3/10
Przeglądaj galerię za pomocą strzałek na klawiaturze
Poprzednie
Następne
W 1861 roku ze względu stan techniczny zamknięto starą...
fot. Muzeum Miasta Łodzi

W 1861 roku ze względu stan techniczny zamknięto starą bożnicę na Starym Rynku. Ale już wcześniej coraz częściej zaczęto mówić o budowie nowej synagogi. Tym bardziej, że w mieście mieszkało coraz więcej ludności żydowskiej. Budowę synagogi rozpoczęto jesienią 1859 roku. Od września 1861 roku, odbywały się w niej nabożeństwa, choć nie była jeszcze wykończona. Kryzys finansowy spowodowany przez wojnę secesyjną w USA dotarł do Łodzi. To odbiło się na jakości budynku. Gmach synagogi udało się wykończyć dopiero w 1871 roku. Choć dalej nie został otynkowany, a ławki miały prowizoryczny charakter. Zmieniło się to dopiero, gdy przeprowadzono generalny remont. Rozpoczął się on w 1897 roku. Jak wyjaśnia Jacek Walicki, ostateczne wykończenie gminnej synagogi, opóźniało się przez powstawanie w Łodzi nowych, prywatnych domów modlitwy. To sprawiało, że dochody gminnej bożnicy spadały. Doszło nawet do tego, że Dozór Bożniczy występował z wnioskami o ograniczenie powstawania nowych domów modlitwy, a nawet o zamknięcie istniejących.

- Trudno sobie wyobrazić opuszczenie w jakim znajduje się synagoga na Starym Rynku - pisał w 1885 roku „Dziennik Łódzki”. - Gmach sam jest bardzo piękny, szczególnie wewnątrz, lecz niestety jego obecny stan psuje cały efekt. Przez lat 20, jakie minęły od czasu wystawienia w mowie będącej synagogi, nie zdołano jej jeszcze otynkować.

Dopiero w 1900 roku, dokończono w pełni budowę gminnej synagogi. Wtedy zakończono remont kapitalny, ale drobniejsze prace wykończeniowe trwały dalej.

Synagoga gminna znajdująca się przy ul. Wolborskiej 20 stanowiła „serce” łódzkiej dzielnicy żydowskiej. Przez okres międzywojenny była główną, gminną bożnicą w Łodzi.

- Tu Gmina Wyznaniowa Żydowska organizowała uroczystości z okazji świąt państwowych, na przykład 11 listopada - mówił dr Jacek Walicki.- Tu również odbywało się zaprzysiężenie Żydów - żołnierzy garnizonu łódzkiego.

Synagoga została spalona przez Niemców w nocy z 10 na 11 listopada 1939 roku, a wcześniej ograbiona. Dziś w tym miejscu stoi Pomnik Dekalogu.

Inną ważną synagogą była Wielka Synagoga stojąca na rogu al. Kościuszki i Zielonej. Aby rozpocząć opowieść o jej historii trzeba cofnąć się do połowy XIX w. Wówczas w Łodzi pojawiła się grupa tzw. postępowych Żydów. Jak wyjaśniał nam dr Jacek Walicki zrywali oni z ortodoksyjną tradycją tak w zakresie obyczajów i ubioru, jak i sposobu odprawiania nabożeństw.

- Tworzenie się owej grupy, w której skład wchodzili głównie przedstawiciele najbogatszych warstw społeczeństwa żydowskiego, stymulowane było przez obowiązujące wówczas przepisy, pozwalające im na korzystanie z wielu uprawnień, których ortodoksyjna większość była pozbawiona - tłumaczył Jacek Walicki.


Czytaj na kolejnym slajdzie

Zobacz również

Rozregulowane celowniki Kolejorza. Lech nadal bez zwycięstwa i spada na dno tabeli

Rozregulowane celowniki Kolejorza. Lech nadal bez zwycięstwa i spada na dno tabeli

Piknik wojskowy w Łasku "Weekend z wojskiem"

Piknik wojskowy w Łasku "Weekend z wojskiem"

Polecamy

Absolutna dominacja naszych pań. Miażdżąca siła i całe podium dla Polek

Absolutna dominacja naszych pań. Miażdżąca siła i całe podium dla Polek

Lewandowski vs. Rayo Vallecano. Tak Polak wypadł w debiucie [WIDEO]

Lewandowski vs. Rayo Vallecano. Tak Polak wypadł w debiucie [WIDEO]

Święto Wojska Polskiego. Zełenski po polsku podziękował Polakom za pomoc

Święto Wojska Polskiego. Zełenski po polsku podziękował Polakom za pomoc

Dodaj ogłoszenie