BURSZTYNOWYM SZLAKIEM Z FUNDUSZAMI EUROPEJSKIMI

Materiał informacyjny Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego
Udostępnij:
Szlak bursztynowy to dawna droga handlowa pomiędzy krajami śródziemnomorskimi a ziemiami leżącymi na południowym wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Tą trasą podróżowali kupcy, których celem była wymiana towarów oraz informacji na bałtyckie złoto. Tak bursztyn znad Morza Bałtyckiego docierał do krajów cywilizacji śródziemnomorskiej. Starożytni Rzymianie wykorzystywali cenny surowiec nie tylko do wyrobu biżuterii, ale uważali go za środek zapachowy, leczniczy i magiczny. Współcześnie w Europie rekonstruuje się przebieg i odtwarza dzieje tego ważnego szlaku handlowego. Dzięki Funduszom Europejskim ta starożytna droga na terenach Polski stała się wielką atrakcją turystyczną.

Dzięki osadom i grodom powstałym wzdłuż Warty ziemia łódzka stanowiła ważny fragment bursztynowej trasy. W naszym regionie znajdziemy wiele śladów pozostawionych przez osadników: kościołów, grodzisk, zamków i powstałych później na tych miejscach muzeów i obiektów rekreacyjnych. Warto je odwiedzić podczas wiosennych wycieczek. Ze względu na to, że coraz więcej osób stawia na aktywny wypoczynek i zwiedzanie z perspektywy jednośladu, na terenie województwa łódzkiego powstał Rowerowy Szlak Bursztynowy. Ma on długość 250 kilometrów i wiedzie przez najciekawsze atrakcje regionu.

Rowerowy Szlak Bursztynowy w Łódzkiem

Rowerowy Szlak Bursztynowy dzieli się w województwie łódzkim na dwie części: Szlak Nadwarciański i Szlak Nadbzurzański. Szlak Nadwarciański zaczyna się przy Warcie we wsi Załęcze Małe i prowadzi do Osjakowa. Tam przechodzi na prawą stronę doliny Warty i wiedzie do Uniejowa, a po drodze zahacza między innymi o Sieradz. W tym dawnym mieście królewskim Korony Królestwa Polskiego warto zwiedzić zrewitalizowany z unijnych dotacji najstarszy zabytek okolicy – Wzgórze Zamkowe. W trakcie jazdy Szlakiem Nadwarciańskim można zobaczyć starożytne kurhany w Przywozu i Strobinie oraz dawny gród rycerski w Konopnicy. W Uniejowie warto zregenerować się po kolarskich trudach na tamtejszych termach. Po drodze mija się dwa parki krajobrazowe – Załęczański oraz Międzyrzecza Warty i Widawki. Ponadto trasa wiedzie wzdłuż zbiornika Jeziorsko, który często nazywany jest łódzkim Bałtykiem. Najciekawsze jest to, co łączy ze sobą uniejowskie termy i Jeziorsko. Wiele inwestycji w oba obiekty nie byłoby możliwych, gdyby nie udział Funduszy Europejskich. Równie wiele ciekawych rzeczy jest do zobaczenia na Nadbzurzańskim Szlaku Rowerowym. Na trasie znajdują się takie zabytki jak kolegiata w Tumie – kolejny obiekt dofinansowany z Funduszy Europejskich – a także rezydencje magnackie w Nieborowie i Walewicach, które są otoczone pięknymi parkami. Nadbzurzański Szlak prowadzi również przez Łęczycę i Łowicz, dwa ważne miasta dla historii Polski. Nieopodal Łęczycy znajduje się z kolei geometryczny środek Polski, czyli miejscowość Piątek. W okolicach Piątku, nad Bzurą, toczyła się we wrześniu 1939 roku największa obronna bitwa kampanii wrześniowej.

Wycieczki po Łodzi

Podróżując przez Łódź warto zatrzymać się w Centrum Nauki i Techniki. Powstałe dzięki dofinansowaniu z Funduszy Europejskich centrum nauki znajduje się w zrewitalizowanej Elektrowni Łódzkiej i wchodzi w skład kompleksu EC1 Łódź – Miasto Kultury. Wizyta składa się z trzech ścieżek dydaktycznych: „Przetwarzanie energii”, gdzie eksponaty historyczne, współczesne symulatory i gry komputerowe pozwalają prześledzić historię produkcji prądu, „Rozwój wiedzy i cywilizacji”, gdzie poznajemy rzeczywistość dotykiem, zabawą, doświadczeniami i eksperymentami oraz "Mikroświat — makroświat", gdzie pokazywane jest to, co jest niewidoczne dla nieuzbrojonego oka. Kolejno warto

zwiedzić zrewitalizowane Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, które posiada jedną z najbogatszych w świecie kolekcji współczesnej tkaniny artystycznej. Zmodernizowana Biała Fabryka to jeden z najpiękniejszych w Polsce zabytków architektury przemysłowej. W nowoczesnych, kompleksowo wyremontowanych muzealnych wnętrzach znajdują się dwie wystawy stałe przedstawiające bogatą historię Łodzi, zarówno z perspektywy rozwoju i przekształceń wielkich zakładów przemysłu włókienniczego, jak i zmieniających się warunków życia zwykłych mieszkańców na przełomie XIX i XX wieku. Fundusze Europejskie wspierają i rozwijają turystykę aktywną, mają swój udział w promocji walorów turystyczno-przyrodniczych Łodzi. Sprawiają, że turyści chcą tu wracać i odkrywać kolejne atrakcje regionu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: BURSZTYNOWYM SZLAKIEM Z FUNDUSZAMI EUROPEJSKIMI - Express Ilustrowany

Więcej informacji na stronie głównej Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie