Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski na domy dla bezdomnych kotów i język migowy

Sławomir Burzyński
Projekt utworzenia systemu roweru miejskiego w Skierniewicach okazał się zbyt drogi dla tego miasta
Projekt utworzenia systemu roweru miejskiego w Skierniewicach okazał się zbyt drogi dla tego miasta Sławomir Burzyński
Mieszkańcy województwa łódzkiego głosują (lub będą) na projekty, złożone do gminnych budżetów obywatelskich. Czego chcą najbardziej?

Wnioski najczęściej dotyczą remontów fragmentów ulic, budowy chodników i placów zabaw, choć są też bardziej oryginalne.

W Tomaszowie budżet obywatelski w tym roku został wprowadzony po raz pierwszy. Głosowanie na 31 zgłoszonych projektów trwa do środy, 30 września. Wśród głosowanych projektów są ławeczka z Julianem Tuwimem na placu Kościuszki i snowpark na Górze Baśniowej. Do podziału jest tylko milion złotych.

W Kutnie do wydania jest milion złotych, a wniosków 52.

- W tym roku wniosków jest nieco mniej, ale wynika to chyba z tego, że są lepiej przygotowane niż w rok temu - mówi Paulina Matysiak, inspektor wydziału kultury, promocji i rozwoju miasta. - Jednym z ciekawszych jest budowa skateparku. Mieszkańcy złożyli też wnioski niezwiązane z inwestycjami, np.: imprezy rozrywkowe i warsztaty języka migowego.

W Radomsku wpłynęło 39 projektów, zgłoszonych przez 30 wnioskodawców. Najwięcej dotyczy budowy placów zabaw oraz siłowni pod chmurką, są także pomysły budowy ścieżki rowerowej, tężni, chodników i parkingu. Projekty do realizacji zostaną wyłonione w toku głosowania mieszkańców, które zaplanowano na pierwszą połowę grudnia. Do tego czasu pomysły będą promowane.

Głosowanie czeka też mieszkańców Skierniewic.

- Wśród pozytywnie zaopiniowanych projektów jest propozycja utworzenia bezpłatnych punktów dostępu do internetu i uruchomienie przez wolontariuszy tymczasowych domów dla bezdomnych kotów - mówi Edyta Cieślak, naczelnik wydziału rozwoju gospodarczego Urzędu Miasta. - Złożono też projekt utworzenia systemu publicznych rowerów miejskich, ale ze względu na koszty realizacji został zaopiniowany negatywnie.

Na tegoroczny budżet obywatelski w Skierniewicach przeznaczono 1,5 mln zł. Spośród 29 zgłoszonych projektów, po weryfikacji i ocenie przez miejskich urzędników, 20 uzyskało opinię pozytywną, jednak ze względu na koszty nie wszystkie będą zrealizowane. Głosowanie mieszkańców Skierniewic odbędzie się w dniach 12 - 16 października.

Budżet obywatelski Łodzi: plaża bez dostępu do wody czy szkolenie z sadzenia drzew?

W Łodzi jeden pomysł zgłoszony do budżetu obywatelskiego okazał się tak ciekawy, że Zarząd Dróg i Transportu postanowił zrealizować go jeszcze przed zakończeniem głosowania i to z własnych środków. Mowa o budowie świateł na ulicy Hetmańskiej przy Zagłoby (Janów).

Radny Tomasz Kacprzak (PO), pomysłodawca i przewodniczący Rady Miejskiej, podkreślał na ostatniej sesji, że jest pod wrażeniem działania ZDiT, który zdążył wybudować światła we wrześniu, zanim łodzianie oddali na nie głosy.

- Oczywiście poinformowałem łodzian na Facebooku, by nie oddawali już głosów na światła, bo już są i działają. Nie wiem jednak, jak magistrat rozwiąże problem z oddanymi już głosami - mówi Tomasz Kacprzak, radny PO.

wsp.: amag, mk, dem, just

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki