Budżet obywatelski na domy dla bezdomnych kotów i język migowy

Sławomir Burzyński
Projekt utworzenia systemu roweru miejskiego w Skierniewicach okazał się zbyt drogi dla tego miasta
Projekt utworzenia systemu roweru miejskiego w Skierniewicach okazał się zbyt drogi dla tego miasta Sławomir Burzyński
Udostępnij:
Mieszkańcy województwa łódzkiego głosują (lub będą) na projekty, złożone do gminnych budżetów obywatelskich. Czego chcą najbardziej?

Wnioski najczęściej dotyczą remontów fragmentów ulic, budowy chodników i placów zabaw, choć są też bardziej oryginalne.

W Tomaszowie budżet obywatelski w tym roku został wprowadzony po raz pierwszy. Głosowanie na 31 zgłoszonych projektów trwa do środy, 30 września. Wśród głosowanych projektów są ławeczka z Julianem Tuwimem na placu Kościuszki i snowpark na Górze Baśniowej. Do podziału jest tylko milion złotych.

W Kutnie do wydania jest milion złotych, a wniosków 52.

- W tym roku wniosków jest nieco mniej, ale wynika to chyba z tego, że są lepiej przygotowane niż w rok temu - mówi Paulina Matysiak, inspektor wydziału kultury, promocji i rozwoju miasta. - Jednym z ciekawszych jest budowa skateparku. Mieszkańcy złożyli też wnioski niezwiązane z inwestycjami, np.: imprezy rozrywkowe i warsztaty języka migowego.

W Radomsku wpłynęło 39 projektów, zgłoszonych przez 30 wnioskodawców. Najwięcej dotyczy budowy placów zabaw oraz siłowni pod chmurką, są także pomysły budowy ścieżki rowerowej, tężni, chodników i parkingu. Projekty do realizacji zostaną wyłonione w toku głosowania mieszkańców, które zaplanowano na pierwszą połowę grudnia. Do tego czasu pomysły będą promowane.

Głosowanie czeka też mieszkańców Skierniewic.

- Wśród pozytywnie zaopiniowanych projektów jest propozycja utworzenia bezpłatnych punktów dostępu do internetu i uruchomienie przez wolontariuszy tymczasowych domów dla bezdomnych kotów - mówi Edyta Cieślak, naczelnik wydziału rozwoju gospodarczego Urzędu Miasta. - Złożono też projekt utworzenia systemu publicznych rowerów miejskich, ale ze względu na koszty realizacji został zaopiniowany negatywnie.

Na tegoroczny budżet obywatelski w Skierniewicach przeznaczono 1,5 mln zł. Spośród 29 zgłoszonych projektów, po weryfikacji i ocenie przez miejskich urzędników, 20 uzyskało opinię pozytywną, jednak ze względu na koszty nie wszystkie będą zrealizowane. Głosowanie mieszkańców Skierniewic odbędzie się w dniach 12 - 16 października.

Budżet obywatelski Łodzi: plaża bez dostępu do wody czy szkolenie z sadzenia drzew?

W Łodzi jeden pomysł zgłoszony do budżetu obywatelskiego okazał się tak ciekawy, że Zarząd Dróg i Transportu postanowił zrealizować go jeszcze przed zakończeniem głosowania i to z własnych środków. Mowa o budowie świateł na ulicy Hetmańskiej przy Zagłoby (Janów).

Radny Tomasz Kacprzak (PO), pomysłodawca i przewodniczący Rady Miejskiej, podkreślał na ostatniej sesji, że jest pod wrażeniem działania ZDiT, który zdążył wybudować światła we wrześniu, zanim łodzianie oddali na nie głosy.

- Oczywiście poinformowałem łodzian na Facebooku, by nie oddawali już głosów na światła, bo już są i działają. Nie wiem jednak, jak magistrat rozwiąże problem z oddanymi już głosami - mówi Tomasz Kacprzak, radny PO.

wsp.: amag, mk, dem, just

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Ł
Łodzianin
Łodzianie głosują także na kopułę obserwacyjną w Łódzkim Planetarium L0072. W środku miasta powstanie profesjonalne , skomputeryzowane obserwatorium.
q
ququ
dobrze, że chociaż jedna osoba jest pod wrażeniem działania ZDiT w Łodzi... Ja w sumie też jestem, ale nie jest to wrażenie pozytywne, oj nie jest...
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie