Centrum medyczne im dr. Wacława Łęckiego oficjalnie otwarte [ZDJĘCIA,FILM]

Piotr Brzózka
Piotr Brzózka
Udostępnij:
Nowoczesne centrum medyczne im dr. Wacława Łęckiego oficjalnie otwarte. Prowadzona przez zakon Bonifratrów placówka nie powstałaby, gdyby nie hojność 92-letniego dziś dr. Łęckiego, który dwa lata temu podarował zakonnikom ziemię wartą ponad 3,5 mln złotych...

Projekt rozbudowy kompleksu powstał 10 lat temu. W stanie surowym obiekt został ukończony już w 2007 roku, ale później budowa została przerwana. Wznowiono ja po wieloletniej przerwie w lipcu 2015 roku. Całość kosztowała 6 mln zł. Urząd marszałkowski i Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wsparły inwestycję dotacjami na łączną kwotę 1,7 mln zł, ale najhojniejszym darczyńcą, bez którego nie udałoby się ukończyć inwestycji, okazał się 92-letni dziś dr Wacław
Łęcki, który przekazał Bonifratrom część swojego majątku, a dokładnie działkę wartą ponad 3,5 miliona złotych. Pieniądze z jej sprzedaży stanowiły kluczowy wkład w tę inwestycję – dlatego zakonnicy postanowili uhonorować doktora, czyniąc go patronem centrum.

Za opiekę przepisał zakonnikom ze szpitala bonifratrów działkę wartą 3 mln złotych

- Przekazanie pieniędzy nie jest niczym nadzwyczajnym, pieniądze szczęścia nie dają, to nie jest cel ostateczny – skromnie powiedział darczyńca w czasie ceremonii otwarcia centrum. Potem wspomniał czasy wojenne, gdy najwyższa wartością było życie, wyjaśnił też, że przekazał dar Bonifratrom, bo zawsze służył ludziom, a nie można tego zrobić lepiej, niż przez pomoc medyczną.

Dr. Łęcki pochodzi z Wołynia, urodził się w miejscowości Radomianka w 1923 roku. W czasie wojny, w 1941 r., wstąpił do Związku Walki Zbrojnej AK. Po wojnie zamieszkał w Łodzi, w latach pięćdziesiątych wybudował tarta w Łasku. W III RP był między innymi łódzkim radnym.

Przez 12 lat sprawował funkcję prezesa zarządu okręgowego Chrześcijańsko-Demokratycznego Stronnictwa Pracy, był też prezesem Stowarzyszenia Robotników Chrześcijańskich w Łodzi. Na emeryturze zajął się pracą naukową, jest autorem 27 publikacji. W 2008 roku, w wieku 85 lat, obronił doktorat z politologii. W ostatnich latach wielokrotne był pacjentem szpitala Bonifratrów, od dawna mówił o chęci pomocy pacjentom. Zamiar udało się zmaterializować.

Rehabilitacja w szpitalu Bonifratrów w Łodzi w nowym miejscu. Budowa kosztowała ponad 5 mln zł

Centrum przy ul. Przedświt na łódzkich Chojnach ma 1,8 tys. metrów kwadratowych - jak powiedział dyrektor szpitala Robert Kacprzak - może przyjąć około 500 pacjentów dziennie. Leczenie odbywa się zarówno w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, jak i odpłatnie. Na parterze zlokalizowano Zespół Rehabilitacji Leczniczej, w którym znajdują się gabinety lekarskie, sala gimnastyczna, pomieszczenia do elektroterapii, hydroterapii i masażu. W centrum mogą się leczyć
pacjenci ze schorzeniami neurologicznymi, ortopedycznymi, reumatycznymi, czy urazami po wypadkach komunikacyjnych. Natomiast na piętrze budynku będą działać gabinety poradni specjalistycznych – ma ich być ponad 20, w tym., okulistyczna, ortopedyczna, chirurgiczna, ginekologiczna, gastroenterologiczna czy kardiologiczna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie