Budżet 2014 będzie trudny dla podatników. Jakich podwyżek...

  Budżet 2014 będzie trudny dla podatników. Jakich podwyżek należy oczekiwać w przyszłym roku?

  Joanna Pieńczykowska

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Wzrost akcyzy na papierosy i wyroby alkoholowe, zamrożenie progów podatkowych w podatku dochodowym PIT, utrzymanie obecnych stawek VAT, likwidację możliwości odliczenia części VAT na materiały budowlane - zakłada opublikowany przez rząd projekt budżetu na 2014 r. Rząd zamierza głębiej sięgnąć do kieszeni podatników.
  Budżet 2014 będzie trudny dla podatników. Jakich podwyżek należy oczekiwać w przyszłym roku?

  ©TOMASZ BOLT / POLSKAPRESSE..DZIENNIK BALTYCKI

  Zgodnie z projektem wpływy do budżetu z podatku PIT mają być w przyszłym roku wyższe o 6,8 proc (43,7 mld zł, w tym roku - 40,9 mld zł), wpływy z VAT mają wynieść 115,7 mld zł (o 2,4 proc. więcej). O 3,8 proc. wzrosną dochody z akcyzy (do 62 mld zł). Planowane są też wyższe wpływy z CIT o 5,7 proc. (z ok. 22 do 23 mld zł).

  Najbardziej wzrośnie podatek akcyzowy na alkohole. I to aż o 15 proc. Oznacza to, że wzrosną ceny wódki i spirytusu. Podwyżka czeka też palaczy: stawka akcyzy wzrośnie ok. 5 proc.

  Także wzrost dochodów z PIT ma być nie tylko konsekwencją wzrostu płac, ale również tego, że rząd głębiej sięgnie do kieszeni. I tak: zamrożone będą progi podatkowe.
  Konsekwencją będzie to, że więcej osób wkroczy w wyższy próg podatkowy. Progi te nie zmieniały się od stycznia 2009 r. Jeśli ktoś zarabia mniej niż 85 528 zł - płaci podatek w wysokości 18 proc., a kiedy przekracza ten próg - od nadwyżki odprowadza stawkę 32 proc. I tak będzie w przyszłym roku. Również kwota wolna od podatku nie zmieni się (3091 zł).

  Jest też inna zła wiadomość: projekt budżetu przewiduje likwidację systemu zwrotu osobom fizycznym części podatku VAT od wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. To uderzy po kieszeni osoby budujące lub remontujące mieszkania lub domy. Dzięki uldze odzyskać można pokaźne kwoty. W przypadku wniosków składanych w III kwartale br. górne limity zwrotu podatku VAT sięga 34 tys. 589 zł 52 gr (w przypadku budowy domu jednorodzinnego), oraz 14 824 zł 08 gr - w przypadku remontu mieszkania lub domu. To nawet kilkanaście procent kosztów budowy: zwracana jest bowiem różnica między wysokością VAT obowiązującą obecnie a wysokością podatku przed podwyżką związaną z wejściem Polski do UE. W przyszłym roku ulga zniknie. Jedynie te osoby, które rozpoczną korzystanie z niej do końca tego roku, będą mogły dokonać odliczeń.

  Złą wiadomość projekt niesie też dla firm - także dla tych małych i średnich. Resort finansów zamierza zaoszczędzić na zmianach w prawie do odliczeń przy nabyciu samochodów osobowych rejestrowanych jako ciężarowe oraz paliw do tych samochodów. Stracą ci, którzy używają samochodów zarówno w celach firmowych, jak i prywatnie. Dziś mogą odliczać VAT w całości, a po zmianach - tylko w 50 proc.

  Projekt uwzględnia też opodatkowanie akcyzą gazu ziemnego (stanie się to już w listopadzie 2013 r.). W początkowym okresie jednak, zgodnie z projektem ustawy w tej sprawie, gospodarstwa domowe będą z akcyzy zwolnione. Za to więcej za gaz zapłacą firmy (choć tu też zaplanowano wyłączenia).

  Nie mają co liczyć na podwyżki urzędnicy. W 2014 r., analogicznie jak w latach ubiegłych, pozostanie zamrożony fundusz wynagrodzeń w jednostkach sektora finansów publicznych - wynika z uzasadnienia do projektu. Nie dotyczy to jednak pracowników publicznych szkół wyższych: ich wynagrodzenia mają rosnąć w tempie 9,14 proc. rocznie, tak aby w latach 2013-2015 ich wzrost osiągnął łącznie 30 proc. - napisano w uzasadnieniu do projektu.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Do rzadu

  Obnizyc akcyze (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 4

  ZPP, KSPT i PSPT apelują, by kształtując krajowe środowisko regulacyjne: a) Zwolnić tempo podwyżek akcyzy i skorelować je z tempem wzrostu wynagrodzeń lub tempem inflacji, by ustabilizować rynek i...rozwiń całość

  ZPP, KSPT i PSPT apelują, by kształtując krajowe środowisko regulacyjne: a) Zwolnić tempo podwyżek akcyzy i skorelować je z tempem wzrostu wynagrodzeń lub tempem inflacji, by ustabilizować rynek i pozwolić konsumentom powrócić na legalny rynek. b) Zwracać szczególną uwagę, by żadne unormowania regulacyjne bądź podatkowe dodatkowo nie obciążały tej części rynku z której ucieka do szarej strefy największa liczba konsumentów, czyli segmentu tanich wyrobów tytoniowych. W szczególności, następujące zmiany podatkowe dyskryminowałyby segment tani i przyspieszały odpływ konsumentów do szarej strefy, jednocześnie zwiększające zagrożenie dla zatrudnienia i kontynuacji działalności tysięcy przedsiębiorców i rolników: zmiana struktury akcyzy poprzez obniżenie elementu procentowego przy jednoczesnym nadmiernym podwyższenie elementu kwotowego (skutkiem takiej zmiany byłoby podwyższenie akcyzy dla segmentu taniego bardziej niż dla innych, droższych segmentów cenowych; Zwiększenie poziomu minimalnej akcyzy ponad poziom 100% akcyzy liczonej od średniej ceny detalicznej z poprzedniego roku (podwyższenie wskaźnika ponad 100% skutkowałoby wprowadzeniem dodatkowego opodatkowania tylko dla segmentu taniego). c) Wprowadzić skuteczną walkę z szarą strefą, np. poprzez odpowiedni system kar za przestępstwa akcyzowe, który ograniczy atrakcyjność finansową tego procederu oraz zwiększenie uprawnień służb zajmujących się zwalczaniem szarej strefy, regulację obrotu maszynami do produkcji wyrobów tytoniowych itp.
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dlaczego tak rosna podatki

  Maryjka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

  I znow najbardziej ucierpia najbiedniejsi. To ich przede wszystkim dotknie podwyżka cen wódki i papierosów. Tylko nie nauczyli się w rzadzie że im więcej podatków i akcyzy, tym więcej będzie...rozwiń całość

  I znow najbardziej ucierpia najbiedniejsi. To ich przede wszystkim dotknie podwyżka cen wódki i papierosów. Tylko nie nauczyli się w rzadzie że im więcej podatków i akcyzy, tym więcej będzie bimbrownictwa, melin i przemytu papierosów. Najbiedniejszy nie kupie papierosów za 12 złotych tylko na targowisku lub melinie.
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  MAŁE SKLEPY NIE DAJĄ RACHUNKÓW O

  777 CZYM TO ŚWIADCZY (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 3

  CHYBA NIE O UCZCIWOŚĆI.??

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zbliża się kolejny rok zaciskania pasa i zamordyzmu.

  polo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 4

  Jak długo jeszcze ?
  Do czarnego scenariusza podatkowego, należy jeszcze dodać wzrost
  podatków pośrednich, o których nie ma mowy w "projektach" mafii PO.

  Polecamy

  Menadżer Roku 2018

  Menadżer Roku 2018

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny