MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Centrum medyczne im dr. Wacława Łęckiego oficjalnie otwarte [ZDJĘCIA,FILM]

Piotr Brzózka
Piotr Brzózka
Nowoczesne centrum medyczne im dr. Wacława Łęckiego oficjalnie otwarte. Prowadzona przez zakon Bonifratrów placówka nie powstałaby, gdyby nie hojność 92-letniego dziś dr. Łęckiego, który dwa lata temu podarował zakonnikom ziemię wartą ponad 3,5 mln złotych...

Projekt rozbudowy kompleksu powstał 10 lat temu. W stanie surowym obiekt został ukończony już w 2007 roku, ale później budowa została przerwana. Wznowiono ja po wieloletniej przerwie w lipcu 2015 roku. Całość kosztowała 6 mln zł. Urząd marszałkowski i Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wsparły inwestycję dotacjami na łączną kwotę 1,7 mln zł, ale najhojniejszym darczyńcą, bez którego nie udałoby się ukończyć inwestycji, okazał się 92-letni dziś dr Wacław
Łęcki, który przekazał Bonifratrom część swojego majątku, a dokładnie działkę wartą ponad 3,5 miliona złotych. Pieniądze z jej sprzedaży stanowiły kluczowy wkład w tę inwestycję – dlatego zakonnicy postanowili uhonorować doktora, czyniąc go patronem centrum.

Za opiekę przepisał zakonnikom ze szpitala bonifratrów działkę wartą 3 mln złotych

- Przekazanie pieniędzy nie jest niczym nadzwyczajnym, pieniądze szczęścia nie dają, to nie jest cel ostateczny – skromnie powiedział darczyńca w czasie ceremonii otwarcia centrum. Potem wspomniał czasy wojenne, gdy najwyższa wartością było życie, wyjaśnił też, że przekazał dar Bonifratrom, bo zawsze służył ludziom, a nie można tego zrobić lepiej, niż przez pomoc medyczną.

Dr. Łęcki pochodzi z Wołynia, urodził się w miejscowości Radomianka w 1923 roku. W czasie wojny, w 1941 r., wstąpił do Związku Walki Zbrojnej AK. Po wojnie zamieszkał w Łodzi, w latach pięćdziesiątych wybudował tarta w Łasku. W III RP był między innymi łódzkim radnym.

Przez 12 lat sprawował funkcję prezesa zarządu okręgowego Chrześcijańsko-Demokratycznego Stronnictwa Pracy, był też prezesem Stowarzyszenia Robotników Chrześcijańskich w Łodzi. Na emeryturze zajął się pracą naukową, jest autorem 27 publikacji. W 2008 roku, w wieku 85 lat, obronił doktorat z politologii. W ostatnich latach wielokrotne był pacjentem szpitala Bonifratrów, od dawna mówił o chęci pomocy pacjentom. Zamiar udało się zmaterializować.

Rehabilitacja w szpitalu Bonifratrów w Łodzi w nowym miejscu. Budowa kosztowała ponad 5 mln zł

Centrum przy ul. Przedświt na łódzkich Chojnach ma 1,8 tys. metrów kwadratowych - jak powiedział dyrektor szpitala Robert Kacprzak - może przyjąć około 500 pacjentów dziennie. Leczenie odbywa się zarówno w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, jak i odpłatnie. Na parterze zlokalizowano Zespół Rehabilitacji Leczniczej, w którym znajdują się gabinety lekarskie, sala gimnastyczna, pomieszczenia do elektroterapii, hydroterapii i masażu. W centrum mogą się leczyć
pacjenci ze schorzeniami neurologicznymi, ortopedycznymi, reumatycznymi, czy urazami po wypadkach komunikacyjnych. Natomiast na piętrze budynku będą działać gabinety poradni specjalistycznych – ma ich być ponad 20, w tym., okulistyczna, ortopedyczna, chirurgiczna, ginekologiczna, gastroenterologiczna czy kardiologiczna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki