Budynek Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Parku Ocalałych jest już gotowy. Samo centrum przeniesie się do niego najpóźniej w październiku, gdy zostanie wydane pozwolenie na jego użytkowanie.

Budowa siedziby Centrum została zakończona 9 sierpnia. Wykonawca przekazał budynek magistratowi.

- Centrum jest już gotowe, a jego wnętrza wyposażone - mówi Dariusz Wrzos, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska UMŁ, który nadzorował prace. - W środku są wykładziny i biurka, brakuje tylko komputerów, które będą przeniesione z obecnej siedziby Centrum - wylicza.

Jednak żeby budynek mógł być otwarty, konieczne jest pozwolenie na użytkowanie.

Żeby je uzyskać konieczne jest wpisanie budynku do państwowych zasobów geodezyjnych. - Powinniśmy skompletować wszystkie dokumenty we wrześniu, najpóźniej w połowie października - mówi dyrektor Wrzos.

Po tym terminie możliwa będzie przeprowadzka Centrum z obecnej siedziby przy pl. Wolności. - Mamy nadzieję odebrać klucze pod koniec września. Bardzo czekamy na przeprowadzkę do nowej siedziby - mówi Justyna Tomaszewska, rzeczniczka prasowa Centrum.

We wtorek wieczorem delegacja z Łodzi z wiceprezydentem Radosławem Stępniem i dyrektor Centrum Joanną Podolską miała się spotkać w Izraelu z Mordechaiem Zisserem, sponsorem Centrum. Miała mu przekazać m.in. album ze zdjęciami Centrum i zaprosić na otwarcie.

Budowa Centrum Dialogu trwała aż pięć lat. W tym czasie na wniosek Zissera i jego koszt zmieniono projekt budynku, potem wykonawca: konsorcjum firm Investment Łódzki i Remoi Bud wykonawców utraciło płynność finansową. Budowę w ostatnich miesiącach dokończyła firma Anna Bud.

Budowa centrum kosztowała około 14 mln zł. 6 mln zł z tej kwoty wyłożył Mordechai Zisser, którego rodzice pochodzili z Łodzi. Pieniądze zostały zdeponowane na specjalnym koncie i wypłacane w miarę przedstawiania przez miasto faktur.

W budynku znajdzie się m.in. widownia na 196 miejsc, dwie sale seminaryjne i sala wystawowa. Budynek podzielony jest na trzy segmenty, które symbolizują przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Ma służyć przedsięwzięciom promującym wymianę międzykulturową.