Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budżet Obywatelski Łodzi zostanie zawieszony? Taką możliwość daje specustawa "uchodźcza"

Marcin Darda
Marcin Darda
Wideo
od 16 lat
Sejm głosami posłów PiS, Koalicji Obywatelskiej i PSL dał samorządom możliwość zamrożenia budżetów obywatelskich w związku z wojną na Ukrainie. Co jedno ma wspólnego z drugim? Czy łódzki budżet obywatelski zostanie zawieszony?

Zamrożenie budżetów obywatelskich to poprawka do sejmowej specustawy sankcjonującej pomoc dla uchodźców z objętej wojną Ukrainy, zgłoszona przez Zygmunta Frankiewicza, senatora KO. W Senacie poparła ją dwójka łódzkich senatorów: Artur Dunin (KO) i Krzysztof Kwiatkowski (KSN) ale przeciw było pięciu senatorów PiS z pozostałych łódzkich okręgów. Gdy projekt wrócił do Sejmu za wprowadzeniem w życie tej poprawki głosowali za nią ręka w rękę zarówno posłowie PiS jak i KO i PSL, także z łódzkich okręgów wyborczych. Przeciw byli łódzcy posłowie Hanna Gill-Piątek i Tomasz Zimoch (oboje PL 2050) oraz Tomasz Trela, piotrkowska posłanka Anita Sowińska oraz Paulina Matysiak z Kutna (wszyscy z klubu Lewica).

Pomysł zasadza się na idei, wedle której samorządy, które i tak opłacają pomoc dla uchodźców z Ukrainy z własnych budżetów, mogłyby sięgnąć do pieniędzy zarezerwowanych na budżety obywatelskie, które jak dotąd były obligatoryjne. W Łodzi to 25 mln zł przeznaczane na projekty zgłaszane przez mieszkańców. W Łodzi powstały dzięki BO skateparki, skwery czy projekty bardziej kontrowersyjne, jak pomnik Jednorożca, uchodzący także za symbol wypaczenia BO.

"Rozumiem, że pomysły i opinie mieszkańców są niepotrzebnymi wymysłami, a radnych i wójtów przemyślanymi, rozsądnymi i koniecznymi wydatkami? Co jeszcze nam, mieszkankom i mieszkańcom odbierzecie?" - ironizuje Urszula Niziołek-Janiak, łódzka społeczniczka, była radna miejska PO.

WIADOMOŚCI Z ŁODZI

Po głosowaniu Hanna Gill-Piątek skomentowała tylko: "Przeszła. Głosami PiS i PO. Nie mam słów". Tomasz Trela mówi, że nie poparł poprawki, bo nie widzi związku: można pomagać Ukraińcom jednocześnie nie cofając ręki od własnych obywateli. Jak będzie w Łodzi?

- Nie wiem jak będzie w Łodzi, ale nie wyobrażam sobie abyśmy w takim momencie powinni rezygnować z Budżetu Obywatelskiego - ocenia radny Damian Raczkowski (KO), przewodniczący Komisji Budżetu Obywatelskiego Rady Miejskiej Łodzi. - Za chwilę uchodźcy z Ukrainy, którzy przebywają w Łodzi otrzymają numery PESEL, co znaczy, że staną się pełnoprawnymi mieszkańcami i cześć projektów mogłaby być dedykowana właśnie im. Rozumiem natomiast sam pomysł i samorządy, które swoje budżety obywatelskie wstrzymają, bo przecież pomoc uchodźcom powinny nieść przede wszystkim państwo i rząd, a samorządy jak dotąd za pomoc płacą z własnych budżetów.

Specustawa "uchodźcza" podpisana już przez prezydenta RP daje możliwość nieprzeprowadzania głosowań w sprawie projektów BO przewidzianych do realizacji w latach 2023 i 2024 r. i zawieszenie realizacji niektórych projektów w 2022 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki