Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Celnicy wypowiadają wojnę handlarzom luksusowych aut

Aneta Grinberg
Luksusowe auto rejestrowane jako ciężarówka pozwala zaoszczędzić na akcyzie kilkadziesiąt tysięcy zł
Luksusowe auto rejestrowane jako ciężarówka pozwala zaoszczędzić na akcyzie kilkadziesiąt tysięcy zł 123RF
Izba Celna w Łodzi zaostrza walkę z handlarzami luksusowymi autami, którzy omijają opłatę podatku akcyzowego, rejestrując je jako samochody ciężarowe. Tylko w Łódzkiem służby skarbowe udowodniły ostatnio oszustwo przy rejestracji 440 aut i nieodprowadzenie z tego tytułu podatku w należnej wysokości. Straty wyniosły 3,5 mln złotych.

Pracownicy Izby Celnej w Łodzi rozpracowali system działania oszustów. - Tuż przed granicąˆ samochód jest przerabiany w warsztacie. Demontowane jest tylne siedzenie, pasy bezpieczeństwa i montowana jest przegroda oddzielająca przestrzeń osobową od towarowej. Taka przeróbka to koszt rzędu 100-200 euro - informuje Wojciech Kawecki, wicedyrektor Izby Celnej w Łodzi.

Następnie samochód jest czasowo rejestrowany jako ciężarowy. W takiej postaci jest przywożony do Polski. Tu, zanim znajdzie się nabywca, auto ponownie trafia do warsztatu. Montowane jest tylne siedzenie i zdejmowana ścianka działowa. Potem jest sprzedawany. - Tym sposobem handlarz omija opłatę podatku akcyzowego, który wynosi dla samochodu osobowego 18,6 proc. wartości - mówi Wojciech Kawecki.

Proceder dotyczy luksusowych marek, takich jak BMW, Audi, Porsche Carrera czy Lamborghini. Handlarze, nabywając tak drogie auta, chcą w ten sposób zaoszczędzić, bo chodzi o niebagatelne kwoty. W przypadku używanych, kilkuletnich aut, koszt ten wynosi kilkadziesiąt tysięcy złotych, w przypadku nowych, takich jak lamborghini czy porsche, podatek wynosi nawet ponad 100 tysięcy złotych.

Tylko w województwie łódzkim w ostatnich dwóch latach Izba Celna wykryła i zakończyła 440 takich postępowań. Kreatywność handlarzy nie ma granic.

- Po samochodach ciężarowych zaczęły się rejestracje luksusowych marek samochodów jako pomoc drogowa czy pojazd specjalistyczny - mówi Dorota Kędzierska, dyrektor Izby Celnej w Łodzi. - Zasada działania jest ta sama jak w przypadku aut ciężarowych. Ostatnio wykryliśmy w Łodzi samochód Chevrolet Camaro, który został zarejestrowany jako pomoc drogowa.

W naszym regionie oszustwa wykryte przez służby celne uszczupliły budżet państwa na około 3,5 mln złotych. Aż 440 handlarzy w Łódzkiem, którzy chcieli ominąć zapłatę podatku, zostało zobligowanych do jego uiszczenia po zakończeniu postępowania przez służby celne.

Służby celne chcą przeciwdziałać oszustom, dlatego zwróciły się o pomoc do samorządów, by te zobligowały pracowników poszczególnych wydziałów komunikacji do przekazywania informacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki