Buraków będzie w tym roku mniej. Co z ceną cukru?

Redakcja
pixabay.com, AGW
Udostępnij:
Według szacunków Głównego Urzędu Statystycznego zbiory buraka cukrowego będą mniejsze w tym sezonie aż o 41% od tych ubiegłorocznych. Są jednak zapasy cukru z poprzedniej kampanii, jesień zatem nie koniecznie będzie gorzka.

 

Informacje o stratach spowodowanych trudnymi warunkami dla upraw, które spowodowała tegoroczna susza, wzudziły już niepokój konsumentów. Czy mniejsze zbiory buraka cukrowego przełożą się na wyższe ceny cukru?

- Z przekazanych do Zarządu Krajowej Spółki Cukrowej  S.A. informacji ze wszystkich Oddziałów KSC S.A. wynika, że na obszarze ok. 18 proc. areału kontraktacyjnego stwierdzono znaczące skutki suszy, które mogą wpłynąć na obniżenie tegorocznych plonów w stosunku do zakontraktowanych wielkości - podaje Magdalena Bożko, rzecznik prasowy spółki.

 

Nie wszystkie regiony Polski ucierpiały tak samo.  - Najtrudniejsza sytuacja panuje w województwie lubelskim, mazowieckim, łódzkim i kujawsko-pomorskim, gdzie straty w uprawach mogą wynieść od 10 do 15 proc. W pozostałych regionach kraju również widoczne są skutki suszy, ale nie powinny one w istotny sposób wpłynąć na wielkość plonów - wyjaśnia rzeczniczka. I uspokaja: - Konsumenci nie muszą się jednak obawiać. Ewentualny wzrost cen cukru będzie minimalny.
 

Kujawsko-Pomorską Strefę AGRO znajdziesz na Facebooku - dołącz do nas! 

 

Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego podaje nam szacunkowe dane kampanii 2015/16. Wynika z nich, że powierzchnia, na jakiej rolnicy zdecydowali się uprawiać buraki wynosi 171 tys. ha, czyli jest o 16 tys. ha mniejsza od ubiegłorocznej. Szacowane plony w bieżącym sezonie okresla sie na poziomie ok. 50 t/ha, podczas gdy w 2014 było to 68,3 t/a. Produkcja cukru przed rokiem wyniosła 2,1 mln ton, tegoroczna jest prognozowana na 1,28 mln ton. Czy to powody do obaw? Niekoniecznie.

 

- Przeniesienie cukru z kampanii 2014 r. na 2015 r. to 321 tys. ton - informuje nas Kazimierz Bobza, dyrektor biura KZPBC. - Oznacza to, że statystycznie cukru**powinno na wewnętrzną konsumpcję w Polsce wystarczyć**. Cena za buraki o zawartości 16% cukru to około 111zł za 1 tonę. W roku ubiegłym średnio 130zł - dodaje Kobza.

 

Podobnie uważa Piotr Szajner z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w najnowszym "Rynku Rolnym". "Pomimo przewidywanego znaczącego spadku produkcji w zbliżającej się kampanii na krajowym rynku w 2015 r. i pierwszej połowie 2016 r. podaż cukru nadal będzie duża", przekonuje ekspert. Dalej wyjaśnia, że na polskim rynku "ceny cukru rosną, ale barierą ich większej dynamiki jest duża podaż oraz bardzo niskie ceny światowe".

Zbiory buraków cukrowych na rynkach krajów Unii Europejskiej szacuje się jako mniejsze o 9%, zaś produkcję cukru o 17%, wynika z najnowszego raportu FAMMU/FAPA. Autorzy piszą, że "import ma wzrosnąć dynamicznie, o 1/4 do 3,8 mln ton. Całkowite zużycie w UE oszacowano na 19,4 mln ton, w tym 2,1 mln ton na cele przemysłowe. Zużycie ogółem zmniejszy się o 2%, a spożycie (przemysł spożywczy i konsumpcja indywidualna) o blisko 3%. Eksport ma być stabilny. Zapasy końcowe DG AGRI oszacowała na 2,4 mln ton, czyli o 30% mniej niż rok wcześniej" . Zbiory w UE mają wynieść 105,2 mln ton, a produkcja cukru 16,1 mln ton. 

 

Szacunek Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich (DG AGRI) tylko częściowo uwzględnia skutki suszy. Spadki zbiorów buraków cukrowych i produkcji cukru wynikają przede wszystkim z ograniczenia upraw w wyniku nadprodukcji w sezonie 2014/15. 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Buraków będzie w tym roku mniej. Co z ceną cukru? - Gazeta Pomorska

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie