Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Burza w Łodzi 11.05. Ulewa nad Łodzią 11 maja. Zalane ulice i dworzec Łódź Fabryczna [ZDJĘCIA]

aga
Burza z ulewą w Łodzi 11.05.2018
Burza z ulewą w Łodzi 11.05.2018 Czytalenik
Burza z ulewnym deszczem, która przeszła nad Łodzią 11 maja 2018 roku spowodowała wiele utrudnień. Ulewny deszcz zalał ulice, w niektórych miejscach kierowcy musieli jeździć po chodnikach, ponieważ ulica była pod wodą. Zalany został też dworzec Łódź Fabryczna, prokuratura, Teatr Wielki i szkoła.

Burza w Łodzi 11.05.2018. Ulewa nad Łodzią zalała ulice i dworzec Łódź Fabryczna

Ulewny deszcz przyszedł do Łodzi wczesnym popołudniem 11 maja. Tuż po godzinie 15 zaczęło mocniej wiać i padać. Burza z ulewą pojawiły się chwilę później. Deszcz był tak intensywny, że już po kilku minutach zalał ulice i budynki. W ciągu godziny w Łodzi spadło 30 mm deszczu.

- To 30 litrów wody na metr kwadratowy - wylicza Błażej Krawczyk, zastępca kierownika Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Łodzi. - Dotyczyło to głównie Łodzi, poza nią nie odnotowaliśmy większych szkód.

Tak się stało m.in. na ulicy Zielonej, która z powodu ulewy w Łodzi stała się nieprzejezdna. Kierowcy musieli jeździć po chodniku. Podobnie zalana była ulica Lutomierska. Z wiaduktów woda lała się niemal jak z wodospadu.

Burza w Łodzi 11.05. Zalane ulice i dworzec Łódź Fabryczna

W trakcie ulewy w Łodzi zalany został także dworzec Łódź Fabryczna. Zalanie dworca na szczęście nie spowodowało opóźnień w kursowaniu pociągów, jeżdżą one normalnie. Dostęp do peronów również nie jest ograniczony. Zalana część dworca Łódź Fabryczna została odgrodzona.

Prawdopodobną przyczyną zalania Fabrycznego jest wada konstrukcyjna, która ma zostać zgłoszona wykonawcy.

- Doszło do zalania budynku, wygrodziliśmy miejsca, które najbardziej ucierpiały - potwierdza Aleksandra Grzelak z biura prasowego PKP S.A. - Nie przeszkodziło to jednak podróżnym, ruch pociągów nie został zakłócony, perony działały normalnie. Budynek jest na gwarancji, dokumentujemy szkody. Nie wykluczamy, że wystąpimy do wykonawcy o dokonanie napraw gwarancyjnych, może mamy do czynienia z wadą konstrukcyjną. Będziemy to dopiero szacować.

Czytaj też: Nawałnica i gradobicie w Zgierzu 3 maja 2018. Krajobraz jak po armagedonie. Zalane ulice Zgierza, woda w domach, zalany szpital [WIDEO]

Straż pożarna miała tylko w ciągu godziny aż 170 interwencji. Większość z nich dotyczyła zalania budynków. Zalane zostały m.in. Prokuratura Regionalna przy Piotrkowskiej, Teatr Wielki i piwnice budynku Telewizji Polskiej. Ulewa w Łodzi zalała również szkołę muzyczną przy Sosnowej w Łodzi. Woda sięgała tam do połowy łydki.

Wiele osób prosiło strażaków o pomoc w wyjechaniu samochodem z głębokiej wody m.in. na ul. Legionów, pod wiaduktem na Niciarnianej, a najpoważniejsze zdarzenie miało miejsce na Tatrzańskiej, gdzie w samochodzie została uwięziona matka z 5-miesięcznym dzieckiem. Duże utrudnienia wystąpiły na tzw. skrzyżowaniu marszałków, czyli na skrzyżowaniu al. Piłsudskiego z al. Śmigłego-Rydza. Zalany został także tunel na trasie w-z, tam też stanęły tramwaje.

Mieszkańcy informują nas także o problemach w dostawie prądu na ul. Piotrkowskiej. W piątek wieczorem po burzy odcięte od prądu były m.in. kamienice przy Piotrkowskiej 109 oraz 107.

Burza w Łódzkiem 11.05.2018

Ulewny deszcz i burza największe szkody wyrządziły w Łodzi. W pozostałych rejonach województwa łódzkiego nie było tak poważnych zjawisk pogodowych.

W Łódzkiem podtopione zostały pojedyncze piwnice w budynkach. W Łodzi zaś najbardziej ucierpiały: Śródmieście, Widzew i Górna.

Zalany został także budynek Fujitsu. Rzecznik Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi, sp. sekc. Łukasz Górczyński, poinformował o ewakuacji 40 osób z budynku Fujitsu. Z naszych informacji wynika, że od budynku zaczęły oddzielać się znaczącej wielkości kawałki tynku, a wewnątrz budynku woda zalała kilka pomieszczeń, przelewając się przez strop.

IMGW wydało ostrzeżenie hydrologiczne, ale tylko dla województwa śląskiego i dopływów górnej Odry. Ostrzeżenie meteorologiczne na 11 maja obowiązuje do północy. W sobotę (12 maja) burze z gradem prognozowane są w woj.: zachodniopomorskim, dolnośląskim i wielkopolskim.

Utrudnienia MPK Łódź. Niektóre tramwaje nie jeżdżą, autobusy MPK jadą opóźnione:

  • 13: utrudnienie zostało zakończone
  • 9, 43: utrudnienie zostało zakończone
  • 15, 17, 43, 7: utrudnienie zostało zakończone
  • 10, 8, 9: utrudnienie zostało zakończone
  • 1,5: utrudnienie zostało zakończone
  • T+A: z powodu panujących warunków atmosferycznych tramwaje / autobusy kursują opóźnione - występują zatrzymania ruchu z powodu rozlewisk.

Burza z ulewą 11.05 w Łodzi. Zalane ulice centrum Łodzi

Ostrzeżenie meteorologiczne wydane dla woj. łódzkiego na 11 maja ostrzega przed burzami drugiego stopnia, które mogą wystąpić także w nocy z piątku na sobotę (12 maja).

Burza w Łodzi 11.05. Ostrzeżenie meteorologiczne dla woj. łódzkiego. Gdzie jest burza?

Ostrzeżenie meteorologiczne IMGW dla Łódzkiego. Burze, grad, porywisty wiatr. Gdzie jest burza? [RADAR BURZOWY]

Burza w Łodzi 11.05.2018

Burza w Łódzkiem 11.05.2018. Ostrzeżenie meteorologiczne IMG...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki