Dzięki osadom i grodom powstałym wzdłuż Warty ziemia łódzka stanowiła ważny fragment bursztynowej trasy. W naszym regionie znajdziemy wiele śladów pozostawionych przez osadników: kościołów, grodzisk, zamków i powstałych później na tych miejscach muzeów i obiektów rekreacyjnych. Warto je odwiedzić podczas wiosennych wycieczek. Ze względu na to, że coraz więcej osób stawia na aktywny wypoczynek i zwiedzanie z perspektywy jednośladu, na terenie województwa łódzkiego powstał Rowerowy Szlak Bursztynowy. Ma on długość 250 kilometrów i wiedzie przez najciekawsze atrakcje regionu.
Rowerowy Szlak Bursztynowy w Łódzkiem
Rowerowy Szlak Bursztynowy dzieli się w województwie łódzkim na dwie części: Szlak Nadwarciański i Szlak Nadbzurzański. Szlak Nadwarciański zaczyna się przy Warcie we wsi Załęcze Małe i prowadzi do Osjakowa. Tam przechodzi na prawą stronę doliny Warty i wiedzie do Uniejowa, a po drodze zahacza między innymi o Sieradz. W tym dawnym mieście królewskim Korony Królestwa Polskiego warto zwiedzić zrewitalizowany z unijnych dotacji najstarszy zabytek okolicy – Wzgórze Zamkowe. W trakcie jazdy Szlakiem Nadwarciańskim można zobaczyć starożytne kurhany w Przywozu i Strobinie oraz dawny gród rycerski w Konopnicy. W Uniejowie warto zregenerować się po kolarskich trudach na tamtejszych termach. Po drodze mija się dwa parki krajobrazowe – Załęczański oraz Międzyrzecza Warty i Widawki. Ponadto trasa wiedzie wzdłuż zbiornika Jeziorsko, który często nazywany jest łódzkim Bałtykiem. Najciekawsze jest to, co łączy ze sobą uniejowskie termy i Jeziorsko. Wiele inwestycji w oba obiekty nie byłoby możliwych, gdyby nie udział Funduszy Europejskich. Równie wiele ciekawych rzeczy jest do zobaczenia na Nadbzurzańskim Szlaku Rowerowym. Na trasie znajdują się takie zabytki jak kolegiata w Tumie – kolejny obiekt dofinansowany z Funduszy Europejskich – a także rezydencje magnackie w Nieborowie i Walewicach, które są otoczone pięknymi parkami. Nadbzurzański Szlak prowadzi również przez Łęczycę i Łowicz, dwa ważne miasta dla historii Polski. Nieopodal Łęczycy znajduje się z kolei geometryczny środek Polski, czyli miejscowość Piątek. W okolicach Piątku, nad Bzurą, toczyła się we wrześniu 1939 roku największa obronna bitwa kampanii wrześniowej.
Wycieczki po Łodzi
Podróżując przez Łódź warto zatrzymać się w Centrum Nauki i Techniki. Powstałe dzięki dofinansowaniu z Funduszy Europejskich centrum nauki znajduje się w zrewitalizowanej Elektrowni Łódzkiej i wchodzi w skład kompleksu EC1 Łódź – Miasto Kultury. Wizyta składa się z trzech ścieżek dydaktycznych: „Przetwarzanie energii”, gdzie eksponaty historyczne, współczesne symulatory i gry komputerowe pozwalają prześledzić historię produkcji prądu, „Rozwój wiedzy i cywilizacji”, gdzie poznajemy rzeczywistość dotykiem, zabawą, doświadczeniami i eksperymentami oraz "Mikroświat — makroświat", gdzie pokazywane jest to, co jest niewidoczne dla nieuzbrojonego oka. Kolejno warto
zwiedzić zrewitalizowane Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, które posiada jedną z najbogatszych w świecie kolekcji współczesnej tkaniny artystycznej. Zmodernizowana Biała Fabryka to jeden z najpiękniejszych w Polsce zabytków architektury przemysłowej. W nowoczesnych, kompleksowo wyremontowanych muzealnych wnętrzach znajdują się dwie wystawy stałe przedstawiające bogatą historię Łodzi, zarówno z perspektywy rozwoju i przekształceń wielkich zakładów przemysłu włókienniczego, jak i zmieniających się warunków życia zwykłych mieszkańców na przełomie XIX i XX wieku. Fundusze Europejskie wspierają i rozwijają turystykę aktywną, mają swój udział w promocji walorów turystyczno-przyrodniczych Łodzi. Sprawiają, że turyści chcą tu wracać i odkrywać kolejne atrakcje regionu.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?