Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cały świat walczy z koronawirusem, a gmina Łódź walczy ze Startem Łódź

Dariusz Kuczmera
Dariusz Kuczmera
Co słychać na Starcie? Z takim pytaniem zwróciliśmy się do dyrektora klubu Wojciecha Zielińskiego i nie przypuszczaliśmy, że odpowiedź zwali nas z nóg.

- Nawet pandemia Covid -19 nie zatrzyma przedstawicieli Urzędu Miasta Łodzi w osiągnięciu celu, jaki jest zlikwidowanie zasłużonego klubu SKS Start – usłyszeliśmy w odpowiedzi na nasze pytanie. - Urząd Miasta za pomocą Poczty Polskiej przesłał do klubu "śmiercionośną kopertę", w której znajdowało się pismo dotyczące zapłaty za korzystanie z gruntów znajdujących się przy ul. Św. Teresy za okres od 1 kwietnia 2017 roku do 31 marca 2020 roku w kwocie 365.400 (trzysta sześćdziesiąt pięć tysięcy czterysta) . Pismo zostało podpisane przez osobę pełniącą obowiązki zastępcy dyrektora Wydziału Dysponowania Mieniem. Przedstawiciele UMŁ nie biorą pod uwagę , że w Sądzie Rejonowym w Łodzi toczy się postępowanie o zasiedzenie części terenu na, której prowadzi swoją działalność SKS "Start" oraz że na wniosek Sądu Okręgowego w Łodzi biegły sądowy wyliczył wartość naniesień klubu na kwotę około 5.000.000 (pięć milionów). O taką kwotę będzie mógł wystąpić klub do UMŁ w momencie opuszczenia terenu przy ul. Św. Teresy.
Mimo bardzo ciężkiej sytuacji (od marca nie funkcjonuje giełda zoologiczna, giełda kwiatów pracuje w 50 proc., odwołane wszystkie imprezy) klub co miesiąc wpłaca do budżetu miasta podatek z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej oraz prawdopodobnie jako jedyny w Polsce podatek od prowadzonej działalności sportowej (podatek od nieruchomości) . Jest to kwota około 10 tysięcy złotych.

Przykro patrzeć, jak na naszych oczach umiera i to wcale nie na koronawirusa tak zasłużony łódzki klub. Start to przecież była swego czasu druga piłkarska siła Łodzi, był o krok od awansu ekstraklasy. To właśnie Start miał być Widzewem, bo na Bałutach zaczynała się przygoda Ludwika Sobolewskiego i Leszka Jezierskiego. Na Starcie wychowało się wielu piłkarzy. Z tym klubem wiązani są przecież: Władysław Soporek, Wojciech Łazarek, Krzysztof Buliński, Leszek Jezierski, Ludwik Sobolewski, Mirosław Bulzacki, Zdzisław Filipiak, Marcin Zając.

Start istnieje od 2 marca 1953 roku, więc ma już 67 lat. Wiek emerytalny już osiągnięty, ale spokojnie Start nie zalicza się do stetryczałych staruszków, mógłby być wysportowanym dżentelmenem w kwiecie wieku. Czy na Starcie zachowana zostanie działalność sportowa? Czy będzie zbudowane osiedle mieszkaniowe?
W czasie swej działalności, siatkarki pięć razy zdobyły tytuł mistrza Polski i trzykrotnie zajęły trzecie miejsce w rozgrywkach o Puchar Europy.

W pierwszej lidze walczyli rugbiści, tenisiści stołowi, szachiści oraz ciężarowcy; a drugiej piłkarki ręczne, koszykarze, zapaśnicy i tenisiści. Piłkarze przez dwanaście sezonów grali w drugiej lidze.  Rekordy Polski seniorów ustanawiali pływacy, lekkoatleci i ciężarowcy, a tytuły mistrzów Polski zdobywali lekkoatleci, pływacy, pięcioboiści kolarze, ciężarowcy i zawodnicy sekcji kendo.
Na Igrzyskach Olimpijskich klub reprezentowali: Renata Katewicz, Jolanta Bartczak, Andrzej Grabarczyk, Igor Łuczak, Witold Balcerowski oraz siatkarki Barbara Hermel-Niemczyk i Lidia Chmielnicka-Żmuda, zdobywczynie brązowych medali na igrzyskach Olimpijskich w Meksyku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki