny to dom przyjazny środowisku. Jego zadaniem jest minimalizacja negatywnego wpływu budynku na otoczenie. Dom ekologiczny powinien być energooszczędny, czyli zużywający jak najmniej energii. Taki dom powinien być właścicie usytuowany względem kierunków świata, aby światło słoneczne jak najdłużej w ciągu dnia zastępowało światło sztuczne, a nawet dogrzewało dom.

Z domem ekologicznym wiążą się odnawialne źródła energii, m.in. kolektory słoneczne, pompy ciepła czy minielektrownie wiatrowe. Wszystkie te urządzenia mają jeden cel: ograniczenie do minimum zużycia energii nieodnawialnej.

Trudno sobie wyobrazić dobrze funcjonujący dom ekologiczny bez możliwości dostowania go do zmiennych warunków otoczenia. To zaś zapewnia „inteligencja” domu.

Dom inteligentny to zaawansowany technicznie budynek, posiadający system czujników i detektorów, zarządzanych przez jeden zintegrowany system sterowania instalacjami. W praktyce oznacza to możliwość łatwego sterowania funkcjami domu za pomocą pilotów, paneli oraz internetu (np. zdalnie podczas urlopu). Chodzi głównie o sterowanie oświetleniem, roletami, ogrzewaniem, klimatyzacją i wieloma innymi systemami za pomocą jednego urządzenia.

Dodatkowe czujniki pozwalają na przejęcie sterowania przez system, który automatycznie, na podstawie np. temperatury otoczenia, opadów, obecności domowników - może samodzielnie sterować naszym domem, aby oszczędzać energię czy po prostu ułatwiać nam życie.

Dom inteligentny oznacza również inteligentne podejście do wszelkich instalacji, które w połączeniu z elementami proekologicznymi, jak wspomniane baterie słoneczne, turbiny wiatrowe czy pompy ciepła - pozwolą stworzyć dom energooszczędny i przyjazny środowisku.

Co to znaczy „dom pasywny”

Dom pasywny to nowa idea w podejściu do oszczędzania energii we współczesnym budownictwie. Dom pasywny oznacza standard wznoszenia obiektów budowlanych, który wyróżniają bardzo dobre parametry izolacyjne ścian zewnętrznych oraz zastosowanie szeregu rozwiązań, mających na celu zminimalizowanie zużycia energii w trakcie eksploatacji domu.

Dotychczasowa praktyka eksploatacji domów pasywnych pokazuje, że zapotrzebowanie na energię w takich budynkach jest ośmiokrotnie mniejsze niż w tradycyjnych budynkach wznoszonych według obowiązujących norm.

Sama nazwa „budynek pasywny” wiąże się z faktem, że budynki takie wykorzystują energię promieniowania słonecznego w sposób pasywny, czyli bez wykorzystania aktywnych rozwiązań instalacyjnych. Zapotrzebowanie na ciepło zaspokajane jest zresztą nie tylko przez promieniowanie słoneczne, ale i przez odzysk ciepła z wentylacji (tzw. rekuperacja), a także zyski cieplne pochodzące z wewnętrznych źródeł, takich jak urządzenia elektryczne (w tym oświetlenie), a nawet ciała mieszkańców.

Jak już wspomnieliśmy, dom pasywny wyróżnia bardzo niskie zapotrzebowanie na energię do ogrzewania - w ciągu sezonu grzewczego do ogrzania jednego metra kwadratowego mieszkania potrzeba 15 kWh, co odpowiada spaleniu 1,5 l oleju opałowego, bądź 1,7 m³ gazu ziemnego, czy też 2,3 kg węgla.

W domach pasywnych zapotrzebowanie na ciepło jest tak niewielkie, że zazwyczaj nie stosuje się w nich tradycyjnego systemu grzewczego, a jedynie dogrzewanie powietrza wentylacyjnego. W polskich warunkach klimatycznych, szczególnie w przypadku mniejszych budynków takich jak domy jednorodzinne, konieczne jest jednak zastosowanie niewielkiego układu grzewczego w postaci ogrzewania podłogowego lub grzejników.

Możliwe jest wznoszenie domów pasywnych w różnych technologiach budowlanych. Muszą one jednak spełniać kilka warunków: zewnętrzna powłoka budynku powinna być nieprzepuszczalna dla powietrza, przegrody zewnętrzne posiadać bardzo niski współczynnik przenikania ciepła, stolarka okienna wykazywać mniejsze straty cieplne niż rozwiązania stosowane standardowo, zaś system nawiewno-wywiewnej wentylacji zmniejszać o 75 do 90 proc. straty ciepła związane z wentylacją budynku.

Rozwiązaniem często stosowanym w domach pasywnych jest gruntowy wymiennik ciepła. W okresie zimowym świeże powietrze po przefiltrowaniu przechodzi przez to urządzenie, gdzie jest wstępnie ogrzewane. Następnie powietrze dostaje się do rekuperatora, w którym zostaje podgrzane ciepłem pochodzącym z powietrza wywiewanego z budynku.

Obecnie koszt budowy domu pasywnego w Polsce jest o 8 - 15 proc. (a przy niewłaściwym projektowaniu nawet do 35 proc.) wyższy w stosunku do budowy standardowej.

Domy pasywne muszą być budowane według najwyższych standardów. Dlatego każdy aspekt domu pasywnego jest starannie zaplanowany i określony z góry, nic nie zostaje pozostawione przypadkowi. Dotyczy to konstrukcji budynku, zastosowanych materiałów oraz przebiegu budowy.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki