Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budynki po gazowni przy ul. Srebrzyńskiej trafi do rejestru

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Społecznicy chcą, aby do rejestru zabytków wpisano obiekty po gazowni przy ul. Srebrzyńskiej w Łodzi. Chodzi o dwa stylowe budynki nawiązujące do architektury kurortowej z przełomu XIX i XX w.

Stylowe budynki są w kiepskim stanie i wymagają generalnego remontu. Stoją na dwóch działkach przy ul. Srebrzyńskiej 77/79 na osiedlu Montwiłła - Mireckiego na Polesiu.

Jedna z działek należy do gazowni, a druga do prywatnego właściciela. Z wnioskiem do służb konserwatorskich o wpisanie budynków do rejestru zabytków wystąpiła Fundacja Ochrony Mebli Zabytkowych oraz Dziedzictwa Kultury w Polsce DOM z siedzibą w Zgierzu.

- W sprawie tej wszczęliśmy już postępowanie. Chodzi o dawny budynek gospodarczy, dawny budynek biurowo-mieszkalny oraz pozostałości po murowanych fundamentach nieistniejącego zbiornika gazowego. Oba budynki nawiązują do architektury kurortowej, zwanej także szwajcarską, popularnej na przełomie XIX i XX wieku - wyjaśnia Piotr Ugorowicz z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Środowiska w Łodzi.

**

Renowacja pomnika Kościuszki zbliża się do końca [ZDJĘCIA]

**

Przedstawiciele fundacji swój wniosek uzasadniają tym, że obiekty po gazowni mają wartość historyczną, utrzymane są w formie stylowych willi oraz znajdują się już w ewidencji zabytków. Ponadto są przykładami obiektów ceglanych połączonych z drewnianą snycerką. Do dzisiaj niewiele tego typu budynków przetrwało w Łodzi. Jednym z bardziej znanych jest dawny obiekt biurowy Rzeźni Miejskiej w Łodzi.

Zespół gazowy na Polesiu powstał w latach 1909 - 1910. Należał do Gazowni Miejskiej z siedzibą przy ul. Targowej. To właśnie tam zbudowano pięć zbiorników, zaś szósty wybudowano poza terenem gazowni - przy ul. Srebrzyńskiej.

Powstał tam duży zbiornik stalowy, nitowany - jeden z największych tego typu zbiorników w Łodzi. Miał 7 tys. metrów sześciennych. Z „centralą” przy ul. Targowej był połączony rurociągiem o długości 6 km. Niestety, z czasem został rozebrany i nie przetrwał do naszych czasów.

**

Rewitalizacja Łodzi. Plac Wolności zmieni się nie do poznania [WIZUALIZACJE]

**

W połowie XIX stulecia lampy oliwne, które do tej pory oświetlały ulice i place, zaczęły odchodzić do lamusa. Dlatego łódzcy radni coraz częściej zaczęli myśleć o oświetleniu gazowym, które pojawiło się m.in. w Warszawie. Oczywiście wiązało się to z budową gazowni, na którą to inwestycję przeznaczono działkę przy ul. Targowej. Wkrótce ogłoszono konkurs na zainstalowanie na ulicach oświetlenia gazowego. Wygrała firma z Londynu, która szybko zabrała się do pracy, dzięki czemu zbudowała gazownię i sieć gazową. Dzięki temu latem 1869 roku w Łodzi rozbłysły latarnie gazowe.

Wkrótce powstało Łódzkie Towarzystwo Gazowe, któremu firma angielska za prawie 300 tys. rubli sprzedała gazownię i koncesję. Co ciekawe, w ŁTG działali zarówno znani łódzcy fabrykanci - jak na przykład Zygmunt Jarociński, jak i potentaci z Warszawy ze słynnym bankierem Stanisławem Leopoldem Kronenbergiem na czele. W centrum Łodzi zrobiło się dość jasno, bowiem postawiono 200 latarni, z czego najwięcej na ul. Piotrkowskiej. W 1909 roku zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami ŁTG odstąpiło gazownię magistratowi, a ten wydzierżawił ją prywatnemu konsorcjum.

MATURA 2017. Egzaminy maturalne - pytania, odpowiedzi, arkusze CKE. Sprawdź nasz serwis

Matura z polskiego 2017. Co może być na maturze z polskiego 2017? [PEWNIAKI MATURALNE]
MATURA 2017. Terminy CKE. Harmonogram egzaminów maturalnych
**

Matura międzynarodowa 2017 w IV LO w Łodzi [ZDJĘCIA, FILM]

Matura międzynarodowa 2017 [ARKUSZE, PYTANIA, ODPOWIEDZI, TESTY, ZADANIA]

MATEMATYKA ODPOWIEDZI. MATURA 2017 MATEMATYKA ZADANIA ARKUSZE ODPOWIEDZI

MATURA 2017 z CKE: Wiedza o tańcu - poziom rozszerzony [ARKUSZE CKE, PYTANIA, ODPOWIEDZI]

MATURA 2017 z CKE: Wiedza o tańcu - poziom podstawowy [ARKUSZE CKE, PYTANIA, ODPOWIEDZI]

MATURA 2017 z CKE: Wiedza o tańcu - poziom podstawowy, rozszerzony ARKUSZE CKE, PYTANIA, ODPOWIEDZI

MATURA 2017 POLSKI ROZSZERZONY ARKUSZ [MATURA 2017 Polski rozszerzony ODPOWIEDZI]

MATURA 2017 POLSKI PODSTAWOWY ARKUSZ [MATURA 2017 Polski ODPOWIEDZI]**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Budynki po gazowni przy ul. Srebrzyńskiej trafi do rejestru - Dziennik Łódzki

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki