W poniedziałek w Zarządzie Dróg i Transportu w Łodzi odbyło się spotkanie dla autorów wniosków z budżetu obywatelskiego, których nie udało się zrealizować.
Wśród zaproszonych był m.in. Hubert Barański, prezes Fundacji Fenomen. Omawiał z urzędnikami... wnioski zgłoszone do realizacji w roku 2016 i 2017. To sierżanty i pasy rowerowe, które miały być wymalowane na kilkudziesięciu ulicach Łodzi. Nie wszystkie się udało, np. na al. Unii powstały tylko po jednej stronie.
Ale realizacją wniosku zawiedziony był też autor pomysłu wymalowania w tym roku pasów dla rowerów na ul. Przybyszewskiego między ul. Augustów a rondem Sybiraków. Okazało się jednak, że oprócz pasów potrzebne są też fragmenty dróg dla rowerów będące wjazdami na rondo. Gdy w dwóch przetargach nie udało się wybrać wykonawcy z powodu zbyt wysokich cen... zrezygnowano z pasów i ograniczono się do samych wjazdów. Z pierwotnych pasów nic już nie zostało.
Hubert Barański z Fundacji Fenomen podkreśla, że trudno jest oszacować ile projektów nie zrealizowano.
- Część projektów, które przez urzędników zostały zakwalifikowane jako zrealizowane, tak naprawdę została wykonana częściowo lub w innym zakresie niż wybrali to łodzianie - mówi prezes Fenomenu.
Według szacunków urzędników w ciągu sześciu lat istnienia łódzkiego budżetu obywatelskiego nie udało się zrealizować zaledwie 30 wniosków z nieco ponad tysiąca wybranych do realizacji. To zaledwie 3 proc.
- Głos mieszkańców jest dla nas najważniejszy, dlatego dążymy do tego, by wszystkie wybrane przez mieszkańców projekty zostały zrealizowane - podkreśla Agnieszka Rutkow-ska z biura prasowego łódzkiego magistratu.
Głównym powodem niezrealizowania wniosków jest brak możliwości wybrania wykonawcy.
- Bywają takie projekty, do których realizacji nie zgłosiła się żadna firma, mimo ogłoszenia przetargu kilka razy - podkreśla Rutkowska.
Tak było m.in. w przypadku kinetycznego placu zabaw w pasażu Rubinsteina. Ale zdarza się też tak jak z rowerami towarowymi, których nie kupiono, bo urzędnikom nie udało się znaleźć sposobu, by dokupić je i włączyć do istniejącego systemu Łódzkiego Roweru Publicznego bez ogłaszania przetargu.
Także w innych miastach regionu nie wszystkie zadania z budżetu obywatelskiego udało się zrealizować w terminie. W Piotrkowie Trybunalskim nie są gotowe dwa projekty wybrane do realizacji na rok 2018. To pierwszy etap budowy ścieżki rowerowej wokół zbiornika Bugaj oraz budowa placu rekreacyjno - sportowego przy SP nr 11. W obu przypadkach przedłużyły się okresy projektowania.
W Zduńskiej Woli obecnie nie ma problemów z realizacją zadań w ramach Budżetu Obywatelskiego, choć w poprzednich latach bywały opóźnienia. Przed kilkoma laty był problem z wykonaniem placów zabaw przy szkołach, bo wykonawcy chcieli więcej pieniedzy niz na to przeznaczono. Efekt był taki, ze jeden z placów zabaw skończono w styczniu roku następnego. W 2014 roku trzeba było poprawiać skatepark, bo jak się okazało firma, która go robiła zostawiła fuszerkę i trzeba było wszystko robic od nowa.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Garmin Venu Sq 2 Music Brzoskwiniowy (100270011)
NADGARSTKOWY CZUJNIK TĘTNA Zegarek stale mierzy tę…
kup teraz

Huawei Watch GT3 Pro Elite 46mm Srebrny
Wysokowydajny inteligentny zegarek z tytanowym kor…
kup teraz

Apple Watch 8 Cellular 41mm Grafitowy z opaską sportową w kolorze...
apple watch series 8 olśniewa dużym niegasnącym wy…
kup teraz

Huawei Watch GT 3 46 mm Active Czarny
Zachwyca designem i klasyczną estetyką, zapewniają…
kup teraz

Amazfit GTS 4 mini Czarny
Amazfit GTS 4 Mini Kompaktowy i pełen mocy Ultra p…
kup teraz

Withings ScanWatch (HWA09-model 1-All-Int)
Withings ScanwatchPierwszy hybrydowy smartwatch z …
iPolitycznie - Robert Telus o rozwiązaniu problemu zboża - skrót