MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Burmistrz Wielunia nie będzie mógł walczyć o mandat radnego?

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Paweł Okrasa ubiega się zarówno o urząd burmistrza Wielunia, jak i o mandat w Radzie Miejskiej Wielunia
Paweł Okrasa ubiega się zarówno o urząd burmistrza Wielunia, jak i o mandat w Radzie Miejskiej Wielunia Zbyszek Rybczyński
Zapadła decyzja o wykreśleniu burmistrza Wielunia Pawła Okrasy z rejestru wyborców gminy Wieluń. Wniosek w tej sprawie miał uniemożliwić Okrasie kandydowanie do rady miejskiej. Przysługuje mu jednak odwołanie.

Paweł Okrasa ubiega się zarówno o urząd burmistrza Wielunia, jak i o mandat w Radzie Miejskiej Wielunia. Decyzja o wykreśleniu go z rejestru wyborców gminy Wieluń zapadła w poniedziałek. Została wydana przez burmistrza Ozorkowa, który został do tego wyznaczony przez wojewodę łódzkiego.

Decyzja jest skutkiem wniosku złożonego przez Krzysztofa Gagatka ze Stowarzyszenia Zielone Płuca Wielunia, który dowodzi, że w świetle Kodeksu wyborczego Paweł Okrasa nie ma prawa ubiegać się o mandat radnego miejskiego. Gagatek uzasadnia to miejscem zamieszkania Okrasy poza gminą Wieluń.

Urząd Miejski w Wieluniu wyłączył się z postępowania, żeby burmistrz nie był sędzią we własnej sprawie. Wyznaczony do tego przez wojewodę burmistrz Ozorkowa polecił sprawdzić w terenie, gdzie mieszka Paweł Okrasa. Zajmowali się tym urzędnicy i policjanci.

Mieszkańcy podawali, że Paweł Okrasa jest widywany zarówno w Kurowie (gm. Wieluń), gdzie jest zameldowany, jak i w Rychłocicach (gm. Konopnica). Okrasa oświadczył, że mieszka w Kurowie, gdzie opiekuje się mamą, a małżonka mieszka w Rychłocicach, gdzie opiekuje się swoimi rodzicami.

Jak wynika z uzasadnienia decyzji, decydujące dla rozstrzygnięcia sprawy okazały się zeznania sołtysa Rychłocic, że burmistrz Wielunia mieszka z rodziną w tej miejscowości.

Pawłowi Okrasie przysługuje prawo wniesienia skargi od tej decyzji do Sądu Rejonowego w Zgierzu. Przed zamknięciem wydania nie uzyskaliśmy od niego odpowiedzi, czy skorzysta z odwołania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki