CBŚ w ubojni w Kutnie. Usłyszeli zarzuty ws. wyłudzenia VAT

  CBŚ w ubojni w Kutnie. Usłyszeli zarzuty ws. wyłudzenia VAT

  Tomasz Dębowski

  Dziennik Łódzki

  CBŚ w ubojni w Kutnie. Usłyszeli zarzuty ws. wyłudzenia VAT
  31 osób usłyszało już zarzuty w związku z aferą finansową w ubojni Pini Polonia w Kutnie. Osiem z nich jest tymczasowo aresztowanych.
  CBŚ w ubojni w Kutnie. Usłyszeli zarzuty ws. wyłudzenia VAT
  Chodzi o wyłudzania i narażenie Skarbu Państwa na uszczuplenie z podatku VAT w kwocie ponad 80 mln zł.

  - Zarzuty dotyczą wielu osób, m.in. tzw. słupów, którzy wystawiali fikcyjne faktury VAT oraz osób, które wynajdowały takie „słupy” i utrzymywały z nimi kontakt - mówi Krzysztof Bukowiecki z Prokuratury Okręgowej w Łodzi.

  Sprawa jest rozwojowa. Śledczy i policja zatrzymują kolejnych podejrzanych. - Trwa analiza wielu dokumentów. Będą zarzuty dla innych osób, które zajmowały się spółkami działającymi w tym mechanizmie - dodaje Krzysztof Bukowiecki.

  Przypomnijmy, że w grudniu 2016 r. do kutnowskiej ubojni weszło ponad 200 funkcjonariuszy różnych służb: policji, Straży Granicznej, Urzędu Kontroli Skarbowej i Państwowej Inspekcji Pracy. Kontrola była związana z rozbiciem grupy przestępczej wyłudzającej VAT na dużą skalę. Wylegitymowano ponad 900 osób, w tym 440 cudzoziemców.

  Zobacz też:CBŚP wkroczyło do ubojni trzody chlewnej w Kutnie

  - Funkcjonariusze ustalili, że do procederu wykorzystywana była ubojnia w Kutnie - mówiła wówczas kom. Agnieszka Hamelusz, rzeczniczka Centralnego Biura Śledczego Policji.

  64-letni Włoch Piero P., członek zarządu firmy Pini Polonia, usłyszał zarzuty kierowania grupą przestępczą wyłudzającą podatek VAT. Został tymczasowy aresztowany, ale po wpłaceniu gigantycznej kaucji w wysokości 10 mln zł opuścił areszt.

  Aresztowana wtedy została też 50-letnia Elżbieta P., prezes pięciu spółek powiązanych z Pini Polonią. Kierujący zorganizowaną grupą przestępczą na potrzeby swojej działalności utworzyli ponad 30 firm w całej Polsce. Przedsiębiorstwa „słupy” powstały po to, by utrudnić organom kontroli skarbowej i policji ujawnienie procederu. Fikcyjne firmy generowały dla ubojni ogromne ilości faktur dotyczących rzekomego zatrudnienia, szkolenia, wyżywienia i zakwaterowania pracowników.

  Podczas grudniowej kontroli okazało się też, że 140 obywateli Ukrainy i 244 Polaków pracowało bez umowy o pracę.

  ŻYCZENIA NA DZIEŃ NAUCZYCIELA: Dzień Nauczyciela życzenia, życzenia Dzień Nauczyciela
  WIERSZYKI NA DZIEŃ NAUCZYCIELA 2017. DZIEŃ NAUCZYCIELA: WIERSZE

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo