Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Caracale w Łodzi. Sejmik wyda stanowisko w sprawie zerwania negocjacji z Airbus Helicopters

Marcin Darda
Marcin Darda
Archiwum Polska Press
Koalicja PO-PSL w łódzkim sejmiku szykuje stanowisko w sprawie zerwania przez ministra rozwoju negocjacji z koncernem Airbus Helicopters.

Francuzi dla polskiej armii mieli wyprodukować 50 śmigłowców, a część z nich miała być składana w Łodzi, w oparciu o państwowe Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1. Kontrakt wart 13,5 mld zł nie dojdzie do skutku, bo fiaskiem zakończyły się trwające rok negocjacje umowy offsetowej. Wedle ministerstwa rozwoju „kontrahent nie przedstawił oferty offsetowej zabezpieczającej w należyty sposób interes ekonomiczny i bezpieczeństwo państwa polskiego”.

Kurs na Łódź. Caracale - jak rodziła się klęska

W kontekście kontraktu mówiło się co najmniej o 300 nowych stanowiskach pracy w Łodzi i ponad 2 tys. w kraju, nie licząc tych wynikających z podwykonawstwa. Kontraktowi z Francuzami od początku nieprzychylni byli politycy PiS, którzy jako wykonawcę zamówienia widzieli raczej zakłady w Mielcu i Świdniku, których właścicielami jest kapitał amerykański oraz brytyjsko-włoski.

Tekst stanowiska formułowanego przez sejmikowych radnych koalicji PO - PSL jest jeszcze w przygotowaniu, natomiast nieoficjalnie wiadomo, że z jednej strony ma dotyczyć domagania się wyjaśnień od PiS, a z drugiej wyliczać potencjalne straty gospodarcze w wyniku zerwania kontraktu.

PiS zrywa negocjacje z Airbus Helicopters. Polska nie kupi Caracali

Oczywiście moc sprawcza stanowiska sejmiku porażająca nie jest, natomiast jednego możemy być pewni: październikowa sesja łódzkiego sejmiku znów obfitować będzie w kłótnie i awantury radnych koalicji PO-PSL i opozycji z PiS. Tak się dzieje przy okazji każdego ze stanowisk sejmiku. Tak było w maju zeszłego roku, gdy z dziękczynnym stanowiskiem wobec rządu Ewy Kopacz po wygraniu przetargu na dostawę Caracal wystąpili radni PO - PSL. Koalicja w tym stanowisku poparła wybór Airbusa, a radni PiS określali je jako czysto polityczne, a także gloryfikujące prywatną firmę, co zdaniem PiS uchybiało powadze samorządu.

Francois Hollande przekłada wizytę w Polsce. Przez Caracale

Jakie stanowisko ma lokalne PiS w sprawie zerwania kontraktu i negocjacji z Airbusem? Po części wyjaśnia je w swym oświadczeniu wojewoda łódzki Zbigniew Rau. Wojewoda oświadczył m.in., że „negocjacje były w toku i one same w sobie nie stworzyły żadnego miejsca pracy w Łodzi”, a także, iż w kontekście WZL nr 1 „obecnie finalizowane są kontrakty, które zapewnią ciągłość pracy na najbliższe cztery lata. Co oznacza, że na pewno pojawią się firmy i umowy, które wypełnią lukę po Airbus Helicopters” - napisał wojewoda.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki