18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcesz dostać kredyt? Płać alimenty

Dorota Domienik
123rf
Osoby, które nie płacą alimentów od ponad sześciu miesięcy mogą trafić do biura informacji gospodarczej (BIG).

778 milionów złotych - tyle wynosi suma długów alimentacyjnych zarejestrowanych w BIG-u. W Polsce działają trzy biura informacji gospodarczej, Rejestr Dłużników ERIF BIG S.A. i BIG InfoMonitor S.A w Warszawie oraz Krajowy Rejestr Długów BIG S.A we Wrocławiu.

To w nich, w pierwszej kolejności, rzetelność potencjalnego klienta - brak zaległości z płatnościami dla innych firm, instytucji oraz dzieci - sprawdzają przed podpisaniem umowy zarówno instytucje udzielające pożyczek, jak i dostawcy usług. Dłużnicy zarejestrowani w BIG mają ograniczony dostęp do kredytów, zakupów na raty, usług operatorów telefonii komórkowej, czy dostawców telewizji cyfrowej oraz internetu.

Obowiązek zgłaszania do biur informacji gospodarczej danych o zobowiązaniach dłużnika alimentacyjnego, jeśli zaległość przekracza 6 miesięcy nakłada na jednostki samorządu terytorialnego Ustawa o pomocy osobom uprawnionym do alimentów z dnia 7 września 2007 roku.

- Należności alimentacyjne mają pierwszeństwo w egzekucji. Oznacza to, że będą one przekazywane wierzycielowi w pierwszej kolejności. To ważna informacja,  sygnalizująca wzrost ryzyka finansowego dla ewentualnych kolejnych wierzycieli. Dlatego też wiedza o takich zobowiązaniach potencjalnego klienta jest bardzo cenna w podejmowaniu decyzji biznesowych dotyczących podjęcia z nim ewentualnej współpracy lub zaoferowania kredytu lub usługi, z odroczonym terminem płatności - mówi Edyta Szymczak, prezes zarządu Rejestru Dłużników ERIF BIG S.A.

Wraz z nową ustawą ustawą regulująca działalność biur informacji gospodarczej, która weszła w życie 14 czerwca 2010 roku, dłużników mogą wpisywać do BIG-ów także osoby prywatne. Możemy więc na przykład umieścić w nich pracodawcę, który nie wypłaca pensji, biuro podróży zwlekające z odszkodowaniem za niewypełnienie umowy czy byłego męża, który od ponad pół roku zalega z płaceniem alimentów.

Konieczny będzie wyrok z klauzulą wykonalności (tytuł wykonawczy) wydany przez sąd. Zanim wpiszesz do rejestru swojego dłużnika, wyślij mu wezwanie do zapłaty (listem poleconym) z ostrzeżeniem o wpisie do rejestru dłużników. Wzór takiego wezwania można ściągnąć ze strony www.big.pl. Zgodnie z ustawą, dłużnik ma 14 dni od otrzymania pisma na uregulowanie należności. Jeśli jednak po tym czasie nie odzyskamy pieniędzy, możemy dopisać go do rejestru.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki