Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budżet Obywatelski Zduńskiej Woli 2020. Są projekty [LISTA]

Agnieszka Olejniczak
Agnieszka Olejniczak
Aż 43 wnioski zostały zgłoszone przez mieszkańców Zduńskiej Woli do kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego Zduńskiej Woli. Spośród wniesionych projektów 25 dotyczy inwestycji lokalnych.

Wnioski mieszkańców muszą zostać teraz zweryfikowane przez miejskich urzędników. Głosowanie w październiku.

Proponowane przez mieszkańców Zduńskiej Woli inwestycje to między innymi siłownie plenerowe czy kolejne zduńskowolskie murale, ale także progu zwalniające, kanalizacja deszczowa czy monitoring cmentarza komunalnego.

Wśród wniosków o sfinansowanie wydarzeń znalazła się kolejna edycja „Alternatywnej Zduńskiej Woli” jak również plenerowego kina.

W tej edycji budżetu obywatelskiego, w jakiej zdania będą realizowane w 2020 roku, do dyspozycji mieszkańców będzie 900 tys. zł. Z tego 540 tys. zł jest na inwestycje lokalne i 360 tys. zł na tak zwane wydarzenia.

Komisję ds. budżetu obywatelskiego przeprowadzi weryfikację formalno-prawną i merytoryczną projektów do 20 września.

Do 23 września planowane jest utworzenie , a między 23 a 27 września podanie do publicznej wiadomości listy projektów, które poddane będą pod głosowania.

Głosowanie planowane jest od 14 do 25 października. Ustalenie wyników głosowania i podanie ich do publicznej wiadomości nastąpi do końca października.

Wykaz zgłoszonych projektów do Budżetu Obywatelskiego 2020:

1. Siłownia Zewnętrzna – Osiedle 1000-lecia – Aktywnie dla Każdego + Mała architektura - W świecie pełnym komputerów, braku aktywności fizycznej i ograniczonym kontakcie interpersonalnym, budowa siłowni pod chmurką jest szansą na aktywne spędzenie wolnego czasu z jednoczesną korzyścią dla zdrowia.

2.Kino letnie Osiedla 1000-lecia - Celem projektu jest integracja społeczności lokalnej poprzez stworzenie miejsca spotkania w postaci plenerowego kina letniego.

3. Zmiana nawierzchni ul. Braterska etap III, sięgacz nr domów 15, 17, 19, 21, 23, 25 - Przebudowa jezdni w ulicy Braterskiej etap III, obejmuje położenie nakładki asfaltowej w drugim sięgaczu od ulicy Porębskiej i dotyczy dokończenia realizacji inwestycji w ulicy Braterskiej. Dokończenie etapu III umożliwi mieszkańcom wjazdy do posesji, poprawi bezpieczeństwo i wpłynie na ochronę środowiska.

4. SPORTOWA KĘPINA - Przedsięwzięcie będzie polegało na zorganizowaniu jednodniowego pikniku sportowo-rekreacyjnego na rozpoczęcie wakacji dla mieszkańców naszego miasta. Piknik będzie miał na celu integrację społeczności lokalnej oraz aktywizację do aktywnego spędzania czasu wolnego. W trakcie trwania projektu przewidziano dla uczestników: 100-metrowy dmuchaniec dla najmłodszych, bieg z przeszkodami dla dzieci oraz bieg wokół obszaru Kępiny dla dorosłych, wyścigi kajakarskie, pokazy żeglarstwa, gry i zabawy oraz wiele innych ciekawych atrakcji.

5. STREET WORKOUT – ULICZNY PLAC ĆWICZEŃ - Projekt ten ma a zadanie stworzenie wszechstronnego zestawu urządzeń do ćwiczeń na świeżym powietrzu wykorzystujących masę własnego ciała. Celem projektu jest aktywizacja zduńskowolskiej społeczności oraz zachęcenie do uprawiania sportu i aktywności fizycznej zduńskowolan w każdym wieku.

6.Budowa siłowni plenerowej przy Szkole Podstawowej nr 12 - Budowa siłowni plenerowej ma na celu zintegrowanie osób starszych i młodzieży. Na terenie, gdzie planowana jest siłownia plenerowa, powstaje plac zabaw. Obie strefy zintegrują i zmotywują do ćwiczeń i zabaw zarówno młodszych jak i starszych mieszkańców Zduńskiej Woli. Budowa siłowni plenerowej polegać będzie na montażu sześciu podwójnych urządzeń siłowych, stołu do szachów, montażu małej architektury oraz budowie ciągów pieszych przy siłowni. Na planowany zakres robót została sporządzona dokumentacja projektowa w 2019 r.

7. Zduńskowolskie nocne kino plenerowe i samochodowe - Zduńskowolskie nocne kino plenerowe i samochodowe to propozycja na sezon wakacyjny 2020. To 5 bezpłatnych pokazów dostępnych dla mieszkańców. Projekt ma na celu poszerzenie oferty kulturalnej miasta i zapewnienie rozrywki na wysokim poziomie.

8. Muzyka o filmie. Film o muzyce. Filmowo-muzyczne spotkania „Między obrazami” - Projekt ma na celu zorganizowanie projekcji filmowej połączonej ze spotkaniem z twórcą oraz koncertem gwiazdy, której muzyka związana jest z danym tytułem. Celem przedsięwzięcia jest poszerzenie oferty kulturalnej miasta, promocja polskiego kina oraz muzyki, propagowanie kina artystycznego, umożliwienie spotkania z twórcami i dialogu z nimi, otwarcie na dyskusje. Wydarzenia przeznaczone są dla różnych grup wiekowych, bez ograniczeń kulturowych oraz społecznych.

9. Budowa placu zabaw z elementami muzycznymi przy Ratuszu - Budowa placu zabaw z elementami muzycznymi przy Ratuszu to próba połączenia kultury i dobrej zabawy. Powstanie placu zabaw przyczyni się do integracji najmłodszych oraz do uwrażliwienia ich na muzykę oraz zachęci do spędzania czasu na świeżym powietrzu.

10. Akademia seniora – zdrowie i bezpieczeństwo czyli SENIOR na PLUS -„Akademia seniora – zdrowie i bezpieczeństwo czyli SENIOR na PLUS” to cykl wydarzeń przez cały 2020 rok. Projekt zawiera spotkania oraz zajęcia dla zduńskowolskich seniorów np. warsztaty z psychoterapeutą, dietetykiem, instruktorem pracy z ciałem, trenerem personalnym, animatorami jak również z prawnikiem, lekarzem oraz policjantem. W ramach realizacji projektu przewidziane są wykłady i warsztaty jak również wyjścia kulturalne, rekreacyjno-ruchowe. Celem projektu jest integracja pokolenia oraz doposażenie uczestników w wiedzę jak radzić sobie z emocjami oraz sytuacjami trudnymi, jak redukować stres dnia codziennego, przełamywać bariery i dłużej cieszyć się zdrowiem fizycznym oraz psychicznym.

11.Siłownia typu „street workout” przy zalewie „Kępina” - Cel projektu to stworzenie miejsca, w którym młodzi ludzie będą mogli ćwiczyć na świeżym powietrzu. Zasięg działania – mieszkańcy Zduńskiej Woli. Będzie to siłownia składająca się z poręczy, drążków, ławeczek do ćwiczeń całego ciała.

12.Kanalizacja deszczowa i sanitarna utwardzenie ulicy Sienkiewicza - Brak możliwości dojazdu do posesji szczególnie wiosną, jesienią i zimą. Prowadzimy działalność gospodarczą i dojazdy do posesji są koniecznością. Woda zalewa drogę i posesję w dni i w okresie opadu deszczu. Działki zostały sprzedanie, a nie robi się nic żeby zainstalować media na tej ulicy.

13.Dokończenie nakładki asfaltowej na ul. Grzybowej - Wykonanie nakładki asfaltowej na ul. Grzybowej na odcinku ok. 500 m do Rodzinnych Ogrodów Działkowych „SKOWRONEK”.

14.„Eksperyment festiwal” Zduńska Wola - Największym celem „Eksperyment festiwal” jest promocja ambitnej muzyki elektronicznej, zapewnienie doskonałych wrażeń audiowizualnych koneserom i wspieranie lokalnych artystów. Festiwal skierowany jest do mieszkańców Zduńskiej Woli i okolic.

15.Lepiej szczepić niż raka leczyć – szczepienie dziewcząt przeciw HPV - Celem wydarzenia jest zaszczepienie całej populacji 14-to letnich dziewczynek zamieszkałych w Zduńskiej Woli przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego HPV, który powoduje między innymi raka szyjki macicy.

16.Święto Sportu Szkolnego - Przedsięwzięcie będzie polegało na zorganizowaniu jednodniowego święta sportu dla dzieci uczęszczających do Szkoły Podstawowej nr 7 w Zduńskiej Woli oraz społeczności lokalnej.

17.Tor zręcznościowy „Poligon sportowych wrażeń” przy Szkole Podstawowej nr 7 w Zduńskiej Woli - Projekt dotyczy utworzenia punktu dla mieszkańców miasta zlokalizowanego przy szkole publicznej w Zduńskiej Woli polegającego na stworzeniu toru przeszkód dla dzieci, zjazdu linowego z podestem oraz elementów małej architektury.

18.Tężnia Solankowa dla Zduńska Wola - Tężnia solankowa z drewna i gałęzi Tarnicy, otoczona przez ścieżkę dla pieszych oraz ławki. Wpływająca pozytywnie na lokalny mikroklimat oraz będąca miejscem wypoczynku dla mieszkańców Zduńskiej Woli, swoistą enklawą leczniczego powietrza na terenie parku miejskiego.

19. TĘŻNIA SOLANKOWA (parkowa) - Tężnia solankowa – zewnętrzna.

20. Wakacje z piłką na okrągło - Projekt ma na celu organizację ogólnomiejskiej akcji wakacyjnej dla dzieci i młodzieży (chłopcy i dziewczęta) polegającej na promocji piłki nożnej i aktywnego wypoczynku. Realizowany będzie w formie profesjonalnych treningów plenerowych oraz nauce zasad gry w piłkę nożną, fair play oraz historii lokalnego i polskiego futbolu. Jest to forma wakacyjnej szkółki piłkarskiej (półkolonii) dla osób rozpoczynających przygodę z futbolem, jak i średnio zaawansowanych.

21.Park Doświadczeń - Na zielonym terenie wokół Szkoły Podstawowej nr 11 chcemy stworzyć edukacyjny Park Doświadczeń składający się z 16 interaktywnych i certyfikowanych urządzeń. W skład Parku Doświadczeń wejdą takie elementy jak bliźniacze lustra, krzywe zwierciadło, naukowy Hex, pisanie lustrzane, grające trójkąty, film animowany, kołyska Newtona, kompas, peryskop, szumiące rury, zegar słoneczny, wielokrążek, eko-memory, tablica magnetyczna z kulodromem, panel sensoryczny i wir wodny, Każde urządzenie jest wyposażone w tabliczkę informacyjną z opisem działania danego eksponatu. Teren zielony zostanie również wyposażony w elementy małej architektury, czyli ławeczki oraz kosze na śmieci. Dodatkowo zostaną posadzone kwiatki i krzewy.

22.Monitoring obiektu Cmentarza Miejskiego Zduńska Wola - System urządzeń monitorujących teren obiektu. Ochrona obiektu przed aktami kradzieży kwiatów z nagrobków, zapobieganie aktom wandalizmu, porzucania śmieci w miejscach niedozwolonych – tereny zieleni, porzucanie starych nagrobkowych elementów – pomoże w utrzymaniu porządku dla wszystkich mieszkańców miasta posiadających groby.

23.Kolorowy ogród przy zalewie „Kępina” - Bezpieczna konstrukcja placu zabaw zlokalizowanego przy zalewie „Kępina” dostępna dla dzieci z całego miasta w wieku 3-15 lat. Idealne miejsce dla dzieci do rozwijania, sprawności fizycznej. Sprzyja wypoczynkowi i rekreacji na świeżym powietrzu.

24. MURALE ZDUŃSKOWOLSKIE - Projekt obejmuje przygotowanie i realizację trzech wielkoformatowych grafik (murali) na ścianach budynków będących własnością miasta, zarządzanych przez TBS „Złotnicki” po uzyskaniu stosownych opinii konserwatorskiej, gdyż większość budynków znajduje się w gminnej ewidencji zabytków.

25.PSI WYBIEG - Wybieg dla psów o powierzchni 450 m2 (30x15m) z urządzeniami pomocnymi do treningu i rozwoju psów.

26.Progi zwalniające wraz z oznakowaniem na ul. Mickiewicza – 2 szt. - Progi zwalniające na ul. Mickiewicza są konieczna z uwagi na bardzo nasilony ruch pojazdów, poruszających się z nadmierną prędkością, co powoduje ogromne zagrożenie i hałas.

27.98-250 KARSZNICE MIEJSCE WSPOMNIEŃ - Celem zadania jest zachowanie pamięci o kolejowym rodowodzie Karsznic oraz podniesienie jakości przestrzeni publicznej, realizacja tego zadania wpłynie na włączenie do katalogu atrakcji turystycznych Zduńskiej Woli również tego fragmentu miasta – Karsznic. Jest to kontynuacja projektu realizowanego w ramach B.O 2019 – 98-220 Fabryczna Ulica Wspomnień.

28.Zakup gotowego pawilonu ekspozycyjno-edukacyjnego na potrzeby Skansenu Lokomotyw w Zduńskiej Woli Karsznicach - 1.Przedmiotem planowanych działań jest wykonanie obiektu budowlanego poprzez zakup pawilonu wystawienniczego i ustawienie go na terenie Skansenu Lokomotyw w Zduńskiej Woli Karsznicach oraz wyposażenie obiektu w: a) urządzenia techniczne zapewniające możliwość użytkowania: przyłącza, urządzenia instalacyjne, b) sprzęt do działalności wystawienniczej i edukacyjnej: krzesła, tablicę interaktywną, sprzęt nagłośnieniowy, laptop, meble, oświetlenie, c) system zabezpieczający przed kradzieżą, pożarem, uwzględniając transport i montaż zakupionego pawilonu i sprzętu. Realizacja zadania pozwoli na: a. Powiększenie metrażu przeznaczonego do działalności podstawowej Muzeum – Skansen Lokomotyw tj. edukacyjno-wystawienniczej. B. Przeniesienie makiety kolejowej składającej się z mapy plastycznej Osiedla Karsznice, torowisk i ruchomych pojazdów trakcyjnych. Zadanie odpowiada na rosnące potrzeby osób korzystających z oferty placówki poprzez efektywne zmiany w przestrzeni i wykorzystanie potencjału terenu wokół Skansenu Lokomotyw.

29.Budowa kolumbarium (ściana na urny) cmentarz przy ul. Gen. Bema 17 - Budowa kolumbarium – ściana na urny. Powierzchnia terenu Cmentarza Miejskiego ulega zmniejszeniu, ponieważ tradycyjne pochówki na groby ziemne powodują szybsze zagospodarowanie. Coraz więcej pochówków zmarłych, którzy zostali skremowani i chowani są w urnach, prędzej czy później wymusi na samorządzie konieczność postawienia ściany na urny.

30.ZDUŃSKOWOLSKIE DNI SENIORA - Celem głównym projektu jest aktywizacja społeczna seniorów w mieście Zduńska Wola, zachęcanie do czynnego uczestnictwa w wydarzeniach edukacyjnych, kulturalnych i sp9ortowych. Projekt ma integrować seniorów oraz pogłębiać międzypokoleniowe relacje przeciwdziałając poczuciu wykluczenia społecznego. Podczas dwóch dni odbędą się warsztaty, koncerty, animacje, gry i zabawy propagujące doniosłe znaczenie tradycji i obrzędowości z lat młodości obecnych 60-latków i starszych osób. Wydarzenie zapoczątkuje coroczne – cykliczne obchody Zduńskowolskich Dni Seniora w naszym mieście.

31.Remont Hufca ZHP Zduńska Wola – Etap 2 - Dalszy remont Hufca ZHP Zduńska Wola jest niezbędny w celu przystosowania sal do pracy z dziećmi, harcerzami, świetlicą środowiskową oraz innymi organizacjami. Stan obecny budynku nie pozwala na planowe prowadzenie spotkań młodzieży na terenie Hufca ZHP.

32. RAZEM ZMIENIAJMY ŚWIAT – Integracja Społeczna Dzieci z Niepełnosprawnością - Celem projektu jest włączanie osób z niepełnosprawnością w nurt życia społecznego, kształtowanie właściwych relacji interpersonalnych między dziećmi pełnosprawnymi, a z różnorodnymi dysfunkcjami, kształtowanie właściwych postaw społecznych, aktywizacji wobec osób z niepełnosprawnością, uwrażliwienie uczestników na potrzeby i odrębność drugiego człowieka, kształtowanie postawy tolerancji szczególnie wśród dzieci i młodzieży szkolnej, integracja środowisk szkolnych i lokalnych. Projekt skierowany jest do dzieci z zduńskowolskich placówek oświatowych zajmujących się kształceniem uczniów z niepełnosprawnościami tj. Szkoła Podstawowa nr 9 z Oddziałami Integracyjnymi, Szkoła Podstawowa nr 14 oraz Publiczne Przedszkole nr 6 z Oddziałami Integracyjnymi, ale i również do osób wspierających wszechstronny rozwój dzieci. Dzięki przedsięwzięciu uczniowie będą mogli obserwować oraz nabywać kompetencje społeczne takie jak życzliwość dla drugiego człowieka, odpowiedzialność, tolerancję koleżeństwo oraz przedsiębiorczość. Ideą programu jest wzmacnianie więzi społecznych, które w obecnych czasach nabierają wyjątkowego znaczenia i są zaliczane do głównych czynników chroniących jednostkę przed zachowaniami problemowymi, a zwłaszcza DZIECKA. Ponadto chronią przed samotnością i zaspokajają jedną z ważniejszych potrzeb człowieka jaką jest dążenie do przynależności.

33.Otwarta Strefa Aktywności Umysłowej – gry plenerowe- Otwarta Strefa Aktywności Umysłowej to odpowiedź na zapotrzebowanie ogólnodostępnej, kameralnej, zlokalizowanej w plenerze infrastruktury sportowo-rekreacyjno-wypoczynkowej dla dzieci, dorosłych i seniorów. Cele przedsięwzięcia: popularyzacja zabaw i aktywności na świeżym powietrzu, budowa ogólnodostępnych, wielofunkcyjnych, plenerowych stref aktywności skierowanych do różnych grup wiekowych, tworzenie przestrzeni aktywności sportowej sprzyjającej międzypokoleniowej integracji społecznej – uprawianie sportu jako forma spędzania wolnego czasu, odpowiedź na oczekiwanie społeczne w zakresie tworzenia stref aktywności sportowo-rekreacyjnych w pobliżu miejsca zamieszkania. Projekt skierowany jest do dzieci, dorosłych oraz seniorów Osiedla Tysiąclecia oraz wszystkich zainteresowanych zduńskowolan. Funkcjonalne, estetyczne wizualnie i bezpieczne sprzęty zapewnią całej społeczności zduńskowolskiej możliwość konstruktywnego spędzania czasu w strefie relaksu i gier. Miejsce realizacji projektu umożliwi ogólnodostępność oraz bezpieczny, monitorowany teren.

34.REKREACJA DLA NOWEGO MIASTA - Budowa placu rekreacyjnego: plac zabaw i siłownia, boisko z jednym kosztem do koszykówki oraz mała architektura – altana i ławki, budowa zadaszenia plenerowego za świetlicą osiedlową Świerkowa 65

35. PRZEDSIĘBIORCZE WSPÓŁPRACUJĄCE – KONFERENCJA DLA KOBIET - Konferencja dla zduńskowolanek pokazująca ich przedsiębiorczość w domu, w życiu i w biznesie

36. Piknik Integracyjny z tenisem stołowym - Piknik Integracyjny z tenisem stołowym jako główną dyscypliną, oraz zajęciami sportowymi dla niepełnosprawnych (fitness i mollky) to możliwość aktywnego spędzenia początku lata. Piękna pogoda i dużo wolnego czasu to idealny okres by zachęcić społeczeństwo miasta, uczniów i przedszkolaków do aktywnego wypoczynku. To również możliwość prezentacji miasta Zduńska Wola jako miasta dbającego o rozwój sportu, krzewienie kultury fizycznej, promocję zdrowego stylu życia o9raz integrację społeczeństwa lokalnego, jak również środowiska niepełnosprawnych i pełnosprawnych. W czasie Pikniku przewidziano: konkursy, gry, zabawy sportowe, pokazy gry I ligowych zawodników drużyny IKS „START” oraz Gościa Specjalnego, kąciki tematyczne, turnieje.

37.ALTERNATYWNA ZDUŃSKA WOLA - Cykl koncertów, projekcji integrujących lokalną społeczność oraz promujących lokalnych twórców. Odbiorcami koncertów i towarzyszących wydarzeń będzie szeroka grupa odbiorców muzyki alternatywnej z naszego miasta oraz innych ośrodków. AZW jest kontynuacją projektu zapoczątkowanego w 2017 r. oraz wcześniejszych inicjatyw jakie odbywały się w przeszłości w Zduńskiej Woli

38.Budowa kortu tenisowego przy boisku ORLIK w Zduńskiej Woli Karsznicach - Poprawa kondycji fizycznej osób dorosłych i młodzieży. Zapewnienie możliwości spędzania wolnego czasu w sposób aktywny. Obiekt będzie miał charakter sportowo-rekreacyjny. Będzie dostępny dla wszystkich mieszkańców Zduńskiej Woli.

39.Zduńska Wola rozwija tenisowe talenty - Cykl bezpłatnych rozgrywek tenisowych składających się z 3 turniejów tenisowych dla dzieci i młodzieży.

40. Remont ściany tenisowej na Relaksie - Celem jest doprowadzenie do cywilizowanego stanu nawierzchni tenisowej przy ścianie tenisowej oraz całego otoczenia. Obecny wygląd jest niemal nie zmieniany od początku lat siedemdziesiątych. Nawierzchnia jest zdewastowana. Po remoncie będzie profesjonalna akrylowa nawierzchnia tenisowa oraz odnowione sypiące się otoczenie ściany. Kolorowa nawierzchnia z kortami do mini-tenisa będzie przyciągać dzieci do aktywnego wypoczynku. Ze ściany tenisowej korzystają mieszkańcy całego miasta, gdyż jest to jedyna publiczna ściana tenisowa.

41.Przebudowa odcinków Wieniawskiego 6 i 8, przebudowa ciągu chodnikowego od Baczyńskiego 11 do Chełmońskiego 14. Budki i karma dla ptaków na terenie całego miasta. - Przebudowa odcinków ulicy Wieniawskiego 6 i 8 wraz z parkingami i studzienkami deszczowymi oraz przebudowa ciągu chodnikowego od ulicy Baczyńskiego 11 przez park do ulicy Chełmońskiego 14. Budki i karma dla ptaków na terenie całego miasta.

42. Żywa lekcja historii – turniej wczesnośredniowieczny - Dwudniowy turniej obejmujący około 300 odtwórców z całej Polski w pełnym historycznym i tętniącym życiem obozie. Publiczność jest świadkiem zmagań wojów, łuczników, niewiast i bardów w różnorakich konkurencjach, a każdy dzień atrakcji podsumowuje inscenizacja bitwy wojów.

43.Opieka nad bezdomnymi zwierzętami. Zakupienie domków dla kotów. Zakupienie żywności: karma sucha i mokra dla kotów, usługi weterynaryjne i kastracja i środki na zdarzenia - Opieka nad bezdomnymi zwierzętami na terenie całego miasta, zakupienie domków dla kotów, zakupienie żywności, usługi weterynaryjne, kastracja i środki na zdarzenia. Przeciwdziałanie bezdomności zwierząt na terenie całego miasta.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki