Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Centralne Muzeum Włókiennictwa: Dzieci o świecie, który im oddajemy [GALERIA]

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Niezwykłą ekspozycję można od soboty oglądać w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Wyjątkową również dlatego, iż jest głosem młodego pokolenia celnie i bezpośrednio nazywającego świat, który naszym następcom pozostawiamy.

Kuratorami wystawy „Ziemia (P)oddana” są dzieci - w wieku od ośmiu do czternastu lat. Wydarzenie jest podsumowaniem niemal rocznej pracy, zainicjowanej projektem „Punkty widzenia. Młodzi o Triennale”, kiedy to łódzkie Centralne Muzeum Włókiennictwa zaprosiło młodych ludzi do przedstawienia własnego spojrzenia na dzieła zaprezentowane na 16. Międzynarodowym Triennale Tkaniny - najważniejszej imprezie związanej z tkaniną artystyczną.

Podczas cyklu warsztatów dzieci pod okiem edukatorów poznawały tajniki pracy kuratora, fotografa, grafika, krytyka i wydawcy, uczyły się opisywać i interpretować dzieła sztuki. Następnie samodzielnie przygotowały katalogi w oparciu o prace, które poruszają tematy dotyczące wpływu działalności człowieka na naszą planetę. Powstały emocjonalne, zaskakujące, a nawet zawstydzające dorosłego czytelnika troską o losy Ziemi opisy wrażeń wywołanych przez zgromadzone na Triennale dzieła.

Zaangażowanie i naturalna ciekawość świata uczestników warsztatów doprowadziły do powstania wystawy „Ziemia (P)oddana”, której ideą - jak podkreślają organizatorzy - jest przekazanie głosu młodego pokolenia, zogniskowanego wokół ośmiu tematów: ziemi, wody, powietrza, człowieka, fauny, flory, miasta/przemysłu i filozofii.

- Wystawę przygotowała szóstka dzieci, młodych kuratorów, którzy sami zadecydowali, że najważniejszym dla nich tematem jest relacja człowieka z naturą - wyjaśnia Magdalena Gonera, pomysłodawczyni i koordynatorka projektu, kierowniczka działu edukacji Centralnego Muzeum Włókiennictwa. - Młodzi kuratorzy pracowali pod okiem ekspertów i szukali odpowiedzi na pytania: jakie relacje łączą nas z naszą planetą, czy ziemia jest nam poddana, czy możemy ją bez umiaru eksploatować, a może mamy wobec niej również zobowiązania?

Dzieci samodzielnie wybrały i zinterpretowały dzieła, które znalazły się na wystawie, uzupełniając je przygotowanymi przez siebie obiektami i komentarzami. Cykl działań dotyczących projektu utrudniła pandemia i związane z nią obostrzenia.

- Na początku roku jeszcze realizowaliśmy wspólne warsztaty, później już jednak musieliśmy pracować zdalnie, pisząc do siebie maile, spotykając się na Skype’ie czy na Zoomie- dodaje Magdalena Gonera.- To było ciekawe doświadczenie i fantastyczna przygoda. Jestem bardzo dumna z młodych kuratorów i z tego, co możemy pokazać na tej wystawie.

Młodymi kuratorami ekspozycji są: Nadia „Nitka” Burda, Apolonia Chętko, Hanna Czekalska, Michalina Kuśmierek, Lidia Strzelec i Franciszek Właziński. Zaproponowali różnorodne wypowiedzi: od mocnej Rzeźni, gdzie w pojemnikach na mięso znalazły się słodkie zwierzątka-zabawki, przez Fabrykę z opowieścią o niszczącej sile przemysłu po Kuchnię ekologicznie funkcjonującej rodziny. Wszystkie niezwykle szczere, autentyczne i z silnym pragnieniem zmieniania świata na lepsze. A co najważniejsze, z nadzieją, że to naprawdę jest jeszcze możliwe.

Częścią wystawy jest oranżeria stworzona z kwiatów, bluszczu i innych roślin. Scenografię prezentacji stworzyła Maja Pawlikowska, reżyserią światła zajął się Artur Frątczak. Zgodnie z duchem projektu organizatorzy zdecydowali, że materiały do budowania przestrzeni i obiektów pochodzić będą w dużej mierze z odzysku bądź z darów (materiały budowlane po minionych ekspozycjach, śmieci, meble). Drukowane materiały promocyjne zostały zastąpione własnoręcznie wykonanymi plakatami wykorzystującymi niezadrukowane strony plakatów z poprzednich wystaw, a tradycyjne zaproszenia zamieniono na ręcznie stemplowane ulotki wykonane z papieru samorosnącego, który można potem zasadzić w ziemi.

Wystawę „Ziemia (P)oddana” w łódzkim Centralnym Muzeum Włókiennictwa można oglądać do końca roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki