Celibat to nie więzienie

  Celibat to nie więzienie

  Joanna Leszczyńska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Arcybiskup Pietro Parolin, który w połowie października obejmie prestiżowe stanowisko sekretarza stanu w Watykanie, powiedział, że celibat to nie jest dogmat Kościoła. Skoro ktoś taki mówi rzecz od dawna oczywistą, musi nastąpić jakaś reakcja.
  Joanna Leszczyńska

  Joanna Leszczyńska ©Grzegorz Gałasiński

  A jest na co reagować. Prof. Jerzy Baniak, socjolog religii z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, przeprowadził badania, z których wynika, że prawie 60 procent polskich księży utrzymuje kontakty erotyczne z kobietami. Od 10 do 15 procent ma dzieci. Na łamach tygodnika "Newsweek" prof. Baniak powiedział, że "zwłaszcza młoda generacja księży to zupełnie nowe pokolenie, z inną hierarchią wartości." Oni, w ocenie socjologa, nie zamierzają rezygnować z erotycznych kontaktów z kobietami.

  Niedawno media podały, że w Polsce rośnie liczba powołań i że być może jest "efekt" papieża Franciszka, który widzi przywary współczesnego Kościoła i chce go nawrócić na właściwą drogę.
  A ja się zastanawiam, co może oznaczać wzrost powołań w Polsce, podczas gdy niemal cały świat przeżywa kryzys w tej dziedzinie. Czy to nie jest dowód na to, że bycie duchownym w Polsce to sposób na wygodne i niepozbawione wszelakich uciech życie. W końcu każdy wie, jak bardzo tolerancyjni bywają zwierzchnicy kościelni na różne zboczenia z drogi religijnej. Największa kara to inna parafia. Byle tylko nie podskakiwać przełożonemu, to w stanie kapłańskim jest zapewnione klawe życie.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  EWA JEST GRZESZNYM SŁODKIM OWOCYM PROWADZONCYM DO KOND..?

  777 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 9

  WYZWOLONE KOBIETY GRZECHEM NIE BYNDOM ?>

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo