Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ceny benzyny rosną. Drożeją też inne paliwa. Kiepski początek wakacji na stacjach paliw CENY, PROGNOZA 7.07.2020

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Nie na takie wieści czekali kierowcy z naszego województwa, zwłaszcza ci, którzy planują dalsze wakacyjne podróże. Ceny paliw rosną, dotyczy to zwłaszcza benzyny. I to jeszcze nie koniec, eksperci rynku paliw przewidują dalsze podwyżki.CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNYM SLAJDZIE
Nie na takie wieści czekali kierowcy z naszego województwa, zwłaszcza ci, którzy planują dalsze wakacyjne podróże. Ceny paliw rosną, dotyczy to zwłaszcza benzyny. I to jeszcze nie koniec, eksperci rynku paliw przewidują dalsze podwyżki.CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNYM SLAJDZIE Pixabay
Nie na takie wieści czekali kierowcy z naszego województwa, zwłaszcza ci, którzy planują dalsze wakacyjne podróże. Ceny paliw rosną, dotyczy to zwłaszcza benzyny. I to jeszcze nie koniec, eksperci rynku paliw przewidują dalsze podwyżki.

Ceny benzyny i oleju napędowego już dawno przekroczyły 4 zł, a w ciągu tygodnia wzrosły o kolejne kilka groszy na litrze. W województwie łódzkim średnia cena litra benzyny 95-oktanowej wynosi 4,18 zł i w ciągu tygodnia zdrożała o 5 groszy. Za litr benzyny 98-oktanowej trzeba zapłacić przeciętnie 4,51 zł, także o 5 groszy więcej. Litr oleju napędowego w tym czasie zdrożał o grosz - do poziomu 4,13 zł, zaś autogazu o 2 grosze i kosztuje średnio 1,93 zł.

- Wyższe ceny paliw na rynku hurtowym, zwłaszcza benzyn, nie pozwoliły nawet na utrzymanie cen paliw na stacjach na niezmienionym poziomie - zaznacza Urszula Cieślak, analityk rynku paliw Biura Maklerskiego "Reflex" z Łodzi.

Nie na takie wieści czekali kierowcy z naszego województwa, zwłaszcza ci, którzy planują dalsze wakacyjne podróże. Ceny paliw rosną, dotyczy to zwłaszcza benzyny. I to jeszcze nie koniec, eksperci rynku paliw przewidują dalsze podwyżki.CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNYM SLAJDZIE

Ceny benzyny rosną. Drożeją też inne paliwa. Kiepski począte...

Kolejne tygodnie mają przynieść dalsze wzrosty cen paliw, na razie trudno szacować, jak wysokie. Dobra wiadomość jest jednak taka, że chociaż ceny zaczęły rosnąć to wciąż pozostają na poziomie niższym niż przed rokiem i od tegorocznych z początku stycznia tego roku. Analitycy są przekonani, że nawet jeśli w kolejnych tygodniach zdarzyłoby się tak, że ceny paliw będą rosły, to nie zbliżą się do tych wysokich poziomów.

Najtańsze paliwo w tym roku było w okresie wprowadzenia największych ograniczeń w poruszaniu się, czyli w kwietniu i na początku maja. Średnia cena benzyny 95-oktanowej spadła wówczas do poziomu 3,89 zł za litr i była najniższa od 2009 roku.

Urszula Cieślak radzi, gdzie nie tankować w czasie wyjazdów.

- Planując wakacyjne podróże warto zwrócić uwagę na miejsce tankowania - podkreśla. - To istotne że względu na duże zróżnicowanie cen na stacjach, które sięga nawet 30 groszy na litrze. Ci, którzy szukają oszczędności powinni unikać tankowania przy autostradach czy też w miejscowościach turystycznych, gdzie ceny z reguły są najwyższe.

Warto zatankować do pełna na stacjach w województwie łódzkim, gdyż mamy jedne z niższych cen paliw w kraju. Najdroższa benzyna 95-oktanowa jest an stacjach w województwach opolskim i lubuskim, gdzie kosztuje odpowiednio 4,27 zł oraz 4,25 zł za litr. Olej napędowy jest natomiast najdroższy w województwie lubuskim, gdzie kosztuje przeciętnie 4,25 zł za litr, czyli o 12 groszy więcej niż w województwie łódzkim. Trzeba pamiętać, ze to ceny średnie, na poszczególnych stacjach mogą się różnić.

Koronawirus obniżył popyt na paliwa

Na rynek paliw olbrzymi wpływ ma pandemia koronawirusa i to na całym świecie. Amerykański popyt na produkty ropopochodne jest nadal o 15 proc. niższy niż przed wybuchem pandemii w USA. W dalszym ciągu na rynku nie brakuje spekulacji, że wraz z drugą falą epidemii koronawirusa wymazane może zostać, przynajmniej częściowe, obserwowane od maja odbicie konsumpcji paliw.

Dokładnie widać to na przykładzie Korei Pd, ósmego największego konsumenta ropy naftowej na świecie. W maju konsumpcja produktów ropopochodnych wzrosła 14 proc. w skali miesiąca i 8 proc. rok do roku, ale wraz z ogłoszeniem przez tamtejsze władze drugiej fali epidemii utrzymanie majowego poziomu konsumpcji wydaje się być niemożliwe.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki