Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski w Łodzi. Pełna lista projektów z nowej edycji programu już dostępna. Co może powstać, a czego na pewno nie będzie?

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
W ramach budżetu obywatelskiego powstała ławka do karmienia i przewijania niemowląt
W ramach budżetu obywatelskiego powstała ławka do karmienia i przewijania niemowląt UMŁ
Dostępna jest już lista wszystkich projektów zgłoszonych w ramach tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego. 593 wnioski otrzymały opinię pozytywną, 225 opinię negatywną. Wnioskodawcy mają siedem dni na odwołania.

Lista projektów jest dostępna na stronie www.lodzpl/bo. Każdy wniosek przeszedł minimum dwukrotną analizę – najpierw przez wydziały i jednostki podległe urzędowi miasta, a potem przez komisję Rady Miejskiej.

- Każdy wniosek dokładnie przeczytaliśmy i staraliśmy się zrozumieć - – mówi Damian Raczkowski, przewodniczący komisji ds. budżetu. - Czasem odsyłaliśmy wnioski do ponownej analizy do konkretnego wydziału. Pilnowaliśmy, by był kontakt z liderami projektów.

Wiadomo, dlaczego 225 projektów nie uzyskało aprobaty.

- Najczęściej negatywną opinię otrzymywały projekty, które nie były ogólnodostępne dla mieszkańców informuje Katarzyna Dyzio, dyrektor Biura Aktywności Miejskiej. - To bardzo ważny element budżetu obywatelskiego, ponieważ chcemy, by ze zrealizowanych wniosków mogli korzystać wszyscy mieszkańcy.

Negatywnie zaopiniowano m.in. butelkomat dla osiedla Teofilów-Wielkopolska, sadzenie krzewów przy Rudzkiej, Pabianickiej i Felińskiego, wieżę widokową na Rudzkiej Górze, remonty w żłobkach.

Wśród wniosków VIII edycji pojawiło się dużo projektów zielonych i rekreacyjnych.

- Te wnioski zaczynają dominować, co bardzo cieszy, że zwiększa się świadomość mieszkańców dotycząca najbliższego terenu, w którym żyją i funkcjonują. A więc są to skateparki, nowe nasadzenia, ścieżki rowerowe, place zabaw no i teraz hitem są stoły do teqball - dodaje Damian Raczkowski.

Aprobatę zyskały m.in. piknik sąsiedzki pod hasłem "czereśniowe love", zakup fotopułapek do lasków przy Lublinku i na Charzewie, kaczy catering na Młynku, tyrolka na Nowym Polesiu, szlak miłosierdzia w Łodzi oraz urodziny jednorożca.

Dzięki budżetowi powstała m.in. ławka do karmienia i przewijania niemowląt na Stawach Stefańskiego.

- Ławeczka jest odizolowana od głównych ścieżek, po których chodzą inni ludzie, spokoju, w komforcie mogę nakarmić dziecko, nie krępując się spojrzeń innych przechodniów. A do tego przewijak, który znacznie ułatwia zmianę pieluszki, nie bojąc się jednocześnie o bolące plecy – mówi Anna Wolniakowska, matka dwójki dzieci.

Głosowanie w VIII edycji Budżetu Obywatelskiego odbędzie się w dniach 6 – 30 listopada.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Węgry w końcu na TAK, Szwecja wstąpi do NATO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki