Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chciał poprawić pas, stracił rękę. KRUS zliczył wypadki rolników w 2016 roku

Redakcja
pixabay.com, AGW
Rutynowe, codzienne czynności, wykonywane w pośpiechu powodują najwięcej wypadków podczas prac rolniczych. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego podsumowała 2016 rok pod tym względem KRUS znów odnotował spadek liczby zdarzeń, które negatywnie wpływały na życie rolników. Jest lepiej, ale każdy wypadek to o jeden za dużo

 

Ogólnie statystycznie jest lepiej, ale każdy wypadek to o jeden za dużo. W całym 2016 roku do oddziałów regionalnych KRUS wpłynęło o 1 044 (5,2%) mniej zgłoszeń niż w 2015, a było to w miniomym roku 19 110 wypadków. "Za wypadki przy pracy rolniczej, w rozumieniu ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, uznano 17 648 zdarzeń - o 1 166 (6,2%) mniej niż w poprzednim roku", podaje Kasa.

 

Po latach spadków liczby śmiertelnych wypadków rolników, 2016 przełamał tendencję dużym wzrostem - śmierć poniosły aż 83 osoby, rok wcześniej 63. Więcej odszkodowań wypłacono gospodarzom także w związku z chorobami zawodowymi. Najczęstszą z nich była bolerioza. W minionym roku takich odszkodowań z tytułu uszczerbku na zdrowiu, śmierci lub też wskutek choroby zawodowej było 268, w 2015 - 245. "Przeważały choroby zakaźne (233 zachorowania), wśród których dominowała przenoszona przez kleszcze borelioza".

KRUS dzieli wypadki na grupy. Oto te, w których najwięcej było wypadków:

  •  „upadek osób” - 6 549 poszkodowanych, co stanowiło 47,9% wszystkich wypłaconych jednorazowych odszkodowań,
  •  „uderzenie, przygniecenie bądź pogryzienie przez zwierzęta” - 1 742 poszkodowanych, tj. 12,8% wypadków,
  •  „pochwycenia, uderzenia przez ruchome części maszyn i urządzeń” - 1 671 poszkodowanych, tj. 12,2% wypadków. 

Wypłacono 13 662 jednorazowe odszkodowania z tytułu uszczerbku na zdrowiu lub śmierci wskutek wypadku przy pracy rolniczej, o 718 (5%) mniej niż w 2015 roku.

 

Z czego wynikają wypadki? Powodem w wielu przypadkach jest brak uwagi, pośpiech, niewłaściwe przygotowanie maszyn i zabezpieczenie ich. Brak osłon przy maszynach na elementach napędowych, niesprawne hamulce, luźne szczebelki w drabinach, zużyte opony, w konsekwencji prowadzące do upadków, przygniecenia, wciągnięcia. 

Źródło: KRUS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Chciał poprawić pas, stracił rękę. KRUS zliczył wypadki rolników w 2016 roku - Gazeta Pomorska

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki