Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Cena węgla brunatnego z Bełchatowa. Kopalnia Bełchatów sprzedaje węgiel brunatny. Węgiel brunatny jest szkodliwy 9.11.2022

Magdalena Buchalska-Frysz
Magdalena Buchalska-Frysz
Od października można już kupić węgiel brunatny w Kopalni Bełchatów.
Od października można już kupić węgiel brunatny w Kopalni Bełchatów.
Ile kosztuje tona węgla brunatnego? Sprawdź, cenę węgla Brunatnego z kopalni w Bełchatowie. Kopalnia Bełchatów rozpoczęła sprzedaż węgla dla klientów indywidualnych.

Kopalnia Bełchatów sprzedaje węgiel brunatny

Od października można już kupować węgiel w Kopalni Bełchatów. To nie do końca nowość, bo kopalnia klientom indywidualnym węgiel już kiedyś sprzedawała, ale w ostatnich latach sprzedaż była wstrzymana. Zakazywały tego bowiem przepisy, które zabraniały palenia w domowych piecach węglem brunatnym. Jest on bowiem bardziej zanieczyszczony (m.in. siarką) niż węgiel kamienny, a i znacznie mniej kaloryczny.

Węglem brunatnym można palić w domowym piecu?

Węgiel brunatny jest bardziej zanieczyszczony (m.in. siarką) niż węgiel kamienny, a i znacznie mniej kaloryczny.

Później przepisy uszczegółowiono i do zakazu palenia węglem brunatnym w gospodarstwach domowych, dołożono zakaz sprzedaży klientom indywidualnym.

Wobec problemów z dostępnością na rynku węgla kamiennego, Sejm odwiesił zakaz sprzedaży tego paliwa klientom i zniósł kary za palenie nim w domowych piecach. Paliwa tego używać będzie można do kwietnia 2023 roku, bo do tego czasu zniesiono zakaz.

Koncern PGE GIEK znajdujący się w Bełchatowie mógł uruchomić sprzedaż węgla brunatnego w dwóch swoich kopalniach - w Bełchatowie i Turowie.

Rozpoczęta dziś sprzedaż węgla brunatnego dla odbiorców indywidualnych jest uzupełnieniem oferty PGE dla sektora komunalnego i bytowego i kolejnym ułatwieniem dla klientów w dostępie do węgla - mówił wczoraj Wojciech Dąbrowski, prezes PGE Polska Grupa Energetyczna.

CENY WĘGLA Z KOPALNI BEŁCHAWÓW

Cena tony węgla brunatnego z kopalni Bełchatów:

  • o uziarnieniu 0 mm - 80 mm zapłacić trzeba będzie 191,51 zł (brutto),
  • węgiel brunatny o parametrach 80 mm - 300 mm kosztuje 305,56 zł.

By jednak kupić węgiel, trzeba się najpierw zapisać, wypełnić formalności i umówić na konkretną datę odbioru. Trzeba też pamiętać, że obowiązywać będą limity.

Każde gospodarstwo domowe, które zgłosiło w deklaracji CEEB węglowe źródło ogrzewania, będzie mogło skorzystać z możliwości zakupu węgla brunatnego w limicie od dwóch do sześciu ton tylko w jednej z dwóch kopalń PGE GiEK, tj. Turowie lub Bełchatowie - informuje biuro prasowe PGE.

Jak podkreślają przedstawiciele PGE, sprzedaż indywidualna będzie stanowiła niewielki odsetek całkowitego wydobycia i nie wpłynie na dalsze, stabilne dostawy węgla do Elektrowni Bełchatów i Turów.

Tak jak dotychczas węgiel brunatny z obydwu kopalń będzie przede wszystkim służył do produkcji energii elektrycznej pokrywającej 27 proc. krajowego zapotrzebowania - dodają przedstawiciele PGE.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcemy żyć wolniej - ciekawa analiza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki