Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chudnij ze smakiem - chleb w stylu fitness

Konrad Gaca
Agnieszka Kozłowska/Centrum Odchudzania Konrada Gacy
Zaczynamy nową odsłonę konkursu kulinarnego, a z nim dajemy kolejną szansę na nagrody. Tym razem czekamy na propozycje sposobów przygotowania zdrowego chleba, oczywiście zgodne z założeniami Gaca System, bez dodatków tuczących cukrów w rodzaju sacharozy i soli. Autor najciekawszego przepisu zdobędzie nagrodę miesiąca, a jego praca znajdzie się w specjalnej książce kucharskiej.

Przypominamy, że wywalczenie nagrody miesiąca staje się automatyczną przepustką do wielkiego finału, w którym gra będzie się toczyć o tytuł Mistrza Zdrowego Gotowania oraz trzy tysiące złotych. Akcja "Chudnij ze smakiem" to nie tylko konkurs, ale także promocja zdrowego stylu życia. Zależy nam na pokazaniu, że utrzymywanie formy, w trakcie racjonalnej diety, nie musi oznaczać wiecznego żywienia się mdłymi i niesmacznymi daniami, albo, co gorsze, głodzenia się. Zdrowe gotowanie i jedzenie może być wielką frajdą. Trzeba tylko wiedzieć, co robić.

Pieczywo przez wiele osób jest postrzegane jako symbol niezdrowego odżywiania. Oczywiście, jeśli zdecydujemy się jeść je bez umiaru, a na dodatek złapiemy się za powszechnie dostępne w sklepach białe bułki i chleby, to znajdziemy się na prostej drodze do otyłości. Sól i sacharoza, jakich pełno w tanich, sklepowych wypiekach, sprawią, że nawet najbardziej szczupłe brzuchy szybko zaczną się powiększać.

Czy to znaczy, że jesteśmy skazani na dożywotnią rezygnację z pieczywa? Zdecydowanie nie! Chleb to nie tylko pyszne uzupełnienie posiłków, ale także bogactwo wartościowych składników odżywczych. Aby mieć pewność, że kromka, którą właśnie pałaszujemy, na-prawdę ma korzystny wpływ na organizm, warto samemu zatroszczyć się o upieczenie chleba w oparciu o sprawdzoną recepturę. Poniżej przedstawiamy jedną z nich oraz omówienie niektórych jej składników.

Kto powiedział, że chleb to tylko same węglowodany? W naszym znalazło się też miejsce na proteiny. Jajka są jednym z doskonalszych ich źródeł. Są źródłem witamin: A, E, D z grupy B oraz fosforu, cynku, potasu.

Duża ilość otrębów owsianych, jakie dodamy do chleba, to nie przypadek. Otręby spożywane systematycznie wykonują kawał doskonałej roboty związanej z oczyszczaniem organizmu. Duża zawartość błonnika sprawi, że nasz układ pokarmowy zacznie funkcjonować znacznie lepiej. Otręby pomogą w usunięciu szkodliwych substancji, opóźnią wchłanianie glukozy. Co ważne, zapewnią również długo utrzymujące się poczucie sytości. Otręby owsiane to sprawdzony środek w walce ze złym cholesterolem. Ponadto zawarta w nich witamina E korzystnie wpływa na wygląd skóry, wspomaga pracę układu krwionośnego oraz zapobiega powstawaniu wolnych rodników.

Siemię lniane to kolejny dodatek, który usprawni funkcjonowanie układu pokarmowego, nawilżając jego śluzówkę. Warto wspomnieć, że ma ono w swoim składzie cynk, żelazo, witaminę E oraz fitosterole - czyli elementy bardzo ważne dla naszego organizmu. Istnieją badania naukowe przypisujące siemieniu działanie antynowotworowe. Amerykańscy specjaliści stwierdzili znaczny wpływ diety bogatej w siemię lniane na spowolnienie tempa namnażania się komórek raka prostaty. To nie koniec zalet, gdyż podobnie jak otręby owsiane pomaga rozprawić się ze złym cholesterolem.

W chlebie oczywiście nie może zabraknąć mąki. W naszym będzie jej jednak niewiele, co więcej, należy zwrócić uwagę na właściwy rodzaj tego składnika. Tak zwane sklepowe pieczywo powstaje z mąki oczyszczonej z łusek i zarodków, co w rzeczywistości wyjaławia ją z wartości odżywczych. Dlatego należy sięgać po mąkę pełnoziarnistą, która zawiera m.in. witaminę E, cynk, potas, wapń i żelazo.

