MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Był łodzianinem, walczył w Dywizjonie 303. Uroczystości przy grobie pułkownika Zbigniewa Kustrzyńskiego

Anna Gronczewska
Anna Gronczewska
Pułkownik Zbigniew Kustrzyński spoczął na Starym Cmentarzu w Łodzi
Pułkownik Zbigniew Kustrzyński spoczął na Starym Cmentarzu w Łodzi UMŁ
Władze Łodzi uczciły 84. rocznicę Bitwy o Anglię. Złożono kwiaty przy grobie łodzianina Zbigniewa Kustrzyńskiego znajdującego się na Starym Cmentarzu w Łodzi. Był lotnikiem i brał udział w Bitwie o Anglię.

Polski lotnik

Zbigniew Kustrzyński urodził się w 1911 roku w Moskwie. Po wybuchu rewolucji październikowej razem z rodziną przyjechał do Łodzi. Tu w 1930 roku skończył Państwową Szkołę Włókienniczą. Potem pracował jako kierownik działu farbiarskiego w łódzkiej firmie włókienniczej. Wstąpił do wojska i po odbyciu kursu pilotażu latał w barwach 1 Pułku Lotniczego.

Dywizjon 303

Podczas Kampanii Wrześniowej był oficerem taktycznym Zgrupowania Myśliwców 1 Pułku Lotniczego. Znalazł się w Anglii i walczył najpierw w składzie dywizjonów myśliwskich RAF, a od października 1940 roku służył w dywizjonie 303. W 1942 roku został zestrzelony w walce powietrznej nad Francją i dostał się do niemieckiej niewoli. W lutym 1945 roku podczas ewakuacji zbiegł z obozu jenieckiego w Żaganiu.

Umarł w Kanadzie

Po wojnie wyemigrował do Kanady, gdzie zmarł w 1996 roku. Był odznaczony Krzyżem Walecznych i trzy razy Medalem Lortnika. Jego prochy sprowadzono do Łodzi i pochowano w rodzinnym grobie na Starym Cmentarzu w Łodzi. Spoczywa razem ze swą żoną Zofią, z domu Wiewiórską, która była pielęgniarką. W Kanadzie mieszka ich syn Marek. Ma także rodzinę w Łodzi. Niedawno zmarł jego bratanek Jerzy.

9 łodzian

Bitwa o Anglię rozpoczęła się 10 lipca 1940 roku i trwała do 31 października 1940 roku. Była to największa wojenna kampania powietrzna w dziejach świata. Niemieckim celem bitwy było pokonanie lotnictwa brytyjskiego, co stanowiło warunek niezbędny do przeprowadzenia inwazji niemieckiej na Wielką Brytanię. W Bitwie o Anglię uczestniczyło 144 polskich pilotów, którzy do brytyjskiego lotnictwa trafili przez Francję po klęsce w kampanii wrześniowej. Było wśród nich tylko 9 łodzian.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki