Burmistrz Rajewski kontra myśliwi z policją i prokuraturą w...

  Burmistrz Rajewski kontra myśliwi z policją i prokuraturą w tle

  Anna Sikora

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Karol Rajewski, burmistrz Błaszek

  Karol Rajewski, burmistrz Błaszek ©Anna Sikora

  Trwa konflikt pomiędzy myśliwymi a Karolem Rajewskim, burmistrzem Błaszek. Karol Rajewski jest zwolennikiem całkowitego zakazu polowań.
  Karol Rajewski, burmistrz Błaszek

  Karol Rajewski, burmistrz Błaszek ©Anna Sikora

  Na początku marca tego roku, koła myśliwskie wystąpiły do błaszkowskich władz o przedłużenie im dzierżawy na obwody łowieckie. Dzieje się tak raz na dziesięć lat. Jednak burmistrz Błaszek wszystkim aplikującym wydał opinię negatywną, co odbiło się szerokim echem zarówno wśród obrońców praw zwierząt jak i środowiska łowczych.

  - Koła łowieckie zwróciły się do mnie o wydanie pozytywnej opinii w sprawie dzierżawy obwodów łowieckich leżących na terenie naszej gminy – mówił wówczas burmistrz Błaszek.
  - Niestety, wydałem opinie negatywną. Wszyscy wiedzą, że od dziecka jestem miłośnikiem przyrody i nie podpisałbym "wyroku śmierci" na zwierzynie łownej, tym bardziej, że polowania są dla niektórych prominentnych osób z naszej gminy sportem i snobistyczna rozrywką, często bezczelnie uprawianą przy budynkach mieszkalnych. Z krajobrazu naszej gminy znikły już kuropatwy, rzadko widuje się zające, niedługo znikną bażanty i sarny. Osobiście uważam, że polowania na zwierzęta powinny być zakazane, koła łowieckie rozwiązane.

  Pomimo negatywnej opinii włodarza gminy, starosta sieradzki, Mariusz Bądzior zaakceptował podania myśliwych i ci będą mogli bez problemu strzelać do zwierzyny. I tu powstało kolejne zarzewie konfliktu. Według Rajewskiego, jedno z kół miało samo dopisać sobie pozytywną opinię, zanim ta trafiła do rąk starosty. Na wniosku widnieje napis „Opiniuję pozytywnie dzierżawę obwodu nr 150”. Sprawa trafiła do prokuratury i na policję.

  - Aktualnie Komisariat Policji w Błaszkach prowadzi postępowanie w sprawie przerobienia dokumentu, który używa się za autentyczny – wyjaśnia Paweł Chojnowski, rzecznik sieradzkiej policji. – Postępowanie zostało wszczęte na początku i lipca. Policja ma dwa miesiące na to, aby merytorycznie to postępowanie zamknąć. Za takie coś sprawca podlega karze grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności od trzech miesięcy do lat pięciu.

  Według burmistrza, kluczową rolę w tym postępowaniu gra starostwo powiatowe.

  - Poinformowałem najpierw starostę sieradzkiego o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa polegającego na sfałszowaniu dokumentacji urzędowej na podstawie, której wydzierżawił obwód łowiecki nr 150 dla Koła Łowieckiego nr 43 „Hubertus Kalisz” – mówi Karol Rajewski. - Pomimo zapewnień, że burmistrz nigdy nie wydał pozytywnej opinii dotyczącej sprawy ponownego wydzierżawienia, ani nikt nie uczynił tego w jego imieniu, a adnotacja „Opiniuję pozytywnie dzierżawę obwodu nr 150” prawdopodobnie została dopisana później, starosta sieradzki nie był zainteresowany wyjaśnieniem sprawy.

  Starosta przyznaje, że wie o toczącym się postępowaniu i kilku urzędników jest już po przesłuchaniach w tej sprawie.

  - Wątpię, czy któreś z moich pracowników podpisało się w taki sposób – mówi Mariusz Bądzior, starosta sieradzki. – Czekam na wyniki dochodzenia policji. Nie wierzę, żeby ktoś fałszował tego typu dokumentację. Choć faktycznie to dziwne, że podpis pojawił się przed moją decyzją. Całość się nie klei. Jeżeli burmistrz Rajewski uważa, że zostało to sfałszowane, to niech śledczy to badają. Nas, urzędników obowiązuje zaufanie społeczne. Jednak nie traktujemy też każdej osoby, która wejdzie do starostwa jako potencjalnego oszusta.

  Konflikt Karola Rajewskiego z myśliwymi rozbił się już o kilka instytucji. Koła łowieckie solidarnie złożyły skargę na burmistrza i pokierowały ją do wojewody łódzkiego, który odesłał pismo do decyzji radnych. Pod koniec maja rada Błaszek zdecydowała ośmioma głosami o zasadności skargi. Burmistrz ponadto zgłosił się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, aby ten wykreślił jego nieruchomości z obwodów łowieckich. Rajewski ponadto upublicznił kwoty, jakie koła łowieckie wypłaciły rolnikom z gminy Błaszki. Wypłacono niewiele ponad 19 tysięcy złotych, choć nie wiadomo ilu rolników te pieniądze dostało i w jakich wysokościach.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (6)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  drapieżniki!!

  kolo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

  bravo burmistrz! a jak ktoś tu zacznie pieprzyc o szkodach w uprawach i "regulacji" populacji zwierzyny to jest na to prosty sposób. Przywrócić drapieżniki! wilki, rysie, niedźwiedzie... już one...rozwiń całość

  bravo burmistrz! a jak ktoś tu zacznie pieprzyc o szkodach w uprawach i "regulacji" populacji zwierzyny to jest na to prosty sposób. Przywrócić drapieżniki! wilki, rysie, niedźwiedzie... już one sobie z nadmiarem dzikow i saren poradzą! a przy okazji skończy się wyrzucanie śmieci do lasu, kradzież drewna, rozdeptywanie runa.. ze strachu przed drapiezca.. same ++zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Brawo Panie Burmistrzu!!!

  mika (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

  Popieram, popieram, popieram! Precz z myślistwem i dręczeniem zwierząt! Myśliwi to zagrożenie również dla ludzi. Strzelają w pobliżu domów. Banda sadystów.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  POPIERAM !!!!!

  Jan (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 3

  Panie Burmistrzu rób Pan porządek z nimi.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Haha

  Mieszkaniec Błaszek. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 7

  Szkód rolniczych było mało,bo myśliwi robili porządek z dzikami. Gmina Błaszki zaplaci rolnikom odszkodowania jak szkód będzie wiecej z powodu widzimisie burmistrza ? Poza tym faktycznie gmina...rozwiń całość

  Szkód rolniczych było mało,bo myśliwi robili porządek z dzikami. Gmina Błaszki zaplaci rolnikom odszkodowania jak szkód będzie wiecej z powodu widzimisie burmistrza ? Poza tym faktycznie gmina rzadzi sekretarz a nie burmistrzzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Brawo

  Mateusz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 4

  Brawo, Panie Burmistrzu!
  Całkowicie Pana popieram.
  Też widziałem te pijane mordy strzelające tuż obok terenów zamieszkałych do zwierzyny.
  Czas najwyższy skończyć z tą pseudo-rozrywką dla...rozwiń całość

  Brawo, Panie Burmistrzu!
  Całkowicie Pana popieram.
  Też widziałem te pijane mordy strzelające tuż obok terenów zamieszkałych do zwierzyny.
  Czas najwyższy skończyć z tą pseudo-rozrywką dla bogatych, chorych psychicznie "elit".zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a tymczasem w Siewierzu....

  ode (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

  https://zakazpolowania.pl/siewierz/

  Polecamy

  Kwartalny dostęp do prenumeraty cyfrowej Dziennika za POŁOWĘ CENY! ▶▶ KUP ◀◀

  Kwartalny dostęp do prenumeraty cyfrowej Dziennika za POŁOWĘ CENY! ▶▶ KUP ◀◀

  GAZ-SYSTEM realizuje program społeczny „GAZ-SYSTEM dla edukacji”

  GAZ-SYSTEM realizuje program społeczny „GAZ-SYSTEM dla edukacji”

  Pokaż się w internecie! >> Zapisz się za darmo do lokalnej bazy firm.

  Pokaż się w internecie! >> Zapisz się za darmo do lokalnej bazy firm.