Dodatek kandyzowanej żurawiny wpłynie korzystnie nie tylko na smak. Owoc ten nadal pozostaje niedocenianym w pełni źródłem witamin C, A oraz witamin z grupy B. Ponadto ma substancje o działaniu przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym. Żurawina nie tylko pomaga w walce z dolegliwościami układu moczowego, ale także pomaga łagodzić przebieg choroby wrzodowej.

Dietetyczny chleb wg przepisu Konrada Gacy

Składniki:

  • 400 g otrębów owsianych zwykłych
  • 3 łyżki mąki pełnoziarnistej
  • pół szklanki siemienia lnianego
  • 1 łyżka masła bez soli
  • 4 jajka (oddzielić żółtka od białek, białka ubić)
  • 1 opakowanie drożdży w proszku
  • 1/2 łyżeczki cukru brzozowego
  • 5 dag kandyzowanej żurawiny
  • odrobina orzechów włoskich i sezamu (tylko dla smaku)
  • 1/2 szklanki ziaren słonecznika (chleb ma wtedy lepszy smak)
  • 1 szklanka mleka

Wykonanie:
Wymieszać wszystkie suche składniki, następnie dodać żółtka i mleko, a na końcu ubite białka. Wszystko dokładnie i delikatnie wymieszać. Włożyć do formy i piec około 35-40 min w temp. 180°C.

***

KONKURS DLA CZYTELNIKÓW - WYGRAJ ATRAKCYJNE NAGRODY

1. WYBIERZ, CO CHCESZ I PRZYGOTUJ DANIE
Składniki:

  • Mąki: gryczana, kukurydziana, orkiszowa, owsiana, ryżowa, sojowa, żytnia. Płatki: owsiane, żytnie, orkiszowe, kukurydziane. Otręby: owsiane, żytnie. Nabiał: jajka, jogurt, maślanka, kefir.
  • Dodatki: drożdże suszone lub świeże, mak, migdały, miód, cukier brzozowy, mleko, orzechy laskowe, orzechy włoskie, pestki dyni, sezam, rodzynki, siemię lniane, słonecznik, masło niesolone, olej rzepakowy, oliwa z oliwek.
  • Zioła, przyprawy, kiełki: zioła i przyprawy świeże lub suszone bez dodatku soli, np. anyżek, bazylia, ce-bulka suszona, cebulka szalotka, cynamon, czarnuszka, cząber, czosnek granulowany lub świeży, estragon, imbir, kardamon, kminek, kolendra, koper suszony, koperek świeży, kurkuma, liście chrzanu, lubczyk, majeranek, nasiona kopru, oregano, pieprz prawdziwy, pieprz ziołowy, natka pietruszki, pietruszka suszona, pomidor suszony w płatkach, rozmaryn, jałowiec, papryka słodka, papryka ostra, szafran, szczypiorek, tymianek, zioła prowansalskie, kiełki pszenicy, rzodkiewki i inne.

2. NAGRODY MIESIĄCA
Autor najlepszego przepisu miesiąca otrzyma w nagrodę bezpłatny 28-dniowy, indywidualnie opracowany żywieniowo-treningowy program odchudzający oraz wsparcie motywacyjne. Usługa będzie dostępna przez nowoczesny system wideokonferencji na platformie www.sos-odchudzanie.pl. Wyróżnienie miesiąca będzie przepustką do walki o nagrodę główną.

3. NAGRODA GŁÓWNA
3 tysiące zł i tytuł Mistrza Zdrowego Gotowania - otrzyma go autor przepisu wybranego przez kapitułę, w skład której wejdą:

  • Konrad Gaca
  • znany polski kucharz
  • przedstawiciel grupy Polskapresse

PISZ DO NAS
Na propozycje przepisów czekamy do 21.12.2012. Można je nadsyłać:

  • mailem: [email protected]
  • lub pocztą na adres: Centrum Odchudzania Konrada Gacy, ul. Fabryczna 2, 20-301 Lublin

Z grona Czytelników co miesiąc wybierzemy autora najlepszego przepisu.

Przeczytaj regulamin konkursu na stronie http://www.chudniesz-wygrywasz.pl/aktualnosci/konkurs-kulinarny.
Organizatorem konkursu i sponsorem nagród jest KM Magnum Sp. z o.o.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki