Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ciężarówka z kolorowymi piłkami zapowiada nową wystawę w ms2

Łukasz Kaczyński
Co łączy polską ciężarówkę i górzysty Kurdystan?
Co łączy polską ciężarówkę i górzysty Kurdystan? Maciej Stanik
Krwiście czerwona, wypełniona po brzegi workami z kolorowymi piłkami ciężarówka Lublin Gaz 51, która w środę zaparkowała przed siedzibą Muzeum Sztuki ms2 w Łodzi to zapowiedź wystawy poświęconej działalności jednego z kluczowych artystów dla współczesnej tureckiej sztuki, Hüseyina Bahri Alptekina.

"Hüseyin Bahri Alptekin. Zajścia, zdarzenia, okoliczności, przypadki" prezentować będzie obiekty z archiwum Alptekina, które dla niego samego nie miały jednak statusu dzieł sztuki. Foldery reklamowe, papeteria hotelowa, pudełka po papierosach, opakowania po żywności, kosmetykach, etykiety - wszystkie one stały się "łupem" licznych podróży artysty. Tworzyły środowisko jego życia i pracy. Były rezerwuarem motywów, a czasem materialną podstawą produkcji dzieł sztuki - instalacji, kolaży, obiektów, wideo czy cyfrowych wydruków.

W swych wypowiedziach Alptekin podejmował temat globalizacji, którą postrzegał przez pryzmat wyobrażeń o peryferiach, podrzędności i marginalności. Tanie przedmioty masowego użytku, amatorska fotografia czy podrzędny dizajn interesowały Alptekina jako przejawy hybrydalnej, anonimowej produkcji kultury.

Pojazd, na który natrafiamy przed wejściem do muzeum, to jedna z prac Alptekina, "Turecka Ciężarówka (Turck Truck)". Zrekonstruował ją współautor instalacji Michael Morris, niegdyś współpracujący z Alptekinem.

Artysta przyjechał do Łodzi na zaproszenie Muzeum, tak jak Camila Rocha, brazylijska artystka, żona Alptekina, która po śmierci męża, wspólnie z galerią Rampa i archiwum SALT w Stambule, sprawuje pieczę nad jego kolekcją.

Czerwoną ciężarówkę wyprodukowaną w Polsce na radzieckiej licencji załadowano trzema tysiącami tanich chińskich piłek - falsyfikatów piłek do gry w "nogę". Ich kolory nawiązują do flagi Kurdystanu. Tereny zamieszkałe przez ten naród (bezskutecznie prący ku państwowości) długi czas były ogniwem tranzytowym pomiędzy ZSRR a Turcją.

Wernisaż wystawy odbędzie się już w piątek o godz. 18, a najbliższe tygodnie wypełnią przygotowane przez Muzeum wydarzenia towarzyszące wystawie. 29 listopada o godz. 18, po ekspozycji oprowadzi Krzysztof Pijarski, historyk sztuki, artysta fotografik.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki