Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski w Łódzkiem. Zgierzanie głosują, a w Pabianicach czekają na wyniki budżetu

Jacek Losik
Piotr Krzyżanowski/archiwum Polska Press
W piątek (23 października) rozpoczęło się głosowanie na budżet obywatelski w Zgierzu. Głosy liczą już natomiast w Pabianicach. Wyniki poznamy do końca miesiąca.

Zgierzanie mają do wyboru 69 projektów. Do wydania jest pół miliona złotych. Mieszkańcy mogą zagłosować na trzy propozycje, nadając im stopień ważności (skala 1-3). Najdroższe zadania dotyczą infrastruktury. - Jest dużo tego typu zadań, ponieważ sporo wniosków złożyły rady osiedli - przyznaje Bohdan Bą-czak, wiceprezydent Zgierza. - Jest jednak kilka oryginalnych projektów, np. budowa skate-parku, organizacja zimą Ogólnopolskich Targów Gemingowych.

Zgierzanie zwrócili również uwagę na potrzebujących mieszkańców miasta. Domowe hospicjum w Zgierzu zbiera głosy na sfinansowanie zakupu samochodu służbowego, który ułatwi dojazdy do pacjentów. Centrum Szkoleniowo-Rehabilitacyjne dla Osób Niepełnosprawnych stara się natomiast przekonać do zagłosowania na zakup i montaż w budynku platformy pionowej do przewozu osób niepełnosprawnych. Jest również szansa na to, że seniorzy, dzięki budżetowi obywatelskiemu, będą mogli darmo zaszczepić się przeciw grypie, a dzieci otrzymają szczepionki ochronne przeciw pneumokokom oraz meningokokom.

Nie zabrakło projektów, zapewniających rozrywkę najmłodszym. Oprócz propozycji modernizacji lub budowy sześciu placów zabaw, pojawił się pomysł stworzenia miniwarsztatu stolarskiego w Centrum Kultury Dziecka.

Głosować może każdy zgierzanin, który ukończył 16 lat. Głosy można oddawać na stronie internetowej budżetu lub w ośmiu punktach konsultacyjnych (m.in. w Urzędzie Miasta Zgierza, siedzibie straży miejskiej, MOK oraz w czterech przychodniach rejonowych.

We wtorek (20 października) zakończyło się natomiast głosowanie na budżet obywatelski w Pabianicach. Jest to pierwsza edycja zorganizowana w tym mieście, i jak twierdzą urzędnicy, od samego początku cieszyła się dużą popularnością wśród mieszkańców. - W punktach do głosowania wydano blisko 13 tys. kart. Oprócz tego mieszkańcy drukowali je samodzielnie, a tej liczby nie potrafimy oszacować. Zapełniono siedem urn. Najchętniej odwiedzanym miejscem był Urząd Miejski. Przez internet głos oddało 485 z 738 pozytywnie zweryfikowanych użytkowników - mówi Aneta Klimek z Urzędu Miejskiego w Pabianicach.

Pabianiczanie wybierali spośród 65 zadań. Oprócz projektów modernizacji dróg, chodników i boisk, mieszkańcy Pabianic mieli kilka oryginalnych pomysłów. Jednym z nich jest zakup i montaż budek dla bezdomnych kotów.

Oryginalność pabianickiego budżetu obywatelskiego nie ograniczyła się tylko do zadań. W przeciwieństwie np. do łódzkiej edycji, pabianiczanie mogli głosować przeciwko któremuś projektowi. Każdy mógł oddać dwa głosy - na dwa zadania, przeciwko dwóm lub na jedno i przeciwko jednemu. Jak zapewnia Aneta Klimek, wyniki głosowania zostaną podane do 31 października.

CZYTAJ TEŻ: Budżet obywatelski dla Łodzi: głosowaliśmy jak na jeden procent

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki