MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Chcą dawać stypendia dla małych pacjentów szpitala Matki Polki. Pieniądze będą zebrane podczas balu w hotelu Andel's

Matylda Witkowska
20-09-2016 lodz . instytut centrum zdrowia matki polki  dyrektor szpitala maciej banachfot. grzegorz galasinskidziennik lodzki/polska press *** local caption *** maciej banach dyrektor matka polka
20-09-2016 lodz . instytut centrum zdrowia matki polki dyrektor szpitala maciej banachfot. grzegorz galasinskidziennik lodzki/polska press *** local caption *** maciej banach dyrektor matka polka Dziennik Lodzki
Fundacja Fundacja Na Rzecz Rozwoju Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki chce przyznawać małym pacjentom stypendia na rozwijanie pasji. Bo chore dzieci mają wielkie zdolności i marzenia, ale czasem trudniej jest im rozwinać skrzydła.

Działająca od sześciu lat Fundacja Na Rzecz Rozwoju Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki do tej pory wspierała szpital i jego wyposażenie. Ale podczas tegorocznego balu charytatywnego w hotelu Andel’s chce zebrać środki na stypendia dla wybitnie uzdolnionych małych pacjentów.

Co roku do Matki Polki trafia około 50 tys. chorych dzieci. Wiele z nich jest bardzo zdolnych, choć z powodu choroby czasem trudniej jest im rozwijać pasje.

Jednym z takich pacjentów jest 4,5-letni Wojtuś z Sochaczewa. To, że jest niezwykle uzdolniony, odkryła w Matce Polce okulistka badająca jego wzrok. Była zaskoczona, gdy zorientowała się, że chłopiec nie musi korzystać z plansz dla dzieci i może już, tak jak dorośli, czytać litery.

- Wojtuś od pół roku czyta, fascynuje się zwierzętami. Potrafi nazwać różne egzotyczne gatunki i pokazać na mapie, gdzie mieszkają - mówi Monika Kapuścińska, mama chłopca. - Gdyby Wojtuś dostał stypendium, wydalibyśmy je na kurs języka angielskiego - mówi.

Wśród potencjalnych kandydatów do stypendium jest też 20-letnia Natalia Szymczak z Łodzi. Od lat jest pacjentką Matki Polki.

Dziewczyna urodziła się z wadą serca, w łódzkim szpitalu była operowana i leczona. Od dziecka interesowały ją nauki przyrodnicze, teraz studiuje genetykę i biologię eksperymentalną. Problemy chorych dzieci rozumie bardzo dobrze.

- Często trudniej jest im rozwinąć swoje pasje niż zdrowym dzieciom - mówi Natalia. - Bo na przykład z powodu choroby i pobytów w szpitalu nie mogą jeździć na obozy naukowe - tłumaczy.

Jednym z pomysłodawców przyznawania stypendiów dla uzdolnionych pacjentów jest prof. Maciej Banach, dyrektor szpitala i członek rady fundacji. Jak podkreśla wśród małych pacjentów nie brakuje zdolnych matematyków, informatyków czy sportowców.

- Dzięki pasjom mali pacjenci skuteczniej walczą z chorobą - podkreśla prof. Banach.

Dlatego fundacja chce wesprzeć ich w rozwijaniu pasji.

- Będziemy chcieli wydawać pieniądze konkretne cele, na przykład wyjazdy na zawody czy dodatkowe kursy - mówi prof. Banach.
Z „wyłapaniem” zdolnych kandydatów nie będzie problemu. Zgłaszać ich będą lekarze z Matki Polki.

- Wiele z tych dzieci jest poważnie chorych i leczy się przez lata. Przyjeżdżają na operacje i na wizyty kontrolne. Lekarze często znają je od urodzenia, wiedzą czym się interesują i co dzieje się w ich życiu. Bywa, że są z nimi w bliżych kontaktach niż krewni - mówi Adam Czerwiński, rzecznik szpitala.

Wysokość stypendium i ich liczba będą uzależnione od efektów dorocznego balu charytatywnego, który Fundacja Na Rzecz Rozwoju ICZMP organizuje 22 lutego w hotelu Andel’s. Wstęp będący cegiełką na rzecz fundcji kosztuje 350 zł, dodatkowo przeprowadzone będą licytacje fantów. Wejściówki są jeszcze dostępne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki