Ceny gazu się nie zmienią do grudnia

  Ceny gazu się nie zmienią do grudnia

  Joanna Pieńczykowska

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Ceny mogą wzrosnąć w 2014 r., bo PGNiG dopłaca do gazu dla odbiorców detalicznych

  Ceny mogą wzrosnąć w 2014 r., bo PGNiG dopłaca do gazu dla odbiorców detalicznych ©Piotr Krzyżanowski/Polskapresse

  Ceny gazu nie zmienią się do końca roku. - Prezes Urzędu Regulacji Energetyki wydłużył obowiązywanie obecnej taryfy PGNiG do końca 2013 roku - poinformował we wtorek urząd.
  Ceny mogą wzrosnąć w 2014 r., bo PGNiG dopłaca do gazu dla odbiorców detalicznych

  Ceny mogą wzrosnąć w 2014 r., bo PGNiG dopłaca do gazu dla odbiorców detalicznych ©Piotr Krzyżanowski/Polskapresse

  O tym, że dystrybutor gazu Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo złożył nieoczekiwanie wniosek, w którym chce pozostawienia obecnej taryfy do końca roku, rzecznik prasowy URE Agnieszka Głośniewska informowała zaledwie dzień wcześniej.

  Obecna taryfa PGNiG obowiązywać miała tylko do końca września. Dlatego jeszcze w lipcu PGNiG złożyło wniosek o zatwierdzenie nowej taryfy, która miałaby wejść w życie od 1 października br. Mimo że od tego czasu trwały negocjacje, nie udało się dojść do porozumienia.

  Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zdecydowało się więc złożyć wniosek o przedłużenie taryfy. Da mu to więcej czasu na negocjacje. - Z uwagi na przedłużające się negocjacje spółka zawnioskowała o przedłużenie do końca roku obecnie obowiązującej taryfy, by zachować prawne możliwości wprowadzenia do niej ewentualnych zmian, które mogą okazać się niezbędne w związku z trwającym procesem liberalizacji - wyjaśnia PGNiG w komunikacie.

  PGNiG ocenia, że to wystarczy, by zakończyć proces negocjacji. - Chcemy przypomnieć, że przyszła taryfa musi uwzględniać zmienione zasady rozliczeń wynikające z nowego rozporządzenia taryfowego - dodało w komunika PGNiG.
  W lipcowym wniosku, jak wynika z informacji nieoficjalnych, PGNiG domagało się podniesienia ceny gazu dla odbiorców indywidualnych o ok. 5 proc.

  Gdyby tak się stało, to przeciętna rodzina musiałaby zapłacić rocznie od 15 do ponad 200 zł więcej, w zależności od tego, do jakich celów używa tego paliwa.

  I tak, według statystyk PGNiG przeciętna polska rodzina, która zużywa paliwo gazowe tylko do przygotowania posiłków (tzw. grupa W-1), płaci miesięcznie ok. 24-25 zł. Gdyby ceny gazu wzrosły o 5 proc., to musiałaby wydać ok. 15 zł w skali roku więcej.

  Odbiorcy z grup taryfowych W-2, pobierający gaz do przygotowania posiłków i podgrzania wody, zużywający średnio ok. 565 m sześc. rocznie, opłacający miesięcznie rachunki w wysokości 90-95 zł, muszą liczyć się, że po podwyżce zapłacą ok. 54-57 zł więcej w skali roku.

  Natomiast odbiorcy, którzy ogrzewają mieszkania gazem (W-3) i średnio zużywają 2274,0 m sześc./rok, płacąc przy tym miesięcznie ok. 330-340 zł, po podwyżce musieliby wydać więcej o 200 zł rocznie.

  Przypomnijmy: zaledwie kilka miesięcy temu, od stycznia br., ceny gazu zostały obniżone. Ceny gazu dla przemysłu spadły od 2 do 4 proc., a dla odbiorców detalicznych - ok. 10 proc.

  Zdaniem ekspertów rynku paliwowego podwyżka cen gazu jest zasadna. - PGNiG ponosi kilkuprocentowe straty na dostawach gazu dla odbiorców indywidualnych, z kalkulacji wynika, że ceny gazu powinny być wyższe około 5 proc. - mówił niedawno dla "Polski" Andrzej Szczęśniak, niezależny ekspert rynku paliw.

  W przyszłości zdaniem ekspertów ceny gazu mogą jeszcze bardziej wzrosnąć. Między innymi dlatego, że od 1 listopada wprowadzona zostanie akcyza na gaz ziemny. Na razie jednak podatek dotyczyć będzie tylko niektórych kategorii odbiorców hurtowych. - Początkowo odbiorcy indywidualni będą z niej zwolnieni, ale spodziewam się, że po kolejnych wyborach zostanie wprowadzona również i dla nich - uważa Szczęśniak.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Polecamy

  Menadżer Roku 2018

  Menadżer Roku 2018

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny