Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Całujący się mężczyźni na szkolnym plakacie. Barbara Nowacka broni uczniów z Piątkowiska

Maciej Kałach
Kuratorium daje zły przykład młodzieży - mówi Barbara Nowacka
Kuratorium daje zły przykład młodzieży - mówi Barbara Nowacka Grzegorz Gałasiński
Barbara Nowacka, współprzewodnicząca Twojego Ruchu, wystąpiła w środę (1 lipca) przed gmachem łódzkiego kuratorium oświaty w obronie uczniów - autorów wystawy równościowej w Gimnazjum w Piątkowisku. Tymczasem przedstawiciele kuratorium wydali opinię w sprawie kontrowersyjnej wystawy.

- Kuratorium daje zły przykład młodzieży - powiedziała Barbara Nowacka. Jej zdaniem, urzędnicy nadzorujący oświatę w regionie powinni bowiem jak najszybciej wesprzeć młodzież, która przygotowała wystawę w gimnazjum.

O wystawie w Piątkowisku napisaliśmy 13 czerwca. Efektem warsztatów równościowych (odbyły się przed miesiącem, bo część społeczności gimnazjum wyczuwało w nim nastroje homofobiczne) były plakaty o tematyce równościowej. Te nie spodobały się działaczom lokalnej komórki skrajnie prawicowego Obozu Narodowo-Radykalnego. Poinformowali oni władze gminy Pabianice, że w szkole dochodzi do "promocji zboczenia wśród najmłodszych". Narodowców wzburzyły m.in. ilustracje z całującymi się i przytulającymi półnagimi mężczyznami.

Wystawa wisiała od warsztatów w końcu maja do 11 czerwca. Dyrektor gimnazjum zaprzeczał, że zdjęto ją za sprawą nacisków ON-R i władz gminy, jednak tak uważają działacze Twojego Ruchu.

- Zadziałały mechanizmy społeczne. Uczniowie w Piątkowisku są napiętnowani, a kuratorium powinno ich wzmocnić - mówił towarzyszący Nowackiej przed kuratorium Piotr Bauć, przewodniczący sejmowej Komisji, Nauki i Młodzieży, także działający w Twoim Ruchu. Po konferencji przed kuratorium Nowacka i Bauć mieli w planach wizytę w Piątkowisku, aby omówić z autorami wystawy sposób działania. Bauć zamierza zwrócić się do MEN o wyjaśnienie działań kuratorium, które w połowie czerwca wysłało do gimnazjum wizytatora.

AKTUALIZACJA: W środę, dowiedzieliśmy się, jakie wnioski z kontroli w szkole wyciągnęło kuratorium.

Wychowanie równościowe jest elementem programu szkolnego, ale treści prezentowane na wystawie w Gimnazjum w Piątkowisku nie powinny trafiać do młodszych, nieprzygotowanych, odbiorców z podstawówki (z którą gimnazjum dzieli hol, gdzie prezentowano wystawę). Taką opinię na temat wystawy wydało kuratorium oświaty. Jak mówi Elżbieta Modrzejewska z kuratorium, dyrektor gimnazjum zapoznał się z zaleceniami.

CZYTAJ TEŻ: Całujący się mężczyźni na szkolnym plakacie. Amnesty International broni wystawy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki