Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chorzy na COVID-19 z Łodzi i regionu szybciej dostaną lecznicze osocze. W łódzkiej stacji krwiodawstwa jest analizator osocza

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Od piątku (27 listopada) w stacji krwiodawstwa w Łodzi będzie działał analizator osocza. Nowe urządzenie przyspieszy proces przekazywania osocza chorym. To pozwoli określić ile przeciwciał jest w osoczu oddawanym przez ozdrowieńców po przejściu koronawirusa. Czytaj dalej>>>>
Od piątku (27 listopada) w stacji krwiodawstwa w Łodzi będzie działał analizator osocza. Nowe urządzenie przyspieszy proces przekazywania osocza chorym. To pozwoli określić ile przeciwciał jest w osoczu oddawanym przez ozdrowieńców po przejściu koronawirusa. Czytaj dalej>>>>materiały prasowe
Od piątku (27 listopada) w stacji krwiodawstwa w Łodzi będzie działał analizator osocza. Nowe urządzenie przyspieszy proces przekazywania osocza chorym. To pozwoli określić ile przeciwciał jest w osoczu oddawanym przez ozdrowieńców po przejściu koronawirusa.

Analizator osocza dla stacji krwiodawstwa w Łodzi

Regionalna Stacja Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi otrzymała analizator osocza, który określa poziom przeciwciał w osoczu oddawanym przez osoby, które przeszły koronawirusa. Takie badanie jest konieczne. Dzięki temu wiadomo, ile jest przeciwciał w osoczu i ile należy go podać.

Do tej pory łódzka stacja wysyłała osocze do badania do Warszawy i Białegostoku. - Na wynik czekaliśmy nawet do pięciu dni. Nawet jeśli mieliśmy osocze na stanie, nie mogliśmy go wydać do leczenia chorych - mówi Edyta Wcisło, dyrektor stacji. Teraz analiza ma trwać najwyżej dobę. - To ważne, bo osocze trzeba podać w odpowiednim momencie choroby. Przez pięć dni stan chorego może się na tyle pogorszyć, że podanie osocza nie będzie już mieć skutku leczniczego - dodaje.

Analizator został kupiony przez Urząd Marszałkowski w Łodzi, koszt urządzenia to 130 tys. zł. Będzie działał od piątku. Jednocześnie urząd rozpocznie kampanię uświadamiającą mieszkańcom regionu, jak ważne jest oddawanie osocza.

Zwiększyła się też liczba urządzeń pobierających osocze, czyli tzw. separatorów. W ubiegłym tygodniu w Łodzi pracowały trzy takie maszyny, teraz jest już ich pięć. Szóste urządzenie pracuje w Kutnie. Wkrótce osocze będzie też pobierane w szpitalu w Radomsku. Urządzenie zakupi tamtejszy samorząd.

Trzy dodatkowe separatory osocza będą kupione z dotacji w wysokości 230 tys. zł przekazanej przez Urząd Wojewódzki w Łodzi. Prawdopodobnie trafią do mniejszych miejscowości regionu łódzkiego.

Jak podkreśla Edyta Wcisło nowe urządzenia pozwolą stacji odpowiedzieć na duże zapotrzebowanie ze strony szpitali. - Nigdy nie wiemy kto i kiedy będzie tego osocza potrzebował - mówi.

Do tej pory w regionie łódzkim osocze oddało 198 osób. Pobrano 248 dawek osocza, bo jeden chory może je oddać kilka razy.

W magazynie łódzkiej stacji krwiodawstwa są teraz 83 dawki osocza.

Kto może oddać osocze:

  • - osoba, u której wcześniej wykryto obecność wirusa SARS-Cov-2 lub ma wykryte przeciwciała
  • - osoba ta jest już zdrowa, do tego minęło 28 dni od ostatnich objawów lub 18 dni od izolacji
  • - jest w wieku 18-60 lat
  • - jeśli osoba była w ciąży lub miała transfuzję krwi, musi mieć wykonany dodatkowy test

Jak wygląda oddawanie osocza

  • - osocze oddaje się w stacjach krwiodawstwa lub punktach pobrań (Łódź, ul. Franciszkańska 17/25, tel. 42 61 61 400 lub Kutno ul. Kościuszki 52, tel. 24 254 85 29)
  • - pobiera się 600-650 ml osocza
  • - proces trwa około 40 minut
  • - oddawanie osocza jest bezpieczne
  • - osocze można oddać kilka razy

Przy podawaniu osocza biorcom liczy się grupa krwi, jednak zasady są nieco inne niż przy transfuzji krwi. Nie ma za to znaczenia czynnik Rh

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki