Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Były rektor tłumaczy się z Marca 68

Joanna Leszczyńska
Prof. Wiesław Puś z Katedry Historii Społeczno-Gospodarczej Uniwersytetu Łódzkiego i były rektor UŁ.
Prof. Wiesław Puś z Katedry Historii Społeczno-Gospodarczej Uniwersytetu Łódzkiego i były rektor UŁ. Grzegorz Gałasiński
Z prof. Wiesławem Pusiem, z Katedry Historii Społeczno-Gospodarczej Uniwersytetu Łódzkiego i byłym rektorem tej uczelni, rozmawia Joanna Leszczyńska.

Co Pan czuje, kiedy w książce "Marzec 68 w Łodzi", wydanej przez łódzki oddział Instytutu Pamięci Narodowej, widzi Pan swoje nazwisko pod wnioskami egzekutywy Podstawowej Organizacji Partyjnej PZPR Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Łódzkiego o usunięcie z szeregów partii trzech cenionych pracowników naukowych: doc. Leona Błaszczyka, prof. Stefana Amsterdamskiego i doc. Pawła Korca?

Mam mieszane uczucia. Kiedy patrzę na te dokumenty, to nie mam wątpliwości, że są jak najbardziej wiarygodne. Pokazują, jak przygotowano tę antysemicką akcję przeciwko osobom, wskazanym wcześniej przez władze zwierzchnie. Byłem wtedy asystentem i od roku czy półtora byłem w egzekutywie POP PZPR na Wydziale Historyczno-Filozoficznym UŁ. Przepisywałem wnioski o usunięcie tych ludzi z partii (z Komitetu Uczelnianego przysłano brudnopisy), a jak przepisałem, to oczywiście sygnowałem swoim nazwiskiem. Myślałem wtedy, że będzie je podpisywał I lub II sekretarz POP. Taki wniosek szedł przecież dalej do Komitetu Uczelnianego PZPR i Komitetu Łódzkiego. I sekretarzem POP na naszym wydziale był dr Jerzy Kmieciński, archeolog, późniejszy docent. Drugim sekretarzem był dr Julian Janczak, późniejszy profesor, dziś już nieżyjący. Teraz widzę, że to było zręcznie zrobione przez nich, że nic nie zostanie w materiałach, bo to podpisze ten młody...

Miał Pan poczucie, że brał Pan udział w czymś obrzydliwym?

Tak, absolutnie. Pisałem wtedy dziennik, codziennie lub co parę dni. Opublikuję go w odpowiednim czasie. To oczywiste, że to się nie zaczęło na wydziale. Poszły odpowiednie instrukcje z Komitetu Łódzkiego PZPR do Komitetu Dzielnicowego Łódź-Śródmieście, a stamtąd do Komitetu Uczelnianego i potem na nasz wydział.

CAŁĄ ROZMOWĘ CZYTAJ W DZIALE MAGAZYN.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki