Centrum Ksawerowa zyskuje nowe oblicze

  Centrum Ksawerowa zyskuje nowe oblicze

  Wiesław Pierzchała

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Trwają prace wokół willi Hoffmana
  1/2
  przejdź do galerii

  Trwają prace wokół willi Hoffmana ©Krzysztof Szymczak

  Zmienia się centrum Ksawerowa, czyli rejon skrzyżowania ul. Jana Pawła II, ul. Nowotki i ul. Łódzkiej, będącej fragmentem trasy Łódź - Pabianice - Wrocław.
  Z jednej strony drogi stoi efektownie odnowiona i rozbudowana zabytkowa willa pofabrykancka Rudolfa Hoffmana (obecnie działa w niej Gminny Dom Kultury z biblioteką). Po drugiej stronie trasy trwa budowa centrum handlowo-usługowego, w którym będzie m.in. sklep "Biedronka". Przedtem w tym miejscu był kompleks szpetnych, zaniedbanych budynków z czasów przedwojennych - ze słynną restauracją "Chłopka", który na szczęście został rozebrany.


  CZYTAJ TEŻ: W centrum Ksawerowa powstanie market

  W parku wokół willi pojawiły się huśtawki, piaskownica i inne atrakcje dla najmłodszych. Odnowiono i rozbudowano sieć brukowanych alejek, przy których stanęły ławki, latarnie i kosze na śmieci. Zajęto się też stawem pośrodku parku, którego brzegi wzmocniono betonowym, ażurowym zabezpieczeniem. Posadzono drzewa, krzewy i kwiaty.

  - Część tego przedsięwzięcia obejmuje utwardzenie terenu przy budynku willi, wykonanie placu zabaw, sprawdzenie instalacji elektrycznej i uruchomienie lamp w parku oraz zabiegi pielęgnacyjne i nowe nasadzenia zieleni parkowej - informuje Aneta Kosiorek z Urzędu Gminy w Ksawerowie. - W trakcie jest realizacja drugiego etapu inwestycji: budowa ogrodzenia.

  O ile prace w parku powoli dobiegają końca, to budowa ogrodzenia między parkiem a linią tramwajową i drogą Łódź - Pabianice potrwa do końca września. Cała inwestycja pochłonie ok. 450 tys. zł, z czego na ogrodzenia trzeba będzie wydać 190 tys. zł, zaś na plac zabaw, zieleń w parku i utwardzenie nawierzchni przyrezydencji - ok. 260 tys. zł.

  Pierwotnie willa w Ksawerowie należała do rodziny Masickich, zaś w 1910 roku kupił ją Rudolf Hoffman, dyrektor w fabryce Poznańskich w Łodzi. Nie jest wykluczone, że wynajmował on mieszkanie w Łodzi, a na weekendy przyjeżdżał doKsawerowa, w którym cały czas mieszkała jego rodzina. Tak było do początku 1945 roku, gdy w obliczu nadciągającej Armii Czerwonej Hoffmanowie wyjechali do Niemiec.

  Ich rezydencja w tym samym roku stała się siedzibą Urzędu Gminy, zaś od 1962 r. ośrodkiem zdrowia. Wtedy zachowały się boazerie, stylowe drzwi, sztukaterie i drewniane balustrady przy schodach na piętro, gdzie były gabinety lekarskie. Do dziś ocalały jedynie witraże.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo